Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Balzac Günlüğü / Serbest Kürsü / “Hayvana Yönelik Şiddet Kabahat Değil, Suçtur”

“Hayvana Yönelik Şiddet Kabahat Değil, Suçtur”

Hayvan Hakları Federasyonu Genç HAYTAP Yalova Temsilcisi Uğur Can Kalkan, sokak hayvanlarına yönelik işlenen vahşetin, verilen cezaların yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi.

haytapKonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Genç HAYTAP İl Temsilcisi Uğur Can Kalkan, “ Hayvan Hakları ülkemizde maalesef sınıfta kalmış durumda. Bu çok vahim ve düşündürücü bir tablo. M.Gandhi,’Bir ülkenin ahlaki gelişimi, hayvanlara nasıl hizmet ettiğiyle ölçülür’ sözleriyle hayvan hakları bilinci konusunda bunu açıkça ifade ediyor. Mübarek Ramazan ayında, ülkemizde bu tür acı verici olayların yaşanıyor olması, Peygamber efendimizin hayvanlar hakkında yaptıklarına bakınca bu gerçekten çok trajedik. Kuşu ölen çocuğa başsağlığına giden, yolda dişi bir köpek yatıyor diye bir ordunun yolunu değiştiren, sırtındaki elbiseyle kedisinin yüzünü silecek derecede merhamet gösteren bir peygamberin ümmetinden biri olarak bu iğrenç tabloyu kınıyorum. Basınımıza kanun hakkında yapılan iyileştirmelerden bahsetmek yerine, her gün bir başka acı haber nedeniyle açıklama yapmaktan üzüntü duyuyoruz. İzmir Çiğli´de bir polis maalesef ortada hiçbir şey yokken üç yıldır polislerin beslediği köpeği karakolun bahçesinde vuruyor. Edirne´de de benzer bir olay, bir vatandaş pompalı tüfekle bir köpeği öldürürken kamera kayıtlarına yansıyor. Yani görüldüğü gibi burada, yapan eğitimli, meslek sahibi ya da meslek sahibi değil, polis ya da sıradan vatandaş fark etmiyor. Vicdan ve merhamet yoksunu, acımasız, sevgisiz insanoğlu var olayda. Bu tip olaylarda her zaman söylediklerimizi bir kez daha tekrarlıyoruz, caydırıcı cezalar verilmelidir. Son zamanlarda yaşanan bu acı olayların sayısı giderek artmıştır. Hiçbir zararı yokken, göz göre göre, bir canlıya silah doğrultmak, ateş etmek ve öldürmek ya da yaralamak olağan bir şey haline gelmiştir. Bu tip şiddete eğilimi olan kişilerden her şey beklenir” dedi.
Şiddet Eğilimi Arttı
“Allah´ın yarattığı canı, ondan başkası alamaz!” diyerek sözlerine devam eden Kalkan, “İster insan, ister köpek, ister kedi, ister kuş,isterse bir ağaç olsun… Hayvanlara gözü kapalı şiddet uygulayabilen insanlar, bir başka seferde insana karşı da rahat bir şekilde şiddet uygulama potansiyeline sahip insanlardır. Diğer yandan merhamet ve vicdan sahibi bireyler yetiştirmek için öğretmenlere büyük görev düşmektedir.İnsanlar birlikte yaşama kültürünü her alanda kazanmalıdırlar.Sokak çocuğu ya da sokak köpeği gibi bir ırk olmadığı bilincinde olarak, yaşayan her canlıya merhamet etmenin ne kadar güzel bir duygu olduğunu paylaşıyorum. Son olarak yaşanan bu olayı kınıyor, ilgili kişilerin bir an önce cezalandırılmasını bekliyorum. Hayvanları Koruma Kanunu gereği,belediyelerin yapmakla mükellef olduğu su odaklarını da bir an önce belediyemizden talep ediyor, gereğini yapacaklarına inanıyorum” ” diye konuştu.

Yalovamiz.com

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeğiniz kaçırılırsa (“çalınırsa”) neler yapmalısınız?

Köpeğiniz kaçırıldıysa (çalındıysa) neler yapmanız gerektiği konusunda bir rehber hazırladık. Köpeğiniz kaçırılırsa neler yapmalısınız? – …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir