Perşembe , Ekim 19 2017
Ana Sayfa / Balzac Günlüğü / Serbest Kürsü / Köşe yazısı: “Hangi hayvanı koruyabiliyoruz ki 4 Ekim’i kutlayalım?” – Sevgi Ekmekçiler

Köşe yazısı: “Hangi hayvanı koruyabiliyoruz ki 4 Ekim’i kutlayalım?” – Sevgi Ekmekçiler

Bu yıl da 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü geldi ve bizden bu günü kutlamamız ve etkinlikler düzenlememiz bekleniyor.

Biz de her yıl aynı şeyleri tekrarlıyoruz. Dünya’da ve Türkiye’de hayvanları koruyamadığımız için bu günü kutlamak gibi bir durum da söz konusu değildir. Bu dünyada insanların kendilerinde güçsüz varlıklara uyguladığı terör mevcuttur. Bu canlıların içinde ne yazık ki en mağdur kesim de hayvanlardır.

Ülkemizde hayvanlara uygulanan şiddet birçok ülkeden çok daha fazladır. Hayvanları koruyan doğru dürüst bir yasa mevcut değildir. Hayvanlar doğada, sokakta, barınaklarda acımasızca öldürülmektedir.

Hayvanları koruması gereken bakanlık yaban hayvanlarını para ile vurdurmaktadır.

Hayvanat bahçesi denen ve artık benzinliklerde bile isteyen kişiler tarafından açılabilen, doğalarından koparılıp getirilmiş hayvanların daracık yerlerde sergilendiği izbeliklerde hayvanlar herkesin gözü önünde işkence çekmektedir.

Kurban bayramlarında hayvanlara uygulanan vahşet görüntüleri tüm dünyayı dehşete düşürmektedir.

Belediyeler sokak hayvanlarını zehirleyerek, vurarak öldürmekte ya da barınak adı altında açtıkları ölüm evlerine götürerek açlık, susuzluk, sefalet içinde veya dağ başlarına, ormanlara atarak orada gözlerden uzak ölmelerini sağlamaktadırlar.

Üretim çiftlikleri veya merdiven altlarında pislik içinde üremeye zorlanan cins hayvanların dramları gözümüzün önünde durmakta, ancak yetkililer tarafından hiçbir müdahalede bulunulmamaktadır.

Bu çiftliklerden ya da petshoplardan alınan hayvanların büyük çoğunluğu bir süre sonra ya barınaklara ya da sokağa terkedilmektedir, terk edenlere hiçbir cezai işlem uygulanmamaktadır.

Öldürülen, tecavüz veya işkenceye uğrayan hayvan sayısı gün geçtikçe artmakta, bu suçu işleyenlerin ancak binde birine cüzi para cezaları verilerek, insanlar bu suçları işlemeye teşvik edilmektedir.

Kaçakçılık yapıyor diye sahiplerine ceza vermek yerine katırlar öldürülmektedir.

Sirklerde, yunus gösteri merkezlerinde hayvanlar insanları eğlendirmeye zorlanmakta, dövülerek, işkence edilerek eğitilmektedir.

Faytonlarda, yük arabalarında aç, susuz tonlarca yükün altında ezilmekte ve ölmektedirler.

Festival adı altında develer, boğalar dövüştürülmekte, kumar amacıyla da köpekler, horozlar birbirine saldırtılmakta, hayvan dövüşlerinin milyonlarca paranın döndüğü bir sektör haline gelmesine devlet yetkilileri göz yummaktadır.

Mezbahalarda, tavuk çiftliklerinde yenmek için bekleyen hayvanların çektiklerini çoğu kimse bilmemektedir.

İnsanlar hiç ihtiyaçları olmadığı halde kürk giyecekler diye canlı canlı kürkleri üzerlerinden alınan hayvanların yaşadıkları acılar tarif edilemez.

Daha sayabileceğimiz birçok hayvan hakları ihlalleri olurken, bir avuç gönüllü insan hem yetkililerle hem de hayvan düşmanı çok fazla insanla boğuşur, zor durumdaki hayvanlara kısıtlı imkanları ile çoğu zaman kendi rızkından keserek yardım etmeye çalışırken kutlayacak bir şey yok.

Hayvanlara saygı duyulduğu, onların da bir canlı olduğu kabul edildiği, hayvan hakları ihlallerinin son bulduğu zaman biz de bu günü kutlamaya başlayacağız.

Güneydoğu Güncel

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeklerin alanlarına saygı duymak

Bir köpeğe dokunmadan önce beden dilini iyi okumalı, onu asla zorlamamalı ve bu haklarına saygı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir