Cuma , Temmuz 21 2017
Ana Sayfa / Haberler / Barınakta 1.000 köpek – Çeşme, İzmir

Barınakta 1.000 köpek – Çeşme, İzmir

Yaz aylarında nüfusu 1 milyona yaklaşan Çeşme ve Alaçatı’da, özellikle yazlıkçıların, besledikleri köpekleri tatil dönüşü sokağa bırakmaları, sorunu içinden çıkılamaz hale getirdi.

Barınakta bin köpeğin bakımını yaptıklarını söyleyen Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’tan, vatandaşlara kadar hemen herkes, bu sorunun çözümü için çağrıda bulundu.

ces

Geçen hafta Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in adının Çeşme Alaçatı’da komşusuyla köpek tartışmasına karışması, turizmin yükselen yıldızı ilçede bu konuyu Türkiye’nin gündemine taşıdı. Taraflar tartışma konusunu yalanlasa da turizm cenneti ilçenin yöneticileri de hayvanseverler de büyük bir sorunun bulunduğu konusunda birleşiyor. Yaz başında tatile gelen yazlıkçıların çocuklarına aldıkları köpekleri sezon sonunda giderken sokağa terketmesi yüzünden kentin sokakları başıboş hayvandan geçilmezken bu durum turizm açısından da olumsuz bir görüntü yaratıyor.

BARINAKTA BİN KÖPEK

Çeşme Belediyesi, saldırgan, hasta ve yaralı sokak köpekleri topladığı barınakta sayı binlere ulaşırken, bu yöntem de çare olmadı. Yasa gereği ekipler, sokaktaki diğer köpekleri de kısırlaştırıp, alındıkları yere bırakılırken belediye de, hayvanseverler de seferber oldu. Belediye barınaktaki köpeklerin beslenmesi için turistik tesislerle anlaştı, Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvan Severler Derneği (ÇESAL) de barınağın fiziki koşullarının düzeltilmesi için yardım kampanyası başlattı.

cesme

BELEDİYE BAŞKANINDAN ÇAĞRI

Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Dalgıç, “İlçemizin maalesef böyle biri sorunu var. Çünkü ilçemizin nüfusu yaz aylarında 1 milyona yaklaşıyor. Gelenlerin çoğu, çocuklarına oyuncak alır gibi bu köpek alıyorlar. Çocuklar köpeklerden sıkıldıklarında, bakımı zor geldiğinde, tatil bittiğinde bu cins hayvanlar, sokağa bırakılıyor. Bunların tamamını barınakta toplamamız hem fiziki açıdan hem yasal açıdan mümkün değil. Bu sorunun çözümü içini herkese çağrıda bulunuyorum. Bu köpekleri oyuncak gibi alıp sonra da bırakmasınlar. Gerçekten bakacaklarsa alsınlar. Ayrıca yeni hayvan almak yerine, gelsinler barınağa, biz onlara kısırlaştırılmış, tüm bakımları yapılmış sağlıklı köpekler verelim. Üstelik aralarında hemen her cinsten köpek var. İlçemizde hayatı zorlaştıran bu durumdan kurtulmak için vatandaşlarımızdan da yardım bekliyorum” dedi.

BAKILMAYINCA BİZ ALDIK

Çeşme Ilıca’da, sokakta üç köpekle birlikte bir yandan oynayan bir yandan da yürüyüş yapan Hüsnü Dörtatlı, “Biz sürekli Çeşme’de kalıyoruz. Burada insanlara bir süre baktıkları köpeklerini sokağa bırakınca onlar da bizim evlerimizin bulunduğu alanlarda toplanıyorlar. Biz de karınlarını doyurmakla işe başlayıp ardından da sahiplenmek durumunda kalıyoruz. Arabadan köpeği indirip hızla uzaklaşanları kaç kez gördük. Sokaklarda köpekler böyle geziyor. Bizim bakmamız ne kadar yeterli olacak bilmiyorum” dedi. Alaçatı’da oturan Sevgül Kalkan ise, “Burada tam biri köpek istilası var. Özellikle sabahları, evden çıkamıyoruz. Büyükler olarak korkuyoruz, çocuklar ne yapacak? Bu sorun çözülmeli” dedi.

Yarımadanın en uç noktasındaki ilçenin üç tarafı denizle çevrili olduğundan sokak hayvanları için adeta hapishaneye dönüşen Çeşme’de vatandaşlar ve hayvanseverler, sevimli dostlara zarar vermeden çağdaş bir çözüm üretilmesini istiyor.

DHA

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir