Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Sağlık / Evcil hayvanlarla mutlu bir çocukluk

Evcil hayvanlarla mutlu bir çocukluk

Oğlum evde iki kediyle birlikte büyüyor, hayvan sevgisini, onlara nasıl bakması gerektiğini öğreniyor. Sokaktaki hayvanlardan korkmuyor, onları besliyor, seviyor. Çocuğun hayvanla büyümesi bence harika bir şey!

Yaklaşık dokuz yıldır evde iki kediyle birlikte yaşıyoruz. İkisini de yavruyken sokaktan bulduk. Oğlumuz olduğunda “Bebek oldu, kedileri evden gönder, bebeğe zarar verir bu hayvanlar” sözlerini kulak arkası ettim hep.  Oğlum da onlarla büyüyor, hayvan sevgisini, onlara nasıl bakması gerektiğini öğreniyor. Hayvanlarla büyüdüğü için sokaktaki hayvanlardan korkmuyor, onları besliyor, seviyor. Özetle, çocuğun hayvanla büyümesi bence harika bir şey!

coGeçtiğimiz hafta Dünya Hayvan Hakları’nı kutladık. Bu vesileyle çocuklu bir evde evcil hayvan besleme konusunda Veteriner İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Özaytekin Akbaş’ın önerilerini paylaşacağım. Ayrıca sokak hayvanlarını sahiplendiren iki oluşumdan söz edeceğim. Eğer siz de çocuğunuzun bir evcil hayvan beslemesini istiyorsanız belki onlar size aradığınız yavruyu bulabilir.

Akbaş’a göre en şanslı çocuklar kedi veya köpek olan evde doğan çocuklar. “Çocuklarımıza karşılıksız sevmeyi, merhameti
ve paylaşmayı öğretebilecek en iyi arkadaşlar onlar” diyen Akbaş, aileye yeni bir bebek katılması halinde hayvanların da evde bir farklılık olduğunu hissedeceklerini belirtiyor.

Bebek gelince kedi ve köpeğinizi unutmayın

“Kendilerine ayrılan sürenin azalması, uyudukları yerin değiştirilmesi gibi durumlardan evde düzenin değiştiğini anlayabilirler” diyor Akbaş: “Eğer bebek, kedi veya köpek olan bir evde doğduysa ikinci bir çocuk sahibi olduğumuzda yaptığımız gibi evin ilk çocuğunu ihmal etmeden yeni gelen bebeğin varlığına alıştırmalıyız hayvanlarımızı. Ebeveynler mümkün olduğunca hayvanlarına eskisi gibi ilgi göstermeli ve birlikte zaman geçirmeye çalışmalı.”

Akbaş hamilelik süresince parazitlerin neden olduğu toksoplazmosiz enfeksiyonuna dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor: “Bu enfeksiyonun bulaşma şekli enfekte kedinin dışkısıyla ağız yoluyla temas, enfekte bir hayvanın etinin  iyice pişirilmeden yenmesi ve parazit içeren bir besin maddesinin yenmesidir. Kediyle yaşayan gebelerin kedilerine ve kendilerine yaptıracakları testlerle gerekli tedbirleri almak mümkündür.”

“KONTROLSÜZ SEVGİ ZARAR VEREBİLİR”

Bebeklerin ve küçük çocukların kedi ve köpeğe alışma süresinin kontrollü ve yetişkin gözetiminde olması gerektiğini belirten Dr. Ebru Özaytekin Akbaş, her iki tarafın da kontrolsüz sevgi sonucu zarar görebileceğini vurguluyor. Tüm bunların yanında aşıları, parazit mücadeleleri tamamlanmış, düzenli veteriner hekim kontrolü yapılan canlılarla aynı evi paylaşmanın hem bizim hem de çocuklarımızın sağlığı açısından önemli olduğunun altını çiziyor.

Sokak hayvanlarına yuva buluyorlar

Tanış Onunla: DJ ve yazar Sarp Dakni, 2010 yılında ani bir kararla barınaktan evlat edindiği husky melezi Pöti ve hemen sonrasında aileye katılan Dede’yle birlikte sahipsiz köpeklerin dünyasına adım atmış. Kendi sivil sahiplendirme girişimi olan Tanış Onunla projesiyle hayvanlara yuva bulmaya çalışıyor. Dakni “Türkiye’de orman, otoban ve boş arazilerde terk edilen köpeklerin sayısı düşünülebileceğinden çok fazla. Bu köpekleri sahiplendirmek için çalışıyorum” diye anlatıyor amacını. Proje bugüne kadar 50 civarında köpeğin yeni ailelerine kavuşmasına yardımcı olmuş.

Gökçe Gökçeer ise Pöti’yle 2010’da, sahibi Sarp Dakni’yle ev arkadaşı olduğu dönemde tanışmış. “Pöti sayesinde köpeklerin ne kadar muhteşem hayvanlar olduğunu öğrendim” diyen Gökçeer, barınak köpeklerinin hikayesini herkes öğrensin istemiş ve bir çocuk kitabı kaleme almış. “Pöti” geçtiğimiz hafta Redhouse Kidz tarafından yayımlandı. Gökçeer “Kitabı asıl yazma amacım barınaklardan hayvan evlat edinilmesini teşvik etmek” diyor.

BİR.ONE: Cansu Özge Özmen ve Ebru Elgöç’ün yarattığı BİR.ONE evcil hayvanlarla ilgili önyargıların yıkılması ve sokak ya da barınaklarda yaşamını idame ettiremeyen, hasta hayvanları tedavi ettirip onlara bir aile bulmak için uğraşıyor. İnsanların sırf Moda diye belli bir ırk ya da cins hayvan almaktan vazgeçmeleri ve ihtiyacı olan hayvanlara evlerini açmaları için çalışan ikili 27 kedi ve köpeği sahiplendirmiş. Buldukları hayvanların tedavi masraflarını kendileri karşılıyorlar. Onlara tisho.com’dan alışveriş yaparak destek olabilirsiniz.

Milliyet

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Tarif: Elmalı havuçlu köpek bisküvisi

Hazır ödül mamalarından sıkılanlara köpeğiniz için kolay bisküvi tarifi. Hazırlamak 15 dakika, pişirmek 45 dakika. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir