Perşembe , Ekim 19 2017
Ana Sayfa / Balzac Günlüğü / Serbest Kürsü / Hayvan hakları için asansörden çıkmak

Hayvan hakları için asansörden çıkmak

Kadın, çocuk, insan haklarının bile ağır şekilde ihlal edildiği bir coğrafyada hayvan haklarından bahsedebilmek elbette kolay değil.

Bunu yapan insanlara öncelikle bir hak mücadelesi olan karşı duruşlarından dolayı tartışmasız saygı duyuyorum. Zaten hak mücadelelerinin tamamı “bir karşı duruş” olmak zorundadır.

Toplumdaki insanların çoğunluğunun sessiz kalarak onayladığı, bir kısmının da bundan cüretlenerek azgınca ihlallere giriştiği ortamda bu iki kesime karşı az sayılarıyla mücadele edenlerdir hak savunucuları.

Hayvan hakları da böyle bir mücadeledir. İyi niyetle başlanması, iyi niyetle günlük çabalamalar elbette gereklidir; ama maalesef yeterli değildir.

Organize olmak, birimizin yetişemediği yere ötekinin yetişeceğini bilmek; gerektiğinde birimiz ötekimiz hepimiz tek ses olarak mücadeleyi haykırmak, fiilen yapmak ve örnek olmak şarttır.

Hayvanları koruyalım diye çabalayan bizler çoğu kez vahşi hayvan sömürüsü karşısında en önemli başlığı belirleme konusunda zorlanıyoruz.

Hangisi en önemli başlık? Esaret mi, öldürülerek yemek tarifi konusu edilmek mi, insan hastalandı diye denek edilmek mi, insan çocukları eğlensin bahanesiyle kullanılmak mı, vücut yapısı nedeniyle çalıştırılarak sömürülmek mi?

Cevap; hepsi ve daha fazlası!… İşte bu noktada sömürüye karşı toptancı bir tavır takınılması gerekiyorken, sömürünün baskın tavrı, sayısal çokluğu ve eziciliği karşısında bölünmeler başlıyor. Zaten istenilen de bu olduğundan “hayvansever” ya da “hayvan korumacı” dediğimiz kitleler de kendi aralarında ayrışıyor.

Bu çok gereksiz ve bölücü bir tavırdır.

Şöyle örnekleyelim; sadece kedilerle ilgili her konuda odaklı, tecrübeli ve kararlı bir insan için diğer hayvan hakları meseleleri uzak bir olay gibi görünebilir. Bu kişinin, kedileri şahane koruduğu, haklarında her türlü doğru bilgiye ve beceriye sahip olduğu, kedilerle ilgili idari ve yasal tüm süreci başarıyla yürüttüğü, totalde “yasa” yapım sürecine de bu anlamda destek verdiğini varsayalım.

Buraya kadar sorun yok. Ancak o kadar kedi odaklı olunduğunda kedisi için tehlike olarak gördüğü köpekler ne olacak? Mezbahalardaki zulme karşı ne kadar destek verebilecek? Yasal süreç için ne diyebilecek? Sorun burada başlıyor.

ASANSÖRÜN İÇİNDEKİ 3 KİŞİ

Tıpkı bir asansörün içinde birbirini tanımayan 3 kişi gibi. O kadar yakın ve kısılmış halde. Asansörde neler olur? Yanınızdakinin nefes alışını, kokusunu, elindeki eşyasını, giysilerini detaylı olarak istemeseniz de fark edersiniz. Sonra düğmeleri, renklerini, tavan aynalarını görürsünüz. Çünkü sınırlandığınız alan sadece bunları görmenize izin verir.

Hayvan haklarında da bir kısım hayvanla ilgili çalışmalara katılıp, öteki alanları yok saymak, gereksiz saymak böyledir. Asansörün dışındaki dünyadan habersiz, yetersiz algı ve bilgiyle sınırlı kalmaktır.

O kısıtlı alanda, normalde hiç farkına varmayacağınız detaylarla çevrelenmek demektir. Dışarıda fark bile etmeyeceğiniz noktalara zorunlu olarak odaklanmak demektir.

Hayvanlarsa her yerde yaşama mücadelesi veriyor. Uzmanlaşarak ana davaya destek olmak, istenilen bir durum tabi. Ama uzmanlaşma değil de “fanatik” açıyla sadece bir kısım hayvana yönelme durumunda o hayvanların da yaşamlarını örselenmeye başlar.

Örneklerini çok görüyoruz; 24 saatini kedi (ya da köpek) le geçiren insanlar, bu hayvanların doğal yaşamlarını gözden kaçırıyor. Küçücük bir hapşırmalarında panik halinde veteriner hekime koşuyor; ayağına kıymık batsa “cerrahi operasyon” düşünmeye; biraz iştahı kesilse özel diyetlere koşuyor. İşte bu, asansörde kalma durumu. Hayvanlar da bizim gibi hastalanır, ateşlenir, iştahı kesilir, ağrısı olur ve bunlar son derece normaldir. Diyeceğim o ki, hayvanları daha iyi tanıyıp biraz rahat bırakmakla başlayalım onları korumaya.

Doğada veteriner hekim müdahalesi yoktur. (günümüz şartlarında vet. Hekim müdahalesi gereken durumları tartışmaya açmak istemem, elbette doğal şartlar zorlandıkça müdahale de gereklidir).

Ancak dar bir alanda kısıtlı kalındığında tüm veriler “dar alan” la ilgili olacaktır ve o alanda korunmaya çalışılan hakkı da “zedeleyecek kadar” ağırlaşacaktır.

Evimizdeki hayvanlarımızın ortalama sağlık ve güvenlik ortamını sağlamaktan fazlasına girişmenin bir anlamı da faydası da yok diyorum. Hayvan hakları mücadelesinde zorlayıcı, geri çekici bir durumdur bu. Toplam hak mücadelesini geriye çeken, karşı duruşları tetikleyen sonuçlara gitmesi kolay bir tutumdur.

İşte bütün bunları göz önünde bulundurarak asansörde kısılmış bir bakış açısına saplanmak yerine bütün katlarda açılan kapılardan dışarı çıkmalıyız artık hepimiz.

Bir kısmımız mezbaha, gıda, deney terörüne karşı; bir kısmımız av, yarış, döğüş boğuş terörüne karşı, bir kısmımız sahiplerince terörize edilenleri korumak için; bir kısmımız yasal mücadele; bir kısmımız toplumsal eğitim ve dönüştürme; bir kısmımız doğrudan bilgi yayma konularında asansörlerden her katta inip büyük resimdeki mücadeleye katılmalıyız.

Bu söylediklerim genel anlamda “hayvan hakları mücadelesi içindeyim” diyenler içindir elbette. Yoksa iki kedim var, ömrümü onlarla mutlu mesut bitireceğim, gerisi bana uzak diyenlerin tercihine de saygı duyarız. Yeter ki uzak olduğu, bilgisiz ve ilgisiz olduğu “total hayvan yaşam hakları” konusunda bizleri de köşeye sıkıştıracak “büyük laflar etmeye” heveslenmesin.

Umarım anlatabilmişimdir. Olmadıysa bin kere daha anlatalım, anlatırız da, anlatıyoruz da.

Yaşam hakkını savunmaya çalıştığımız hayvanlarımız öyle büyük bir sömürü terörü karşısında eziliyor ki, kazanılabilecek bir tek iyi-cesur yürekten dahi vazgeçme lüksümüz yok.

Haydi o halde tüm asansörlerden çıkıp gözlerimizi daha kocaman açıp, devam edelim.

Korkmadan, yılmadan, küsmeden, vazgeçmeden…

Hülya Yalçın, 19 Kasım 2015, Sesonline.net

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeklerin alanlarına saygı duymak

Bir köpeğe dokunmadan önce beden dilini iyi okumalı, onu asla zorlamamalı ve bu haklarına saygı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir