Son eklenenler

Köşe Yazısı: “Sokaklar hayvan doğurmaz”

basakbaykan_1Her yaz mevsiminde çevremizdeki insanlara uyarılarda bulunuyoruz: “bir kap su” diye. Malum, artan sıcaklıklar, insanları olduğu kadar hayvanları ve bitkileri de etkiliyor. Bitkiler nasıl su olmadan solup ölüyorsa, hayvanlar için de aynısı geçerli. Fakat, nedense hayvanlara pek de duyarlı değiliz.

Nasıl olsa can bizim canımız değil! Oysa ki, hayvanların konuşamadığını; onların da yaşam hakkı olduğunu ve bunun için bize muhtaç olduğunu hatırlarsak; belki de körelen vicdanlarımız yeniden görmeye başlar.

Lokantaya gittiğimizde artan yemeklerimizi paket yaptırıp, kedi ve köpeklere verebiliriz. Hem israftan kurtuluruz hem de çöpe gideceğine aç bir hayvan yer. Bu davranışımızla çocuklarımıza iyi örnek olabiliriz.

Yaz bitiyor; şimdi farklı bir uyarı yapmak gerekiyor:

Mevsim başında, bir hevesle kedi, köpek alanlar var. Bahçede çocuğuyla oynasın, yalnızlığını giderecek bir dostu olsun, evini beklesin diye. Şu veya bu sebeple artık küçük dostlarını istemiyorlar ve sokağa atıyorlar. Çok rastlıyoruz böylelerine. İstememe durumu genelde eylül, ekim gibi havaların soğumaya başladığı, okulların açıldığı döneme denk geliyor, nedense?

Böyle vicdansızlık olur mu? Kedi ve köpekler, yavruyken anne babalarından ayrılıyorlar; pet shoplarda camekan içinde, biri gelsin de yuvaları olsun diye bekliyorlar. Tam sıcak bir yuvaları oldu derken, sokağa atılıyorlar. Artık ne yemek verenleri var ne su verenleri; ne onlarla oynayan biri ne de okşayan bir el.. Alışıyorlar, sevip seviliyorlar, bakılıyorlar ve birden bire sokakta buluyorlar kendilerini. Çaresizler, korkuyorlar, bilmiyorlar acımasız koşulları. Yaşam savaşı başlıyor zavallılar için.

Bazılarına yolda araba çarpıyor, bazıları korkarak bakıyor gözlerimize. Bir kap su, bir kap yemek için yalvararak geliyorlar yanımıza. Duyarlı insanlar sahip çıkıp besliyorlar hayvanları. Bu defa tam sokağına alışmışken; biri çıkıp belediyeyi arıyor, ‘sokağımda uyuz hayvan istemem, toplayın bunları’ diyerek. Belediye topluyor; bir hafta sonra başka bir semte dağıtıyor hayvanları.. Yeniden başlıyor var oluş mücadelesi..

Hiç bir canlı insandan daha zalim olamaz! Bu, yapılan insanlığa sığmaz! 

Sokaklar hayvan doğurmaz, hayvanları sokağa atan insanlar yapıyor bunu. Bu çirkin davranışı hak etmiyorlar.

Üç küçük hayvan sever dostumuzdan bahsetmek istiyorum. Aynı mahallede oturan, ilk okul 1-2 öğrencileri olan çocuklar; terk edilmiş bir köpeği sahiplenmişler; evlerinin önünde bakıyorlar. Hayvan sırt üstü yere yatıyor, çocuklar onu seviyorlar. Yemeğini, suyunu veriyorlar; hatta aşılarını bile yaptırmış aileleri. Köpek de çocukları sahiplenmiş. Yabancı yaklaşınca başlıyor havlamaya. Koruyor küçük sahiplerini. Birlikte oyun oynuyorlar. Sevgiyle kurulmuş bir dostluk. Hayvanlar, insanlardan çok daha vefalı ve sadık. Biz yetişkinler ise çocuklar kadar olamadık.

Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri’nin çok güzel projeleri var sokağa atılan hayvanlar için. Siz de destek verebilirsiniz. Çevremizdeki insanların bilinçlenmesini sağlamak; çocuklarımızı duyarlı yetiştirmek için üstümüze düşeni yapmalıyız.

İnsan olmak; sağ duyu ve vicdan mertebesinde hep bir fazlasını gerektirir.

Başak Baykan / Kent Gazetesi

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: