Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Haberler / Etkinlikler / 4 Ekim Hayvan Hakları Günü ülkemizde nerede-nasıl hatırlandı?

4 Ekim Hayvan Hakları Günü ülkemizde nerede-nasıl hatırlandı?

Ankara’da aşılama

ankaraAnkara Çankaya Belediyesi, hayvan severler ve dernekler işbirliğinde Dünya Hayvan Hakları Günü’nü sokakta kutladı. Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı uzman ekipler, 3 -4 Ekim günlerinde ilçenin farklı bölgelerinde sokak hayvanlarının periyodik aşılarını ve beslenmelerinin takibini yaptı. Hayvanların doğal yaşam alanlarında yürütülen çalışmalar kapsamında beslenme takibinin yanı sıra kuduz ve karma aşı yapılırken parazitlere karşı da önlemler alındı.

Zonguldak’ta yürüyüş

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü dolayısıyla Gönülden Hayvan Sevenler Derneği tarafından yürüyüş düzenlendi. Hayvanların da diğer canlılar gibi yaşam zonguldakhakkının olduğunu anlatan Gönülden Hayvan Sevenler Derneği Başkan Yardımcısı Belgin Alcan, “Bugün 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü. Bugün bir kez daha altını çizmek istiyoruz ki bu dünyadaki tüm canlıların eşit derecede yaşama hakkı var. Biz insanların bu dünyada ne kadar yaşama hakkımız var ise diğer canlıların da aynı derece de yaşam hakkı var. Biz insanlar o canlıları ister sevelim, ister sevmeyelim onların yaşam hakkına saygı göstermek zorundayız. Onlara acı çektirerek, onları yok sayarak ve görmemezlikten gelerek bu dünyada barıştan, sevgiden, dostluktan ve merhameten bahsedemeyiz. Hiç büyümeyen çocuklar gibidir hayvanlar. İlgi ve şefkatimize muhtaçtırlar. Onları sevelim ve koruyalım. Tek yapmamız gereken empati kurmak.” dedi. Yapılan yürüyüş katılımcıların dağılması ile sona erdi.

Bursa’da “Satın almayın, sahiplenin” çağrısı

Bursa Yıldırım Belediyesi, ilçedeki sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, hayvanseverlere “Hayvan satın almayın, sahiplenin” çağrısında bulundu.

Afyon’da fotoğraf sergisi

Hayvan Hakları Federasyonu Afyonkarahisar İl Temsilciliği tarafından, 4 Ekim “Dünya Hayvan Hakları Günü” dolayısı ile bir fotoğraf sergisi açıldı. Sergiye getirilen hayvanlar ise şirinlikleri ile herkesin ilgi odağı oldu. Anıtpark’ta gerçekleştirilen fotoğraf sergisinde hayvan hakları konusunda toplumda farkındalık oluşturabilecek fotoğraflar sergilenirken, fotoğraflarla ayrıca hayvan hakları konusunda uyarıcı mesajlar verildi. Etkinlikle ilgili bir konuşma yapan Hayvan Hakları Federasyonu Afyonkarahisar İl Temsilcisi Eda Kavak, bütün canlıların yaşama hakkının olduğunu hatırlatarak, hayvanlara iyi davranılması gerektiğini ifade etti.

Ayvalık’ta “Bir Kap Sevgi”

Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Ayvalık Belediyesi Köpek Bakım Çiftliğinde “Bir Kap Sevgi” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Ayvalık’ta ki hayvan severler yoğun ilgi göstererek torba torba köpek maması getirdiler. Ayvalık Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinliğe Polyanna Ana Okulu’nun minik öğrencileri de katıldı. Minikler, yanlarında getirdikleri mamaları Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Ayvalık Belediyesi Köpek Bakım Çiftliğinde ki köpeklere yedirdiler.

Osmaniye’de barınak ziyaretiosmaniye

Çukurova Üniversitesi Ceyhan Veteriner Fakültesi birinci sınıf öğrencileri ile doğa koleji İlkokul öğrencileri, “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” dolayısıyla Osmaniye Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Veteriner Hekim Bünyamin Akın organizasyonunda gerçekleştirilen programa, Ceyhan Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çelik, 6 öğretim görevlisi ve 40 öğrenci katıldı. Çok sayıda ilkokul öğrencilerinin de katıldığı etkinlikte, Osmaniye Belediyesi Veteriner Hekimi Zeki Kaya, öğrencilere barınaktaki çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

İstanbul Kâğıthane’de “Hayvanseverler Meclisi”

Kâğıthane Belediyesi, sokak hayvanları için meclis kurdu. Sokak hayvanlarının haklarını kagithanekorumak ve yaşam standartlarını yükseltmek için oluşturulan Hayvasenseverler Meclisi toplantısına üyeler kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlarıyla birlikte katıldı. Kâğıthane’deki tüm mahalle muhtarlıklarına ve meclis üyesi hayvanseverlere mama ve mama kabı dağıtılmasının kararlaştırıldığı toplantıda, ayrıca sokak hayvanlarının önümüzdeki kış aylarını rahat geçirebilmesi için fikir alışverişinde bulunuldu.

Manisa Turgutlu’dan anlamlı mesaj

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Hayvan haklarının en başta bir insani vazife olarak korunması gerektiğini söyleyen Başkan Şirin, “Her şeyden önce insani görevimiz, tüm hayvanların beslenme, barınma ve yaşama haklarının gereğini yapmaktır. Hayat koşuşturmalarımız arasında sessiz bir yaşam sürmelerine rağmen eğer konuşabilselerdi eminiz ki en çok ‘sevgiye ihtiyacımız var’ diye haykıracak olan hayvanlarımıza yakışır hayat sunmak hepimizin elinde” dedi.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’den Hayvan Hakları Günü çağrısı: “Can dostlarımızı karşılıksız sevelim”

sisliŞişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, 4 Ekim Hayvan Hakları Günü dolayısıyla herkesi “can dostlarımız için” karşılıksız sevgiye davet etti ve “satın almayın, sahiplenin” diye çağrıda bulundu. Sokaklarda yaşayan hayvanların Şişli Belediyesi’nin ellerinde güven ve huzur içinde yaşayabildiğini belirten İnönü, Şişli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün “Hayvan Dostu Kumbara Projesi”, “Kap Bizden, Su Sizden” gibi sosyal sorumluluk projelerini hatırlattı. Şişli Belediyesi’ne bağlı Veteriner İşleri Müdürlüğü, sokaklardan toplanan ve gönüllüler tarafından getirilen sokak hayvanlarının muayene ve tedavilerini yapıyor.

Düzce’de huzurevi sakinlerinden barınağa bağış

Akçakoca İlçesi’nde Kızılay Yaşlılar Konukevi sakinleri, hayvan barınağında kalan ve sokakta düzceyaşayan hayvanlar için mama desteğinde bulundu. Kızılay Akçakoca Yaşlılar Konukevi sakinleri Yaşlılar Haftası etkinleri kapsamında Akçakoca Hayvan Barınağı’nı ziyaret ettiler. Yaşlılar, 4 Ekim Hayvan Hakları Günü nedeniyle barınağa su ve mama kabı ile 5 paket mama ve 20 paket süt desteğinde bulundular. Yaşlılar barınaktaki köpekleri severek zaman geçirdiler. Yaşlılar, ayrıca ilçede bulunan cam ve pillerin bırakılması durumunda sokak hayvanları için mama bırakan kutulara cam şişeleri atarak sokaktaki hayvanların beslenmesi için mama bırakılmasını sağladılar.

 

DHA, CİHAN, Beyaz Gündem, Milliyet, Birgün

 

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir