Çarşamba , Temmuz 26 2017
Ana Sayfa / Haberler / Muş’da yavru köpekler miniklere emanet

Muş’da yavru köpekler miniklere emanet

Sibirya soğuklarının hakim olduğu Muş’ta, en çok yol hayvanları etkilenmeye başladı. Hasköy kazasında kar yağışı sebebiyle yiyecek bulmakta zorluk çeken yavru köpekler kolay değil anlar yaşıyor. Bilhassa çöplerin yer aldığı alanlarda yiyecek arayan yavru köpekleri çocuklar beslemeye çalışıyor.

dd

Yavru köpeklerin yiyecek arayışını gören insanlar ise, fazla yiyecek ve ekmek kırıntılarının çöp yerine yol hayvanlarına verilmelerini talep ettiler . İlçede etkili olan kar yağışıyla beraber yol hayvanlarına çocukların ekmek vererek beslediğini dile getiren Yavuz Albeni, yürek sahibi olan herkesin sahip çıkması gerektiğini ifade etti . Dondurucu soğukların yaşanmasının da hayvanları negatif etkileyici olduğunu belirten Albeni, “Muş’ta dondurucu soğuklar sebebiyle yol köpekleri çöplerden besleniyor. Bu konuda yol köpeklerine sahip çıkmamız gerekmektedir . Her çeşitli ekmek kırıntısı ya da atabileceğimiz gıdaları yol köpeklerine vererek onları besleyip sahip çıkmalıyız. Ilgisiz havadan en çok etkilenen yol köpekleri ve hayvanlar oluyor, bu konuyla alakalı yürek sahibi olan herkesin bunlara sahip çıkması gerekmektedir ” diye konuştu .

Sokak hayvanlarının zorunlu olarak çöplüklerden beslendiğini kaydeden Abdullah Taşkın da, “Kar yağdığından beri yol köpekleri çöplüklerden yiyecek buluyorlar. Bazen de gençler, ekmek toplayarak köpeklere veriyorlar. İşte bu şekilde zorluklar yaşıyorlar” ifadelerini kullandı.

Yavru köpeklere haneden ekmek getirdiğini ve baktığını belirten Devran Dündar (12) ise, “Kar yağdığından beri bu köpekler benim yanımda. Havalar çok ilgisiz , bu köpeklere haneden ekmek, kasaptan et getirerek besliyorum. Bu köpekleri ben besliyorum tümü benim. Tahmini olarak 10-15 adet köpeğim var” halinde sohbet etti .
Öte taraftan , yavru köpeklerin yanında kedilerde ilgisiz havadan dolayı araç ve kartonların üzerinde ısınmaya çalışıyor.

HaberPort

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Evsiz ve Ölümcül Hasta Köpekler Sonunda Sığınabileceği Bir Yer Buldu

Michelle ve Jeff Allen New York’a bir saat uzaklıkta 24 dönümlük bir arazide evsiz ve …

1 Yorum

  1. Bravo Devran’a

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir