Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Haberler / İstanbul’da Sokak Hayvanları İçin Mikroçipli Dönem

İstanbul’da Sokak Hayvanları İçin Mikroçipli Dönem

Sarıyer sahilinde yapımı tamamlanan ve sokak hayvanları için tecrit koşulları taşıdığı gerekçesiyle hayvan hakları savunucuları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni karşı karşıya getiren Kısırkaya Hayvan Barınağı için, İBB ile ilçe belediyeleri arasında protokol yapılmasına karar verildi.

straySarıyer sahilinde yapımı tamamlanan ve sokak hayvanları için tecrit koşulları taşıdığı gerekçesiyle hayvan hakları savunucuları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni karşı karşıya getiren Kısırkaya Hayvan Barınağı için, İBB ile ilçe belediyeleri arasında protokol yapılmasına karar verildi. Protokole göre, ilçelerden toplanan sokak hayvanları, rehalibite edildikten sonra mikroçip takılarak kayıt altına alınacak ve tekrar geldikleri ortama bırakılacak.

SOKAK HAYVANLARINA MİKROÇİP TAKILACAK

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın onayının ardından, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde görüşülen protokole göre, protokolü imzalayan ilçelerden toplanan sokak hayvanları Kısırkaya Hayvan Barınağı’na getirilecek. Aşılanması, kısırlaştırılması ve tedavisi biten hayvanlar mikroçip takılıp kayıt altına alınarak, tekrar geldikleri ortama bırakılacak.

ALDIĞIN YERE BIRAK

Protokolde, İBB’nin yükümlülükleri arasında elektrik, su, ısınma ve iletişim gibi bedellerin karşılanması yer alırken, ilçe belediyeleri barınakta 7 gün 24 saat personel çalıştıracak.

Protokolü imzalayan ilçe belediyeleri, barınakta verdikleri hizmetin ardından, sokak hayvanlarını kendi ilçe sınırları içerisinde alındıkları ortama geri bırakmakla da yükümlü.

CHP’Lİ ÜYE HAYVANLARI SARIYER’E BIRAKIP ALMAYACAKLAR

CHP’li Meclis üyelerinin ret oyu kullandığı oturumda söz alan CHP’li Meclis Üyesi veteriner hekim Oktay Aksu, barınağa getirilen hayvanların geri alınmayacağına yönelik endişelerini dile getirdi. Sarıyer’deki barınakta 2 yıl içinde köpek sayısının 10 bini geçtiğini belirten Aksu, ‘Bu çok ürkütücü bir rakam dedi.

Meclis’te oylanan protokol, CHP’li üyelerin itirazlarına rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.

İDARE MAHKEMESİ İPTAL ETMİŞTİ

Hayvanseverlerin, kriterlere uygun olmadığı, ulaşımın zor olduğu ve hayvanların zarar göreceği gerekçeleriyle yargıya taşıdığı Kısırkaya Hayvan Barınağı için İstanbul 6. İdare Mahkemesi iptal kararı vermişti.

1 yılda toplam 20 bin köpeğin kısırlaştırılacağı barınak için hayvan hakları savunucuları birçok kez projenin iptali için protesto gösterisi yapmıştı.

haberler.com

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir