Pazartesi , Temmuz 24 2017
Ana Sayfa / Haberler / İzmir’de “veteriner zabıtası” kuruldu

İzmir’de “veteriner zabıtası” kuruldu

Sokak hayvanlarına yönelik önemli adımlar atan Karşıyaka Belediyesi, İzmir’de ilk kez veteriner zabıta ekibini kurdu. Zabıta ekipleri, hayvan hakları ihlalleri ile ilgili belediyeye gelen her türlü şikayet ve olumsuz durumları takip ederek denetleme görevini yürütecek.

pp

Karşıyaka Belediyesi, sokak hayvanları için başlattığı güzel projelere bir yenisini daha ekledi. Hayvan haklarının ihlali, sokak hayvanlarına uygulanan şiddet ve karşılaşılan her türlü olumsuz duruma anında müdahale için seferber olan belediye, veteriner zabıta ekibi kurdu. İzmir’de başlatılan uygulama sayesinde hayvan sahiplerinin kurallara uyması sağlanarak, hayvan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

EKİPLER HER TÜRLÜ ŞİKAYETİ DEĞERLENDİRECEK

Sahipli hayvanlarla ilgili belediyeye gelen şikayetler de bu ekip tarafından değerlendirilecek. Ekip, bir veteriner zabıta komiseri ile veteriner hekim ve veteriner sağlık teknikerinden oluşacak. Kötü koşullarda bakılan hayvanlar ile ilgili şikayetler, aşı karnesi kontrolleri ve cezai işlemler bu ekip tarafından takip edilecek. Öte yandan yeni kurulan ekip, hayvan sahiplerinin bilgilendirilmesi ve duyarlılık göstermeleri amacıyla özellikle sahipli köpeklerin yoğun olduğu parklarda bilgilendirme broşürleri ve dışkı poşeti dağıtacak.
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, yeni kurulan zabıta birimine ilişkin şöyle dedi:
“Göreve geldiğimiz günden bu yana Karşıyaka’da nefes alıp veren her canlı için çalışıyoruz. Hayvan sevgisi hobi olarak görülmemelidir. Can dostlarımızı ‘karne hediyesi’ olarak alıp daha sonra sokağa bırakmak yapılacak en büyük kötülüktür. Hem sahipli hem de sahipsiz hayvanlarımıza yönelik kontrolleri daha sağlıklı yapmak ve şikayetleri zaman kaybetmeden değerlendirmek için bu ekibi kurduk. Can dostlarımız için elimizden gelen her hizmeti sağlamaya devam edeceğiz.”

İHA

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir