Pazartesi , Temmuz 24 2017
Ana Sayfa / Balzac Günlüğü / Serbest Kürsü / Hayvanseverler ne mi istiyor?

Hayvanseverler ne mi istiyor?

Ülkemizde  son yıllarda hayvan hakları savunuculuğunu üstlenen sivil toplum örgütleri vasıtasıyla kamuoyunda hayvan hakları konusunda farkındalığın arttığını görmek insanı ziyadesiyle memnun ediyor.  Hayvan hakları konusunda yapmamız gereken çok iş var özellikle gelişmiş Avrupalı ülkeler ile kıyaslandığında hayvan hakları konusunda yolun başındayız sayılır.

aa
Photobucket: mcrsavedmylife587

Bazılarınızın insan hakları meselesini hallettik de hayvan hakları mı kaldı dediğini duyar gibiyim. Bu konudaki tavrım net bir ülkede insanlara saygı yoksa hayvanlara da yoktur. Dolayısıyla hayvan, insan, bitki fark etmez yaşayan her türlü canlıya saygı duymak ve tüm canlıların yaşam hakkını koruyan önlemler almak bizim ne derece medeni bir toplum olduğumuzun göstergesidir. Tarihimize, medeniyetimize ve Hz. Muhammed’in hayatına baktığımızda Müslüman olmanın temel kuralının yaşayan tüm canlılara saygıdan ve merhametten geçtiğini görürüz. Hayvan hakları konusunda 2004 yılında mecliste kabul edilen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun özellikle hayvanlara yapılan işkence ve vahşeti suç saymaması ve bu tür fiilleri kabahat olarak tanımlaması nedeniyle hayvan hakları noktasında beklenen iyileşme sağlanamadı.

Bu noktada hayvanseverlerin ilk talebi yeni bir hayvan hakları yasa tasarısının hazırlanması ve hayvanlara yönelik gerçekleştirilen şiddet fiillerinin kabahat olmaktan çıkarılıp ceza kapsamına alınmasıdır. Yeni hayvan hakları yasasının Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması hayvanseverlerin ilk ve en acil talebidir. Hayvanseverlerin ikinci talebi ise belediye hayvan barınaklarının acilen reforma tabii tutulmasıdır. Bu hayvan barınakları modern hayvan tedavi merkezlerine dönüştürülmelidir. Hayvanseverlerin üçüncü talebi ise  yeni hayvanat bahçelerinin açılmaması, mevcut hayvanat bahçelerinin koşullarının düzeltilmesidir. Yurt dışından hayvan getirilmesinin yasaklanması istenmektedir. Hiçbir hayvan insanların eğlencesi olamaz.

Hayvanseverlerin dördüncü talebi ise okyanusların özgür hayvanları yunusların kapatıldığı ve insanların eğlencesine dönüştürüldüğü yunus parklarının kapatılmasıdır. Yunus parklarının kapanması konusunda son yıllarda ülkemizde ses getiren kampanyalar düzenlenmektedir. Hayvanseverlerin beşinci talebi ise sirklerin yasaklanmasıdır.Her birimiz hayatımızda en az bir kez ya televizyonda ya da gündelik hayatımızda  şehrimize gelen sirk gösterilerini izlemişizdir.

Maalesef sirk hayvanları türlü eziyetler sonucunda bizim hayranlıkla seyrettiğimiz hareketleri yapabilmekteler.  Çocuklarımız bu gösterileri izleyerek asla hayvanlara karşı saygı ve sempati geliştiremez. Hayvanseverlerin altıncı talebi ise hayvanlar üzerinde yapılan tüm deney çalışmalarının sonlandırılmasıdır.

Bu deneyler bir çok hayvanın türlü acılar çekmesine neden olmaktadır. Hayvanseverlerin yedinci talebi ise Orman ve Su İşleri Bakanlığının kadro ve ekipman olarak güçlendirilmesidir. Hayvanseverlerin sekizinci talebi ise yasadışı hayvan dövüşlerinin ciddi idari tedbirler alarak önlenmesidir. Maalesef çeşitli dernekler adı altında ülkemizde hayvan dövüşleri yapılmaktadır. Bu konuda kamu idaresi üzerine düşeni yerine getirmemektedir.

Hayvanseverlerin dokuzuncu talebi ise belediyeler ve sivil toplum kuruluşları arasında hayvan hakları konusunda çok daha yakın bir işbirliğinin geliştirilmesidir. Ve son olarak Hayvanseverlerin bence en önemli talebi okul kitaplarında hayvan sevgisini ve merhameti işleyen konuların bulunmasıdır. Bu toplumda Eskişehirli bir üniversite öğrencisi eğer tekmeleyerek bir kediyi öldürebiliyor ise bunun temel nedeninin vicdan ve merhamet yoksunluğu olduğunu bilmeliyiz. Bizim çocuklarımıza karşı  temel sorumluluğumuz  onların vicdanlı ve merhamet sahibi bireyler olarak yetiştirmelerini sağlamak olmalıdır. Bunun yolu ise biz yetişkinlerin onlara doğru örnek olmasından geçer.

Unutmayalım ki çocuklar gördüklerine göre düşünmeye ve hissetmeye başlarlar. Yeni hükümetten hayvanseverlerimizin beklentisi yukarıda saydığım işte bu on husus. Umarım yeni hükümet hayvan hakları konusunda yapılması gerekenleri bir an evvel yapar. Bu konuda bize düşen ise daima vicdanımızın sesini dinlemek ve yaşayan tüm canlıların yaşam hakkını savunmak ve bunun için mücadele etmek olmalıdır.

Ömer Tansel / Çamlık

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeğiniz kaçırılırsa (“çalınırsa”) neler yapmalısınız?

Köpeğiniz kaçırıldıysa (çalındıysa) neler yapmanız gerektiği konusunda bir rehber hazırladık. Köpeğiniz kaçırılırsa neler yapmalısınız? – …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir