Perşembe , Temmuz 20 2017
Ana Sayfa / Sağlık / Karo artık koşuyor oynuyor

Karo artık koşuyor oynuyor

Diz kapağı çıktığı için topallayan köpek , operasyon ve fizik tedavi süreci sonucunda sağlığına kavuştu.

karoMinyatür ırk özelliği taşıyan Karo, 3.5 kg ağırlığında, hareketli bir köpekti. Yeni Zelanda’da 6 yıl boyunca önemli bir sağlık sorunu geçirmemişti. Sezen Hanım İstanbul’a kesin dönüş yaptıktan sonra, Karo’nun zaman zaman sol arka ayağına aksayarak bastığını fark etmişti. Bir süre düzelmesini beklemişti ancak topallık giderek artmıştı. Karo, attığı her iki üç adımdan sonra ayağını askıya alıyor ve basamıyordu. Merdiven inip çıkarken topallayan ayağı nedeniyle zorluk çekiyordu.

 Belirtilen şikayetlerin artması üzerine Anatolia Hayvan Hastanesi’ne götürdü köpeğini. Yapılan klinik ve radyolojik muayeneler sonucunda Karo’da 3.dereceden patella luxationu (diz kapağı çıkığı) teşhisi konuldu. Diz kapağı kemiği sık sık içe doğru yer değiştiriyor, normal olarak bulunması gereken eklem yüzeyine oturmuyordu. Ayrıca üzerine yerleştiği femur (uyluk) kemiğinin condylusları (makaraları) arasındaki çukurluk yeterince derin değildi. Bu nedenle de sık sık yerinden çıkıyor, içe doğru pozisyon alıyordu. Topallama da bu sırada oluşuyordu.
3.derece diz kapağı çıkığının tedavisi ancak operasyonla mümkündü. Ayrıca operasyon sonrası dönemde düzenli fizik tedavi süreci bekliyordu Karo’yu. Operasyonu Doç. Dr. Cem Perk ve ekibi gerçekleştirdi. Bilimsel olarak `block recession sulcoplasty` denen teknikle diz kapağı normal yerine oturtuldu. Bu teknikte amaç, sığ olan çukurluğu derinleştirmek için kemikten kama şeklinde bir parça kaldırdıktan sonra altını kazıyarak derinleştirmekti. Sonra kaldırılan kapak yerine oturtuluyor, çukurlaşmış olan eklem yüzeyine patella yerleştiriliyor ve sentetik iplik kullanarak özel dikiş yöntemiyle tespit ediliyordu. Karo’nun operasyonu oldukça başarılı geçmişti. Sırada fizik tedavi seansları vardı.
Veteriner fizyoterapist Sara Ece Ulutürk, fizik tedavide masaj, lazer terapi ve TENS uygulamalarını planlamıştı Karo için. Sezen Hanım 6 seans süren fizyoterapi uygulamalarına aksatmadan getirdi köpeğini. Operasyondan sonra uygulanan düzenli fizik tedaviyle minik köpek hızla iyileşti. O artık istediği gibi koşuyor, oynuyor..
Tüm petlerinize sağlıklı günler dilerim.
TRENDUS

 

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Tarif: Elmalı havuçlu köpek bisküvisi

Hazır ödül mamalarından sıkılanlara köpeğiniz için kolay bisküvi tarifi. Hazırlamak 15 dakika, pişirmek 45 dakika. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir