Çarşamba , Eylül 20 2017
Ana Sayfa / Haberler / Sokaktaki kedi ve köpekleri öldürten köpek sahibine rekor ceza

Sokaktaki kedi ve köpekleri öldürten köpek sahibine rekor ceza

Samsun’da G.S. isimli genç kızın sosyal medya hesabında pitbull terrier cinsi köpeğinin kedi ve köpeklere zarar verdiği fotoğrafları yayınlamasına rekor ceza geldi. Yapılan ihbarlar üzerine harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü, polis ekipleri ile birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda genç kıza ulaştı ve köpeğine el koydu. El konulan köpek, Samsun Büyükşehir Belediyesi Geçici Bakımevi’ne teslim edilerek koruma altına alındı. G.S.’ye bir daha hayvan bulunduramaması cezası da verildi.

Fotoğrafın altına yazdığı yorum delil oldu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü’nce yapılan tahkikatın sonucu varılan kararda şu ifadelere yer verildi:

“Şahsın 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14 üncü Maddesinin (l) bendi ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 28.05.2015 tarih ve 165 sayılı ‘tehlikeli hayvanlar’ konulu yazısına aykırı olarak ‘pittbull terrier’ cinsi hayvan bulundurduğu fotoğraflardan anlaşıldı. Ayrıca şahsın söz konusu Kanun’un 11 inci Maddesi’nin ikinci fıkrasına aykırı olarak, köpeğini bir başka köpek ile dövüştürdüğü anda çekilen bir fotoğraf ve aynı Kanun’un 13. maddesi hükümlerine aykırı olarak bir adet kedinin, pitbull cinsi köpeğin ağzında ölü olarak bulunduğu ana ait fotoğraf görüldü… Ayrıca şahsa ait, ‘dün öldürdüğü 3 kedi 1 köpekten sonra bugün kediyi dörtledik’ yorumundan en az 5 hayvanın ölümüne neden olduğu mütalaa edildi.”

“Vatandaşlar bildirmekten korkmasınlar”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sokak Hayvanlarını Koruma Yaşatma Rehabilitasyon ve Eğitim Derneği (SOHAYKO) Başkanı E. Yasin Yılmaz, “Bu kişiye kesilen ceza artık Türkiye’de bir örnek olmalıdır. Vatandaşlarımızdan istediğimiz şudur; köpek dövüştürenleri, hayvanlara kötü davrananları, kötü şekilde bakılan kedi ve köpeklerle karşılaştıklarında bu durumları bildirmekten lütfen korkmasınlar. En yakın orman ve su işleri bölge müdürlüklerine bildirsinler” dedi.

att

Patipedia notu: Prensiplerimiz gereği şiddet içeren görüntüleri yayınlamıyoruz.

 

CNNTURK

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Beşiktaş’ta köpeğe sarılarak uyuyan çocuk

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde sokakta bir köpeğe sarılarak uyuyan çocuk videosu hem duygulandırdı hem hüzünlendirdi. Sosyal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir