Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Haberler / Mahkeme: Köpek siteden kovulamaz

Mahkeme: Köpek siteden kovulamaz

Antalya’da bankacı Özgü Korkanç’a ait Cocker cinsi ‘Kiraz’ adlı köpeğin tahliyesi için açılan davada mahkeme, site yöneticisi Necip Erdal Erdoğant’ın talebini reddetti.

11Konyaaltı İlçesi Uluç Mahallesi’nde Güneykent Sitesi A Blok’ta oturan 27 yaşındaki Özgü Korkanç’ın yaklaşık 3 yıldır beslediği köpeği ‘Kiraz’ın tahliyesi için site yönetimi tarafından Antalya 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açıldı. Köpeğin havladığı, sitenin içine çişini yaptığı, çocukları korkuttuğu, ağaçların köklerine zarar verdiği şikayetleriyle açılan davada mahkeme karar verdi. Mahkeme, “Davayı Güneykent Sitesi Yönetimi adına açan Necip Erdal Erdoğant’ın tapu kaydı incelenmesinde kat maliki olmadığı bu tür davayı açabilmesi için kendisine kat malikleri kurul kararı ile açıkça yetki verilmiş olması gerekli olduğundan, aktif dava ve husumet ehliyeti bulunmadığından reddine karar” diyerek site yönetiminin talebini reddetti.

Sevinçten ağladı
Kiraz’ı annesinin hediye ettiğini belirten Özgü Korkanç, evde beslediği köpeğinin, site bahçesini kirletmediğini, çişini site bahçesi dışında yaptırdığını anlattı. Bu konularda çok duyarlı davrandığını dile getiren Korkanç, “Karar nedeniyle çok mutluyum” dedi. Davayı kaybetmesi halinde 17 yıldır oturdukları evden taşınmak zorunda kalacağını belirten Korkanç, kararın ardından sevinçten ağladığını da dile getirdi.

Bu emsal karar oldu
Kiraz’ın tahliyesi davasında Özgü Korkanç’ın avukatlığını üstlenen Alev Ersan ise site yönetimi tarafından site içerisinde evcil hayvan beslenmemesi yönünde bir karar olmadığını, site sakinlerinden imza toplanmadan dava açılması nedenleriyle talebin reddedildiğini söyledi. Ersan, “Yönetici site sakinlerinin bilgisi haricinde böyle bir dava açmış. Site sakinlerinden izin alınmamış ve kimse Kiraz’dan şikayetçi olmamış. Böyle davalar açısından emsal gösterilebilecek bir karar oldu” dedi.

DHA

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir