Son eklenenler

Hayvanların haklarını savunanlar Kısırkaya barınağına karşı eylemdeydi

Hayvan özgürlüğü aktivistleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Kısırkaya’da ve Anadolu yakasında sürdürdüğü hayvan barınağı projelerine karşı eylemdeydi. İBB, ilçe belediyeleriyle protokol imzalayarak, mevzuata aykırılığı mahkeme kararıyla tescillenmiş Kısırkaya barınağını kullanıma açıyor.

eylem

İBB binası önündeki eylem esnasında, İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ise gazetecilere Kısırkaya barınağını gezdiriyordu.

72 hektarlık alana kurulan Kısırkaya barınağı, hayvan hakları savunucuları tarafından uzun süredir protesto ediliyor. 2015’te Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği, projenin mevzuata aykırı olduğunu söyleyerek İBB’ye başvurmuş ardından da mahkemeye gitmişti. Mahkeme barınak inşaatının mevzuat hükümlerine açıkça aykırı olduğunu ifade etmişti.

Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nden Neşe Akbaş, “yasadışılığı alenen tescillenmiş olmasına rağmen” Kısırkaya barınağının, İBB’nin ilçe belediyeleri ile imzalamak istediği protokol ile ortak kullanıma açılmak ve meşrulaştırılmak istendiğini ifade etti.

“Kulağa iyi geliyor ama hayvanlar ölüyor”

Çağrıcılığını Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Dört Ayaklı Şehir Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD), İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması, Sarıyer Kent Dayanışması ve Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nin yaptığı eylemde, eylemciler ile basın açıklamasını engellemeye çalışan İBB’nin özel güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı.

12552737_822739974518200_6245132880152819964_nEylemde söz alan Neşe Akbaş şöyle konuştu:

“İstanbul’un her yerinden, ilçe belediyeleri tarafından toplanacak olan hayvanlar Kısırkaya’ya getirilecek, burada tedavileri yapıldıktan sonra, yine ilçe belediyeleri tarafından, alındıkları yerlere bırakılacaklardır. Bu her ne kadar kulağa iyi bir uygulama olabilecekmiş gibi gelse de, Türkiye’de toplama esnasında, hayvan sağlığı ile yakından uzaktan ilişkisi olmayan işçilerin uyguladıkları anestezikler yüzünden sayısız hayvanın öldüğünü, hayvanların alındıkları sokaklara değil ormanlara atıldıklarını biliyoruz.

Kısırkaya gibi ulaşımın imkansıza yakın olduğu, şehrin çok uzağındaki bu bölgeye, saatlerce kapalı araçların içinde taşınacak olan bu hayvanların, yaşayacakları eziyetlerden ve yaşanacak ölümlerden kimi sorumlu tutacağız? Tarihinde sayısız katliama sebep olan devletin bu kurumlarına güvenmek ve şeffaflık çerçevesinde hayvanların haklarını koruyacaklarına inanmak, aptallıktan başka bir şey değildir”.

Hayvan özgürlüğü aktivistleri mücadelelerini bu kamp kapanana ve diğer toplama kampı projelerinden vazgeçilene dek sürdüreceklerini belirterek eylemi sonlandırdı.”

Bianet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: