Çarşamba , Eylül 20 2017
Ana Sayfa / Haberler / Dünya / Bu işkence sonunda yasaklandı!

Bu işkence sonunda yasaklandı!

Zenginlerin atıştırmalığı, lüks lezzet kaz ciğerinin üretimi ve restoranlarda satışı Brezilya’nın en büyük kenti Sao Paulo belediye meclisi tarafından yasaklandı

fg

Fransa’dan dünyaya yayılan bugün bir çok ülkede üretimi yapılan kaz ciğeri (foie gras), kazların ve ördeklerin doğal olmayan yöntemlerle aşırı beslenerek ciğerlerinin yağlandırılmasıyla elde ediliyor.

Bir dönem asillerin, zenginlerin sofrasını süsleyen kaz ciğeri lezzetinin ötesinde her zaman bir statü sembolü oldu. Ancak son yıllarda hayvan hakları savunucularının yanı sıra prensip olarak kaz ciğeri yemeği reddedenler ve mönülerinden çıkaran şefler azımsanmayacak kadar çoğunlukta.

Son tepki de Brezilya’nın en büyük kentinden geldi. Sao Paulo Belediye Meclisi, kazların ve ördeklerin büyük acı çekmesinin ardından elde edilen kaz ciğerinin üretilmesini ve satışını yasakladı.

Öneriyi sunan şehir meclis üyesi Laercio Benko’ya göre, sadece bir zengin atıştırmalığı olan kaz ciğerinin insan sağlığına hiç bir yararı yok. Ve hayvanlara bir hiç uğruna acı çektiriliyor.

Zenginlikle özdeşleştirilen az ciğerinin üretimi aslında son yıllarda İngiltere, İtalya, Almanya ve Arjantin’in de aralarında olduğu pek çok ülkede yasaklanmıştı. Sadece kaz ciğerinden yapılan ‘pate’nin satışı serbestti.

Sao Paulo’da restoranlar ve barlar 45 gün içinde uygulamaya konacak bu kanunu çiğnerse 1000 dolar kadar ceza ödeyecekmiş. Hayvan hakları savunucuları bu kararı memnuniyetle karşılarken ülkenin önde gelen şeflerinin bu karar hakkında çekinceleri var.‘2015 Dünyanın en iyi 50 Restoranı’ listesinde dokuzuncu sırada yer alan, iki Michelin yıldızlı DOM restoranın şefi Alex Atala meseleye başka bir açıdan yaklaşmış.

Bir haber kanalına verdiği mülakatta “Bir kent insanların ne yiyip yemeyeceğine nasıl karar verir? Bunun sonu nereye varır…” diyor. Eminim Atala’ya “Hoş bir lezzet uğruna hayvanlara işkencenin sonu neye varır” diyenler de çıkacaktır…

Radikal

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Kendisine sarılmak isteyen çocuğun yüzünü ısıran köpeğe verilen ölüm cezası uygulanmalı mı?

İngiltere Hornsea’de büyükanne ve dedesiyle gezmekte olan 21 aylık çocuk, bir bankta sahibiyle birlikte oturan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir