Pazartesi , Ekim 18 2021

Kış aylarında köpek bakımını kolaylaştıracak öneriler

Son zamanlarda terkedilen köpek sayılarında ciddi bir artış gözlemlenmekte. Bunun sebeplerinden biri belki de kış aylarında, yağışlı havalarda köpek bakımının kuru ve güzel havalara göre daha zor olması olabilir. Bunların hiçbiri terketme bahanesi asla olamaz. Önerilerimize göz atın.

Şöyle ki;

thebark
Foto: thebark.com

– Çoğu köpek çamurdan, yağmurdan ve kardan hoşlanır. İçinde yuvarlanmak, suları sıçratarak koşmak onlar için büyük keyiftir ve bu doğaldır. Tüyleri, patileri kirlenen bir köpeği günde 2-3 kere temizlemek kimilerine zor gelebilir. Koltuklarda, kıyafetlerde ve yatak örtüsünde çamurdan pati izleri görmek birçok kişinin sabrını zorlar.

Çözüm: TERKETMEK DEĞİL. Bu durumdan ciddi rahatsızlık duyuyorsanız, günlük yürüyüşlerinizi sokak aralarında yapmaya çalışın. Her ihtimale karşı köpeğinize yağmurluk ve gerekiyorsa köpek ayakkabısı-galoşu-botu giydirin. Bunlar sizi eve dönüşteki temizlik derdinden büyük ölçüde kurtaracaktır.

Foto: buzzfeed

– Bahar ve yaz aylarında çimlerde koşup, saatlerce birlikte zaman geçirdiniz. Parklara gittiniz, çok eğlendiniz. Ama şimdi hava buz gibi ve ıslak, canınız dışarı çıkmak istemiyor. Ama köpeğiniz, ihtiyaçları için dışarı çıkmak zorunda.

İlgili yazı: “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.”

Çözüm: TERKETMEK DEĞİL. Kış aylarında alınan kilolardan, girilen bunalımlardan kurtulmanız için harika bir fırsat var elinizde. Kat kat giyinin ve dışarı çıkın. Nefes alın. Köpeğinizin bulunduğu andan nasıl keyif aldığını görün ve kendinize de uygulamaya çalışın. Ya da yürüyüş yapmayı seven bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Maddi durumunuz elverişliyse güvenilir bir köpek gezdiriciyle anlaşın.

Foto: dogbreedinfo.com

– Köpeğiniz dışarda eskisi kadar vakit geçiremediği için ev içinde yaramazlık yapmaya başladı değil mi? Günlük egzersiz ihtiyacını ev içi basit oyunlarla geçiştiremiyorsunuz ve yorgunsunuz. Bu hepimizin başına geliyor!

Çözüm: TERKETMEK DEĞİL. Eve arkadaşlarınızı, mümkünse köpeği olan arkadaşlarınızı davet edin – ve orta sehpayı oradan kaldırın! Köpeğiniz enerjisinin çoğunu OYUNLA atacaktır. Böyle bir arkadaşınız yoksa, köpeğinize zevkle kemirebileceği yeni oyuncaklar alın. Zekâ geliştiren oyuncaklar onu zihnen de yoracak, keyifli vakit geçirtecektir.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpek Eğitimini Destekleyen Oyuncaklar

Köpeklerin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmeleri için bedensel aktivite kadar zihinsel egzersiz de önemlidir. Mental aktivite sağlayan ve köpek eğitimini destekleyen oyuncaklar onlar için hem faydalı hem de eğlencelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir