Çarşamba , Temmuz 26 2017
Ana Sayfa / Haberler / Tekirdağ’da esnafın sahip çıktığı sokak köpeği “Paşa”

Tekirdağ’da esnafın sahip çıktığı sokak köpeği “Paşa”

Tekirdağ’da esnafın sahip çıktığı sokak köpeğinin, dondurucu soğuğa rağmen keyfine diyecek yok. Tekirdağlılar, ’Paşa’ ismini verdiği sokak köpeğine ’Paşalar gibi’ bakarken, eksi 4 derece soğuk havada, önüne ılık su, et ve kemik, altına koltuk minderi koyup üstünü de bezle örtüyor.

p1Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesi Peştamalcı caddesi üzerinde esnafın sahip çıktığı Paşa isimli sokak köpeğinin yediği önünde, yemediği arkasında. Yaklaşık 6 yıldır esnafın yakından ilgilendiği Paşa isimli sokak köpeği, kış mevsiminin dondurucu soğuğunda diğer sokak köpeklerine göre çok şanslı. Paşa’nın yemesinden içmesine, etinden kemiğine, hemen hemen her ihtiyacını karşılayan esnaf, soğuktan korunması için de boş olan bir dükkanın girişine koltuk minderi koyup üstünü örtüyor. Bayan kasap Zuhal Elitaş, soğuk havada buz tutan suyu da sık sık ılık su ile yeniliyor.

TÜRKİYE’NİN EN ŞANSLI SOKAK KÖPEĞİ

Caddedeki birçok esnafın ilgisi Paşa’yı Türkiye’nin en şanslı sokak köpeklerinden biri haline getirdi. Caddedeki bütün esnafın köpek için bir şeyler yapmaya çalıştığını ifade eden bayan kasap Zuhal Elitaş, “Bu köpek 6 senedir buralarda geziyor. Bütün esnaf olarak bir şeyler vermeye çalışıyoruz ona. Şu an çok soğuk. Köpek üşüyor, titriyor. Özellikle bizim dükkanın kapısının önüne yatmayı çok seviyor. Ama müşteriler bazen tedirgin oluyor. O yüzden ara sıra uzaklaştırmak zorunda kalıyoruz. Bazen sevmeye kalkan müşterilere huysuzluk yapıyor ama biz Paşa’yı çok seviyoruz. Bir tane de Asan isminde köpeğimiz var. Ona da bakıyoruz ama o şu an burada yok. Bütün esnaf elinden geldiğince köpeğe bir şeyler vermeye çalışıyor” dedi.

“PAŞA’NIN KEYFİNE DIYECEK YOK”

Matbaa işletmecisi Aşkım Celepçi ise, “Sabah, öğlen, akşam yemeğini koyarım. Bu soğukta millet yorgan altında yatarken, ben onu düşündüğümden besliyorum, doyuruyorum. Bende hayvan sevgisi var. Benim hislerim farklı. Bu minderi 7,5 TL vererek aldım. Isınıp uyusun diye. Paşanın keyfine diyecek yok” ifadelerini kullandı.

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Evsiz ve Ölümcül Hasta Köpekler Sonunda Sığınabileceği Bir Yer Buldu

Michelle ve Jeff Allen New York’a bir saat uzaklıkta 24 dönümlük bir arazide evsiz ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir