Pazartesi , Nisan 23 2018
Ana Sayfa / Eğitim ve Davranış / Ceza Yöntemleri Hükümsüzdür

Ceza Yöntemleri Hükümsüzdür

Hayvan davranış biliminin en prestijli dergilerinden Journal of Applied Animal Behavior’da yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre, köpeğe vurmak, şiddetle tehdit etmek ve “alpha roll” olarak bilinen köpeği yere mıhlama gibi hakimiyet kurma ve ceza yöntemleri köpeğin davranışını düzeltmek yerine, köpeğin daha korkak ve/ya agresif olma ihtimalini artırıyor.

Davranış, duygu ile birebir ilişkilidir ve duygular davranışları belirler. Bu sebepten dolayı, istenmeyen bir davranış için köpeğinizi cezalandırmak ve köpeğinizin neden bu davranışı sergilediğini anlamamak ve köpeğinizin üstündeki duygusal etkisini anlamamak, yaşadığınız sorunları daha kötüye götürecektir.

Tasmadan köpeği sarsmak, vurmak, dürtmek, tekmelemek, boyun tasmasından sallandırmak, elektrikli ya da spreyli boyun tasması kullanmak, istenmeyen davranışı bastırmada belki fayda gösterebilir fakat bu yöntemler uzun dönemde davranışları düzeltmez ve köpeğin davranışlarının zaman içinde daha kötüye gitmesine sebep olabilir.

"Alpha Roll" denilen yanlış yöntem. Foto: Whole Dog Magazine
“Alpha Roll” denilen yanlış yöntem. | Foto: Whole Dog Journal

Ceza nelere mâl olur?

 • Cezalandırma üzerine kurulu eğitim tekniklerinin en büyük trajedisi, köpek sahiplerinin istemeyerek köpeklerini daha fazla davranışı önceden tahmin edilemeyen hâle gelmesi ve tehlikeli davranışlar gösterebilmeleridir.
 • Ceza vermek bezmiş bir köpek sahibinin sinirini geçici olarak dindirebilir fakat köpek ve insan arasındaki o kıymetli bağı zedeler, güvensizlik ve korkunun oluşmasınsa sebep olur.
 • Davranışın altında yatan motivasyonu anlayamaz, köpeğin kendine olan güvensizliğinin iyice pekişmesine neden olursunuz. Bu durumda köpeğinizin öğrenme yeteneği düşer.
 • Kendinizin nasıl öğrendiğini düşünün. Eğer duygusal bir anda iseniz (korktuysanız ya da evham duyuyor iseniz), mantıklı ve berrak bir şekilde düşünmeniz daha zordur. Ancak sakinleştikten sonra, vücudunuz beyninizin dinleyip, hazmetip, öğrenmenizi sağlayan fonksiyonlarınızı hareket ettirir.
 • Köpeğimizde de aynı prensipler geçerlidir. Agresif bir köpeğe, agresyonla muamele edersek, köpeğimizin sadece öğrenme yeteneğini bastırmış olmayız, uzun dönemde ceza yöntemi bulamamamız dolayısıyla korkunç sonuçlara sebep olabilir.
 • Tasmada çekerek yürümek, zıplamak, çiş kaçırmak, eve zarar vermek, havlamak, yabancılara, aile üyelerine, köpeklere veya başka hayvanlara agresyon gibi köpekler ile yaşanan bir çok sorun için, verilen sığ cevaptır dominantlık.

Ceza yöntemini benimsemiş eğitmenler köpek sahiplerine genellikle şu tavsiyeleri verirler:

 • Eğer tasmada çekerse, köpeğin tasmasını hızlı ve aniden çekin.
 • Köpek eğer sizi tasmada çekiyor ise, dikenli, boğucu ya da şok etkisi yaratan elektrikli tasmalar kullanarak, çektiğinde acı duymasını sağlayın.
 • Köpek üzerinize zıplıyor ise, dizinizle göğüs kafesinden engelleyin.
 • Köpeğiniz eve çiş yapıyor ise, burnunu çişe sürün.
 • Köpek havlıyor ise, elektrikli veya spreyli şok tasma takın.
 • Köpeği yere mıhlayarak (alpha roll) etkisiz hale getirin.

Bu listelenen tekniklerin her biri, en az etkili ve özellikle de agresif ve tedirgin davranış sergileyen köpekler için en tehlikeli yöntemlerdir.

Bu tip yöntemleri kullanan köpek sahipleri ve köpek eğitmenleri, köpeklerin dominantlık göstermek istediği şeklinde yanlış bir varsayımda bulunmaktadırlar.

Halbuki, birçok agresyon sorunu dominantlık sebebiyle değil, güvensizlik ve korkudan doğar.

Bu sebepten dolayı, pozitif eğitim yöntemleri en etkili ve en güvenli çözümdür.

İlgili yazı: Pozitif Köpek Eğitimi İçin 5 Önemli İpucu

petfinder.com
petfinder.com

Pozitif eğitim ile, köpeğin korku ve sindirme ile davranışı bastırmasını değil, köpeğin hissettiği duyguları değiştirerek kalıcı çözümler elde edilir.

Köpeklerde ceza yöntemi uygulamak yakın tarihimizde geçersiz kalmıştır.

Köpek davranış biliminin akademik çalışmalarla ilerlemesi ile, pozitif yöntemlerin etkinliği artık bir bilimsel olgudur.

Bu demek değildir ki, ceza yöntemleri ile istenmeyen bir davranışın köpeğiniz tarafından sergilenmesini engelleyemezsiniz.

Evet, bazen ceza ve güç kullanarak hızlı çözümler elde edilebilir, fakat bunun gerçek maliyetinin ne olduğunu sorgulamamız gerek.

Bu yöntemler köpeğimizi ve bizim köpeğimiz ile ilişkimizi nasıl etkiliyor? Aldığımız sonuçlar ne kadar geçerli kalacaktır?

Tabii ki herkes güç kullanarak köpeğin istediği davranışı sergilemesini sağlayabilir. Fakat bunu becermekte, gurur duyulacak takdir edilecek bir şey yoktur.

Bir hayvana fiziksel ve duygusal baskı yapmakta etkileyici bir şey yoktur.

Halbuki, pozitif eğitimde, hem köpeğiniz ile güçlü bir bağ kurabilir hem de uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpekler İçin Kafes Eğitimi [Crate Training]

Köpekler için kafes eğitimi özetle, doğru uygulandığında köpeklerin kendilerini her zaman sakin ve iyi hissedebileceği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir