Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Haberler / Onlar için de oy verin!

Onlar için de oy verin!

Yunuslara Özgürlük Platformu, seçmenlere seslendi. Platform, seçmenlerin oy kullanırken, partilerin hayvan haklarına karşı aldıkları tutumları da göz önünde bulundurmalarını istedi. Kamuoyu desteği ile Türkiye’de bulunan yerel ve uluslararası iki yunus parkının kapatılmasını sağlayan Yunuslara Özgürlük Platformu, çağrısına destek bekliyor.

Platform, Geçtiğimiz yıl 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun değiştirilmesine ilişkin yasa tasarısı gündemiyle toplanan TBMM Çevre Komisyonu’nda alınan hayvanlar aleyhindeki kararları ve son dönemdeki hak ihlallerini, 1 Kasım seçimlerinden önce oy kullanacak seçmenlere hatırlattı.

hiDiğer sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla hayvan hakları mücadelesinde geçtiğimiz yıl önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini, fakat bu adımların ticari çıkarlar güden siyasiler tarafından engellediğini belirten Yunuslara Özgürlük Platformu Sözcüsü Öykü Yağcı, Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin (HAKİM) paylaştığı “Seçim Bildirgelerinde Hayvan Hakları” başlıklı incelemeye değinerek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) hayvan haklarına dair ifadelere seçim bildirgelerinde diğerlerine oranla daha ayrıntılı yer verdiğini, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) seçim beyannamesinde yalnızca hayvan bakım merkezlerini tek bir cümle ile geçirdiğini, Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) ise hayvan haklarına hiç yer verilmediğini vurguladı.

Yağcı, “Birçok kesim tarafından görmezden gelinen hayvanları ve var oluştan gelen doğal haklarını seçimler sırasında da unutmamalıyız, unutturmamalıyız. Mevcut seçim bildirgeleri, hayvanları çoğunlukla ekonomik bir kaynak olarak ele aldığı için bütüncül bir hak mücadelesi açısından yeterli değil. Fakat hayvanların kaderinin devlet politikalarıyla belirlendiği günümüzde, planlı ve sistematik hak ihlallerine karşı durabilmek için siyasi partilerin bahsettikleri ihlallere dair sözlerini tutması, iddialarını kanıtlaması ve daha fazlasını yapması için seçmenlere önemli bir rol düşüyor” dedi.

Yunus parkları, hayvanlı sirkler ve petshop’ların yasaklanmasından neden vazgeçildi?

Yunuslara Özgürlük Platformu’nun web sitesinde #OrtakOlma etiketiyle yayınlanan çağrı metni şu şekilde:

“Yunus parklarının ve hayvanlı sirklerin yasaklanması, Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yıl uzun bir mücadelenin sonunda, sunduğumuz madde önergelerinin ışığında TBMM gündemine alınmış, fakat Çevre Komisyonu üyesi AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in verdiği gayrıciddi madde önergeleriyle engellenmişti. Metiner, bu parkların ülke ekonomisine katkı sağladığını, sosyal-kültürel roller üstlendiğini iddia ederek, hiçbir bilimsel ve ahlaki temele dayanmayan insan-merkezci söylemlerle hayvan köleliğinin daha fazla meşrulaştırılmasını ve hayvan zulmünü haklı göstermeye çalışan esaret uygulamalarının sürdürülmesini bizzat talep etmişti. AKP, CHP, MHP ve HDP milletvekillerinden oluşan komisyonun başkanı AKP milletvekili Erol Kaya da, görüş belirtmemize bile izin vermeden, kamuoyu tepkilerine kulak asmadan, bu talebi jet hızıyla değerlendirerek yunus parklarını ve hayvanlı sirkleri 21. yüzyılda teşvik etme kararı almıştı.

yuBenzer bir şekilde gündeme gelen pet shop’ların kapatılması kararından da geri dönülmüş, sokak hayvanlarının dev toplama kamplarına hapsedilmesi destek bulmuştu. Çok basit bir düzenleme ile yasaklama kararı alınabilecek olan yunus parkları, hayvanlı sirkler ve pet shopların yasaklanmasından son anda vazgeçilmesi, ilgili partilerin hayvanlardan değil, hayvan tacirlerinden yana taraf olduğunu bize bir kez daha göstermişti.

İğneada’dan Hasankeyf’e, yunus parklarından av turizmi ihalelerine

Geçen yıl siyasilerin yerel seçimlerden hemen önce reklam malzemesine dönüştürdükleri hayvan haklarını, hemen ertesinde Kısırkaya Hayvan Toplama Kampı inşası, av turizmi ihaleleri, Tuzla AVM içindeki yeni Tematik Akvaryum/Hayvanat Bahçesi, vb. gibi sayısız girişimle nasıl ihlal ettiklerini bu seçimlerde de unutmayalım.

İğneada’dan Hasankeyf’e, Mersin’den Doğu Karadeniz’in yaylalarına kadar Türkiye’nin dört bir yanında nükleer santraller, HES projeleri, AVM’ler ve rezidanslar inşa etmek için doğayı, insanların ve hayvanların doğal yaşam alanlarını yok edenleri hatırlayalım.

igneadaHayvan köleliğini meşrulaştıran sirklere, yunus parklarına, atlı faytonlara, petshop’lara, hayvanat bahçelerine ve tematik deniz akvaryumlarına izin veren, bu hayvan hapishanelerini ve sömürü biçimlerini belirli standartlara bağlayarak ‘lüks esareti’ savunan siyasilere hiçbir zaman destek vermedik, vermeyeceğiz.

Artık hayvanlara yaşatılan acıları daha fazla ötelemeden, insan-hayvan arasında hiyerarşik bir ilişki kurmadan, siyasilerin insan, doğa ve hayvan haklarını bir bütün olarak ele almalarını sağlamalıyız. Bu taahhüdü yerine getirmeyeceği belli olan, insan – doğa – hayvan ayırt etmeden katliamlarını sürdüren siyasilere daha fazla prim vermemeli, politikacıların hayvanları siyasi propagandalarına alet etmesine daha fazla izin vermemeliyiz.”

SÖZCÜ

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir