Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Eğitim ve Davranış / “Bütün soruların cevapları bir köpeğin bakışlarında gizlidir”

“Bütün soruların cevapları bir köpeğin bakışlarında gizlidir”

İnsanlar arasında yaşamayı, hayvanlar arasında yaşamaktan daha tehlikeli buldum…”
Nietzsche

ebrDünyada olmak kolay değil. İnsan ait olduğu doğayı bile şaşırtacak kadar zalim. Son günlerde bakışımızı nereye çevirsek şiddet, kan, gözyaşı, ihanet, entrika cirit atıyor. Dünya, insan eliyle ateşi sürekli harlanan büyük bir cehenneme döndü.

Ebru Taşköprü, halkla ilişkiler sektöründe, onlarca insanla yazılı ve sözlü iletişim kuran bir profesyonelken, “bana hayvanlarım yol göstersinler” diyen Nietzsche gibi düşünmüş olmalı ki işi gücü bırakıp köpeklerle ilgilenmeye karar vermiş.

Dünya gündemi biz insansı varlıkları vicdanlarımızla sınarken, koşulsuz şartsız dostluklarıyla bize yoldaşlık eden CANLARA, köpeklere dair sohbet ettik.

Yıllar içerisinde yaşadığı deneyimler ve aldığı eğitimlerle, yaşamını Köpek Eğitmeni olarak sürdüren Ebru Taşköprü bu konuda oldukça başarılı.

“Bütün soruların cevapları bir köpeğin bakışlarında gizlidir”
Kafka

–       Köpek Eğitmeni ne demek?  

Köpek Eğitmenleri; köpek ve köpek sahibi arasında iletişim köprüsü kuran, köpeklerin beden dilini, neyi, niçin, nasıl yaptıklarını anlamaya yardımcı olan danışmanlardır.

Evrimlerini insanlarla yakınlaşarak sürdüren köpekler yüzyıllardır insanların yakın dostları olmuşlardır. İçgüdüleriyle hareket eden köpekleri anlamakta zorlanan insan, onları gözlemleyerek, inceleyerek, bilim insanlarının araştırmalarından yararlanarak ve onlarla birlikte uzun zamanlar geçirerek edindikleri deneyimlerin sonucu oluşan programlarla çalışan eğitmenlere ihtiyaç duymuştur. Günümüzde artık evlerimizin baş köşesinde, yaşamımızın vazgeçilmez parçası olan can dostlarımızı anlamak ve birlikte kaliteli zaman geçirmek için bu programlara dahil olmak işi kolaylaştıran bir karardır.

–       Bu işin bir okulu var mı? 

Türkiye’de bir okulu yok ne yazık ki. Bu işe uzun yıllarını vermiş profesyonellerden eğitimler alarak, onların seminerlerine katılarak, çiftliklerinde pratikler yaparak eğitmen olmaya adım atabiliyorsunuz. Ve öğrencilik hayatın tüm alanlarında olduğu gibi bu alanda da hiç bitmiyor. Her an yeni bir şey öğreniyorsunuz.

    –  Ne kadar sürede köpek eğitmeni olunur?

Bu konuda kesin bir süre belirtmek yanlış olur. Öncelikle hayvanları sevmek ve değer vermek gerekir. Sabırlı, azimli ve istekli olmak çok önemlidir. Çeşitli ırk ve karakterde köpekle teknik ve pratik çalışma deneyimi en az 2 sene diyebiliriz.

Sevgi ve sabır olmazsa olmazımızdır. Öncelikle bir canlıyla çalıştığınızı unutmayacaksınız. Kişisel analizlerinizle hangi teknikleri uygulamanız gerektiğini belirlemeniz gerekir. Bu nedenle köpek ve sahibi ile bir süre zaman geçirmek ve sonrasında uygun programı oluşturmak daha sağlıklıdır.

–       Programınızda neler var?

Programım; yavru köpek eğitimi, temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi, köpek ve köpek sahibi adaptasyonu (eğitim koordinasyonu) ve kısmi olarak davranış problemleri çözme konularını içermektedir.

Köpek eğitiminin en önemli parçası köpek sahibinin eğitilmesidir. Köpek ve köpek sahibi arasında bir iletişim dili oluşturmak, köpeklerin davranışlarının, beden dilinin neye karşılık geldiğini sahiplerine kavratmak gerekir. Köpek ve insanın bir arada sorunsuz yaşayabilmesi için bu eğitim programını deneyimli bir eğitmenden yardım alarak öğrenmeleri önemlidir.

–       Egitimler sırasında başınıza ilginç olaylar geliyor mu?

Konu köpekler olur da başımıza ilginç olaylar gelmez mi! Üç yıl evvel, 4 yaşında bir köpek gelmişti, eğitim programıma dahil oldu. 4 yaş, karakteri oturmuş, kemikleşmiş davranışlar açısından çok da kolay olmayan bir yaştır. Sahibi köpeğinin yolda yürürken sürekli çekiştirdiğini, diğer köpekleri rahatsız eder derecede havladığını ama insanlarla çok samimi ve sıcak ilişkiler kurabildiğini anlatmıştı. Ama ilk geldiğinde benden çekinmişti. Birkaç gün bana yaklaşmadı. Sahibinden uzak ve başka köpeklerle bir arada olmak onu şaşırtmıştı. 2. Gününde elimden en sevdiği ödül yiyeceğini yedi. Bir hafta boyunca kısa yürüyüşlerle, kurduğumuz diyaloglar sayesinde aramızda sevgi ve güven ilişkisi oluştu. Uyguladığım tekniklerle kırılma noktası dediğimiz yere vardık ve eğitimlere devam ettik. Normalde bir ay süren eğitim bu köpek için bir buçuk ay sürdü ama istenen o şahane sonucu aldık. Köpek ve sahibinin katıldığı adaptasyon eğitimini de tamamladıktan sonra onlar evdeki huzuru yakalamış oldular. Birlikte eğlenmeye, neşeli zamanlar geçirmeye başladılar. Bu örnekteki önemli nokta 2. Gün kat ettiğimiz yolda 3. Gün geri gitmeye başladık ve köpek beni reddediyordu. Bu gibi durumlarda teknik ve yaklaşım çok önemlidir. Köpeğin karakteri uygulayacağımız tekniği de belirler bir bakıma.

–       Bu konuda planladığınız projeleriniz var mı?

Bazı hedeflerim var elbette. Örneğin; çok daha bilinçli köpek sahipleri görmek adına çeşitli seminerler vermek daha çok insana ve köpeğe ulaşmak istiyorum. Bu güne dek edindiğim deneyimlerimi bir kitapta toplamak konusunda girişimlerim var. Sokaklarda zor ve acılı koşullarda yaşayan köpeklerin daha sağlıklı koşullarda yaşamaları için geliştirilmiş bazı projelerde yer almak ve bunları yaygınlaştırmak başta olmak üzere daha çok sokak köpeğini sahiplendirmek istiyorum. Bunlar tek başıma yapabileceğim işler değil bu nedenle bu konuda gönüllü kişi ve kurumlarla işbirliği içerisindeyim. Çocuklara hayvanları sevdirmek konusunda çok özel bir projemiz var. Umarım çok yakında hayata geçirebiliriz.

Radikal Blog

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeğiniz yemeğini mama kabından alıp başka bir yere taşıyarak mı yiyor?

Köpekler için en günün en güzel saatlerinden biri yemek saatidir. Bazı köpekler yemeğini önünden kaçırıyormuşunuzcasına …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir