Son eklenenler

İstanbul kedileri Instagram’da miyavlıyor

Van, Ankara, İran gibi artık İstanbul da kedileriyle ünlü oldu! Sosyal medyada İstanbul’da yaşayan kedilerin fotoğraflarını paylaşan Cats Of Istanbul adlı grubun amacı sokak hayvanlarına dikkat çekmek.

ca

Ayaklarımıza sürtünüp bizden yemek ya da sadece sevgi bekleyen kediler sosyal medyada da videoları en çok izlenen, fotoğrafları en çok tıklanan hayvanlar arasında. Pek çoğumuz yıllardır Van, Ankara, İran gibi farklı kedi türlerini biliyoruz ancak son günlerde Instagram’da İstanbul kedileri de çok meşhur! Üç yıl önce kurulan Cats Of Istanbul (İstanbul Kedileri) adlı grup şehrin minik patilerini dünyaya tanıtıyor. Sosyal medyada paylaştıkları kedi fotoğrafları üzerinden onların günlük hayatları, duyguları olduğuna vurgu yapan grup hayvan sevgisinin özendirilmesini amaçlıyor.

BIYIK, LİMON BAŞLATTI

Cats Of Istanbul fikri 31 yaşındaki Rana Babaç’tan çıkmış. Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF Türkiye’de nesli tükenmekte olan türleri korumaya yönelik çalışmalar yapan Babaç, aynı zamanda hayvan Hakları Federasyonu ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği üyesi. Babaç, Cats Of Istanbul projesinin nasıl başladığını anlatıyor: “Instagram’da hashtag kullanımının pek keşfedilmediği günlerdi. İşe giderken her sabah erkenden servis beklerken yanıma Bıyık adını taktığım, mahallenin sahiplerinden tonton bir kedi geliyordu. Benimle servis bekliyor, bu vesileyle de kahvaltısını ediyordu. Ben de Instagram’da Bıyık’ın, arada da Limon adlı kedimin resimlerini #catsofistanbul hashtag’iyle paylaşıyordum. İlk kez bu hashtag’i kullananın kendim olduğumu fark edince tüm sosyal medya hesaplarını aldım. Ayrıca markayı tescillettim. O gün bugündür de Instagram’da #CatsofIstanbul hashtagi ile paylaşılan resimleri inceliyor, fotoğraf ve videoları paylaşıyorum.”

55 BİN FOTOĞRAF VAR

Cats of Istanbul, hayvanları evde veya sokakta çekilmiş fotoğrafları üzerinden konuşturan sosyal medya sayfası. Amacı insanlar ve hayvanlar arasında empati köprüsü kurmak ve sokak hayvanlarının hayat kalitesini yükseltmek. Bunun için Instagram’da catsofistanbul hashtagiyle şimdiye kadar yaklaşık 55 bin fotoğraf paylaşılmış. Böylece İstanbul’un rengarenk, dost canlısı kedilerinin şehri tüm dünyaya tanıttığını belirten Babaç, kedilerin özellikle turistlerin ilgi odağı olduğunu söylüyor: “Kediler, turistler ve İstanbullularla ayrı ayrı ilişki kuruyor. Aslında İstanbul kedisi, Ankara ya da Van kedisi gibi özel bir cins değil. İstanbul kedileri şehrin her noktasında karşımıza çıkmalarıyla, hayatımızın her anında bizimle etkileşime girmeleriyle farklılaşıyor.”

İNSANLAR EMPATİDEN YOKSUN

Peki İstanbul’da kediler en çok hangi sorunları yaşıyor? Bakırköy, Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş ve Şişli gibi ilçelerde İstanbul kedilerinin yaşam standartlarının daha iyi olduğuna dikkat çeken Babaç, buralarda kedi besleme noktalarının bulunduğunu söylüyor: “Bir yerde yaşayan insanlar çoğunlukla hayvanseverlerden oluşuyorsa, o yerde yerel yönetimlerin de bu yönde hareket etmek zorunda olduğunu gözlemliyorum. Kedilerin, köpeklerin ve kuşların en önemli sorunu sevgiden, empatiden yoksun insanlar… Hasta, yaşlı bir köpeği sopayla itip kakan, kediyi tekmeleyen veya kaldırımda yem yiyen bir kuşa taş atanlar var. Mümkün olduğunca yaygın iletişim kampanyaları yürüterek insanları empati kurmaya itmek, davranış değişikliğine ve duyarlı davranışlar sergilemeye teşvik etmek gerekiyor.”

Kaynak: Aslı Gür – Star Cumartesi

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: