Perşembe , Eylül 21 2017
Ana Sayfa / Haberler / Dünya / Malezya’dan hayvan istismarı ve ihmali suçlarına karşı yeni yasa

Malezya’dan hayvan istismarı ve ihmali suçlarına karşı yeni yasa

Malezya hükümeti geçtiğimiz günlerde hayvan refahı yasalarında düzenlemeye giderek hayvan istismarı ve ihmalindeki cezaları sertleştirdi.

Ülkedeki hayvan hakları aktivistlerinin baskıları sonucunda geçtiğimiz salı günü 2015 Hayvan Refahı Yasası’nda değişikliğe gidildi. Ülkedeki hayvanlara karşı işlenen suç oranlarının düşürülmesi hedefleniyor.

Tarım ve Tarım Tabanlı Endüstri Bakanı İsmail Sabri Yaakob yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hayvanlara yapılan zulüm oldukça fazla. Bu durumu medyada, özellikle sosyal medyada görebiliyoruz. Yasayla birlikte farkındalığın artacağını, ağır cezalar ile birlikte suç oranının düşeceğini düşünüyorum.”

Fotoğraf: Malaysia.my
Fotoğraf: Malaysia.my

Yeni yasa doğrultusunda hayvan istismarı suçu işleyen suçlular en az 14 bin TL’lik cezaya çarptırılacak ve hapse girebilecek.

Hayvan hakları savunucuları cephesi ise yeni yasayı olumlu bulurken hükümetten kısırlaştırmanın da yasaya dahil edilmesini bekliyor.

Malezya sokaklarında yaşayan hayvanlar, ülkedeki ciddi problemlerden biri. Sokaklarda yaşayan hayvanlar giderek artarken bu hayvanlara karşı işlenen suç da aynı derecede artıyor.

Malezya’da sokakta yaşamak zorunda kalan 800 köpeğe bakan Pak Mie (Fotoğraf: Malaysian Insider)
Malezya’da sokakta yaşamak zorunda kalan 800 köpeğe bakan Pak Mie (Fotoğraf: Malaysian Insider)

Bazı hayvan hakları savunucuları bunun arkasında yatan problemin hem cahillik hem de tinsel olduğunu düşünüyorlar. Malezyalı müslümanlar hayvanları kısırlaştırmanın zulüm olduğunu düşünüyor.

Hükümet yaşanan bu sıkıntıları çözebilmek için okullarda hayvan zulmü üzerine eğitim vermeye hazırlanıyor.

Gaia Dergi

Kaynak: Ecorazzi, Channel News Asia

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Kendisine sarılmak isteyen çocuğun yüzünü ısıran köpeğe verilen ölüm cezası uygulanmalı mı?

İngiltere Hornsea’de büyükanne ve dedesiyle gezmekte olan 21 aylık çocuk, bir bankta sahibiyle birlikte oturan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir