Perşembe , Eylül 21 2017
Ana Sayfa / Balzac Günlüğü / Serbest Kürsü / “Etsiz Pazartesi” hareketi nedir? (Kendinizi hazır hissetmeseniz bile eti bırakmak için 10 iyi sebep)

“Etsiz Pazartesi” hareketi nedir? (Kendinizi hazır hissetmeseniz bile eti bırakmak için 10 iyi sebep)

 ep

Etsiz Pazartesi Nedir?

Etsiz Pazartesi hareketi pazartesi günleri etsiz beslenmeyi teşvik ederek hem sizin sağlığınız, hem gezegenimizin sağlığı, hem de hayvan hakları konusunda bilinç yaratmayı hedefleyen uluslararası bir harekettir. 2003 yılında başlayan hareket, çevre, sağlık ve hayvan dostu yemek tarifleri ve bilgilendirici makaleler paylaşarak farkındalığı arttırmayı, ete olan bağlılığımızı azaltmayı hedeflemektedir.

Neden Etsiz?
Haftada bir gün etten uzak durmak kanser, kalp rahatsızlıkları, diyabet ve obezite gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltır. Et tüketiminizi azaltmak aynı zamanda karbon ayakizinizi azaltmanıza, su kullanımını minimize etmeye ve fosil yakıtlara bağlılığımızı azaltmaya yardımcı olur. İşte bu yüzden etsiz!

Neden Pazartesi?
Çoğumuz haftaya pazartesiyle başlıyoruz. Haftanın kalan altı günü için planlar yapıyor, hedefler belirliyoruz. Çok küçük yaşlardan bu ritmi ediniyoruz. Pazartesi benimsediğimiz davranışları haftanın geri kalanında da uygulama eğilimindeyiz. Haftaya nasıl başlarsan öyle gider derler ya… İşte bu yüzden pazartesi!

Bu pazartesiyi kaçırırsanız öbür pazartesi harekete katılabilirsiniz!

etsiz
Kaynak: Etsiz Pazartesi
*******

Kendinizi hazır hissetmeseniz bile eti bırakmak için 10 iyi sebep

Yeşilist Platformu‘ndan Selen Duru’nun “Mind Body Green” kaynaklı “Kendinizi hazır hissetmeseniz bile eti bırakmak için 10 iyi sebep” yazısı size yardımcı olacaktır:

Etsiz bir yaşama geçmek kafanızı karıştırıyor, gıda alışkanlıklarınızı nasıl yoluna koyarım diye düşünüp duruyorsanız, en azından tüketimini azaltabilmeniz için listelere sığmayan sayısız sebep var. 

1

Et yemek yerine, daha fazla sebze tüketmek, meyve, tahılları, çekirdeklileri daha fazla masanızda görmek sizin ve gezegenin sağlığı için çok anlam ifade ediyor. Eğer kendinizi bu konu için yeterince heyecanlı ve hevesli hissetmiyorsanız her seferinde bahaneler üretip duruyorsanız işte size 10 süper sebep.

1- Kalp rahatsızlıkları riskini en aza indirmek isterseniz
Avrupa’da ve ülkemizde, kalp ve damar hastalıkları tedavisi görenlerin sayısı gitgide artıyor. Bitkisel ağırlıklı beslenme düzenine geçmek, riski azaltmak adına alınan önlemler arasında. Yapılan araştırmalar, etsiz yaşama geçiş yapan her 5 kişiden 4’ünde kalp rahatsızlıklarının kaybolduğunu gösteriyor.

2- Merak etmeyin fit olacaksınız
Kırmızı et, yüksek enerji kaynağı olmakla birlikte aynı zamanda, yağ kaynağıdır da. Kuzey Amerika üzerinde yapılan araştırma, et tüketimi ve çağımızın büyük sorunlarından, obezite arasındaki bağın pozitif olduğunu gösteriyor.

3- Daha az et, daha fazla tasarruf
Vegan ve vejetaryen yemek seçenekeleri, her zaman içinde et barındıran menülerden, daha ve daha fazla tasarrufludur. Etin tabağınıza gelen yolculuğu, yem sanayinin, tükettiği su, elektririk, ve mesafe masraflarının yanında size saha pahalı bir fatura çıkarırken, balkon bahçeciliğinden kendi öğününüzü çıkarmak aradaki farkı açıklar nitelikte.

4- Karbon salınımını azaltacaksınız
Dünya genelinde, tarım topraklarının 3’te 1’i hayvancılığa ayrılmış durumda. Et tüketimizini düşürmek, tarım kaynaklı karbon salınımını azaltmakta büyük rol üstlenecektir.

2

5- Hayvan hakları için
Etin seri üretimi ve tüketimi, çiftliklerde bütün gün hareket etmeden duran büyük ve küçük baş hayvanların, yaşam haklarına olan ihlalinin önüne geçmek istiyorsanız eğer et yememeyi denemez misiniz? Bu çok şeyi değiştirebilir.

6- Şaşırtıcı geldi mi?
Murathan Mungan, Zülfü Livaneli ve Şevval Sam’ın et yemediğini biliyor musunuz ?

7- Tarihte yer edinen isimler
Albert Eisenstein, Benjamin Franklin, Gandhi, Charles Darwin and George Bernard Shaw etsiz bir yaşamın iyi bir fikir olduğunu düşünmüş, hayatlarının belirli bir döneminde et yemeyi reddetmişler.

8- Etsiz beslenen sporcular kimler dersiniz
Dünyanın başarılı kadın sporculardan Venus Williams’ın, inanması zor da olsa bilinen vücut geliştiricilerden Korin Sutton’un da menüsü etsiz.

9- Amazon’u kurtaracaksınız
Amazon’u yem sanayinin elinden kurtarabilirsiniz. Amazonlardaki talanın altındaki sebeplerden bir tanesi hayvan tarımı.

10- Daha fazla yaratıcılık
Bitkisel besinler zengin ve çok fazla alternatifi var. Sevdiğiniz gruba odaklı egzotik soslar, sandviçler, salatalar, yemekler pişirmek her gün et yemekten daha eğlenceli.

Kaynak: Yeşilist

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpek oteli seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Köpek oteli seçmek detaylı gözlem gerektirir. Köpeğinizi gittiğiniz bir yere götürememeniz ve ona bakacak güvendiğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir