Salı , Aralık 6 2022

Köpek giren eve astım girmez!

İsveç’te bir milyon çocukla yürütülen araştırma, evde köpekle birlikte büyüyen çocuklarda astım gelişme riskinin yüzde 15 oranında azaldığını gösterdi.

Evinizde sizlerle yaşayan kedi, köpek gibi hayvanların, çocuğunuzun astım olma riskini yüzde 15 oranında azaltabileceği ifade ediliyor. Radikal’in haberine göre, İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nde 2001-2010 yılları arasında dünyaya gelmiş bir milyondan fazla çocuk üzerinde yürütülen araştırma, yaşamlarının ilk senesinde köpeklerle temas halinde olan çocuklarda, çocukluk çağı astımı gelişme ihtimalinin yüzde 15 azaldığını tespit etti. Bulgular, bebeklerin çok temiz koşullarda yaşamasının, astım benzeri alerjik durumları yaşaması ihtimalini arttırdığı yönündeki ‘hijyen hipotezini’ de destekliyor.

Yapılan araştırmada çiftlik hayvanlarıyla bir arada yaşayan bebeklerde de bu riskin yüzde 52 oranında azaldığı görüldü. Çalışmayı yürüten ekipten Dr. Tove Fall, “Daha önceki araştırmalar da çiftlikte büyüyen çocuklarda astım riskinin yarı yarıya oranda düştüğünü göstermişti. Biz bu durumun evlerinde köpekle birlikte büyüyen çocuklarda da geçerli olup olmadığını görmek istedik. Sonuçlar ‘çiftlik etkisini’ doğruladı, köpeklerle birlikte büyüyen çocukların astım olma ihtimalinin, köpek olmayan evlerde büyüyen çocuklara oranla yüzde 15 daha düşük olduğunu gördük. Çalışma kapsamında ailedeki astım geçmişi, yaşanılan bölge ve sosyo ekonomik statü gibi faktörleri de göz önüne aldık” dedi.

İsveç Karolinska Enstitüsü’nden, çalışmanın yazarlarından da olan profesör Catarina Almqvist Malmros ise araştırmanın, hayvanların çocukları astımdan nasıl koruduğuna dair yanıt getirmediğini de ekledi ve şöyle devam etti: “Kedi ve köpeklere alerjisi olan çocukların, bu hayvanlardan uzak durması gerektiğini biliyoruz ama sonuçlarımız köpeklerle büyüyen çocuklarda astım riskinin düştüğü görüldü.”

JAMA Pediatrics adlı tıp dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanlarının giriş izni bulunan İsveç ulusal veritabanındaki bilgilerden de faydalanıldı. (The Daily Mail)

Bunlara da göz atabilirsiniz

Veterinere Soru Sorup Online Randevu Almak Vet Randevu ile Çok Kolay

Dostlarımızın sağlığı onlara olan sevgimiz kadar önemli bir konu. Evcil hayvan sahibi olduğunuzda veterinerlerle de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir