Pazartesi , Temmuz 24 2017
Ana Sayfa / Haberler / Hayvan barınağı ile ilgili şok rapor

Hayvan barınağı ile ilgili şok rapor

Büyükşehir Belediyesi tarafından 170 dönümlük arsa üzerinde Kandıra F Tipi Cezaevi’ne çok yakın bir alanda kurulan ‘Sokak Hayvanları Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ ile ilgili ortaya atılan raporu okuduğunuzda gözlerinize inanamayacaksınız.

Bilindiği gibi sokak hayvanlarının  kaldığı merkez için halk eylemler yapmış, bakımevinin oraya kurulmamasını istemişlerdi. Yapılan itirazlara rağmen rehabilitasyon merkezi yine de kurulmuştu. İçerisinde bakım merkezinin yanı sıra her türlü operasyon odalarının da bulunduğu bakımevinde, hayvanlar için rehabilitasyon da yapılıyor. Ancak bakımevi kurulduğu günden bu yana hayvan severler tarafından ciddi derecede eleştiriliyor. Bakım merkeziyle ilgili son yapılan raporda da inanılmaz tespitler yer alıyor.

Şubat ayında Kocaeli Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’ndan avukatlar Mücella Elgin, Başak Balkır ve Gülfem Erdinç Cebe tarafından hazırlanan raporda birçok eksiklik göze çarpıyor. Üç avukat tarafından hazırlanan raporda çalışanların kaba tavırlarından, eksikliklere kadar her şey en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor.

İşte o raporda yer alanlar;

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAYVAN BAKIMEVİ HAKKINDA KOMİSYON RAPORU

Kocaeli Bürosu Hayvan Halkları Komisyonu olarak 13.02.2015 tarihinde baromuzun resmi aracı ile bizzat yerine gidilerek yapılan bakımevi ziyareti esnasında komisyonumuz tarafından edinilen izlenim ve tespitler hakkındaki raporumuzdur.

Öncelikle yapılan bakımevi ziyareti önceden bakımevi ziyaret saatleri öğrenilmek bu saatler gözetilmek suretiyle gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Bakımevi ziyaret saatleri 14.00-16.00 arası olup komisyonumuz 14.05’te bakımevine giriş yapılmıştır.

Ziyaret, bakımevinin günlük koşullarının daha net anlaşılabilmesi amacıyla görevlilere ön bilgilendirme yapılmadan gerçekleştirilmiştir. Amaç ön haber dahilinde günlük rutinden farklı bir hazırlık yapılmaksızın bakımevine normal seyrinde tahlilini yapabilmektedir.

1-Tüm kamuya açık olan alana özellikle kural olarak konan ziyaret saatleri dahilinde gidilmiş ve girişte kimlik kartımız güvenliğe usulüne uygun olarak teslim edilmiş, görevlilere Kocaeli Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak ziyarete geldiğimiz belirtilmiş hukukçu kimliklerimiz tanıtılmış olmasına rağmen görevliler tarafından komisyon üyelerine olumsuz ve saygı sınırları dışında davranışlar sergilenmekle birlikte bakımevi ziyaretimiz neredeyse kaba kuvvete varacak tarzla engellenmeye çalışılmıştır.

2-Yine bakımevi görevlisi olduğunu beyan eden bir bayan tarafından ‘denetleme yapmaya geldiniz siz’ iftira ve suçlaması ile karşılaşılmıştır.

3-Bakımevi görevlisi ve veteriner hekim olduğunu beyan eden Selim S. tarafından komisyon üyelerine hakarette bulunulmuş ve kaba bir tavırla komisyon üyeleri barınak dışına çıkartılmaya ‘mekandan kovulmaya) çalışılmıştır.

4-Sonrasında komisyon üyelerimiz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Veterinerlik İşleri Müdürlüğü telefonla aranarak durum izah edilmiş, duyulan rahatsızlık ifade edilmiş ve akabinde ziyareti sağlanabilmiştir.

5-Sonrasında ziyaret için bakımevi binalarından yalnızca bir tanesinin müsait olduğu belirtilmiş ve tarafımızın yalnızca yavru köpeklerin bulunduğu binaya girmesine izin verilmiştir.

6-Yapılan ziyaret esnasında yavru köpeklerin dışkılarının yerlerde olduğu;

Çoğunun kanlı dışkı şeklinde olduğu, içeride sıcaklık koşullarının elverişli bulunmadığı, her ne kadar yerden ısıtma olduğu belirtilmiş ise de ortam sıcaklığının maksimum 7-8 derece olduğu gözlemlenmiştir. Yine bakımevinin kafeslerinden dışarıya açılan kapılar olduğu bu kapıların sürekli açık olduğu ve demir parmaklıklarla kapalı ufak bahçelere açıldığı ancak bu bahçelerin ciddi anlamda karla kapalı olduğu gözlemlenmiştir. Ufak bahçelerdeki karların temizlenmesi ve hayvanlara sağlıklı bir dış ortam sağlanması mümkün iken böyle bir çalışma yapılmadığı alenen görüntülenmiştir. Annesiz yavru köpeklerin sayıları 100’ün üzerinde olup hepsi anne sütüyle beslenecek kadar küçük ve çelimsizdirler. Yavru köpeklerin ağızlarında ve burunlarında iltihap akıntıları tespit edilmiş, hasta ve sağlıklı sayılabilecek hayvanların bir arada tutulmakta olduğu gözlemlenmiştir.

Beslemenin günde 2 kez yapıldığı bizzat görevliler tarafından belirtilmiş olmakla birlikte yavru köpekler için bu besleme şeklinin doğru ve yeterli olmadığı açıktır. Kaldı ki besleme için konan kuru mamalar yavru köpek için elverişli olmadığı gibi yavru köpekler için olmazsa olmaz besin olan sulandırılmış süt kesinlikle ortamda dahi bulunmamaktadır. Anneli veya annesiz olsun bakımevindeki şartlar yavru köpeklerin en doğal hakları olan yaşamlarını devam ettirmek için müsait değildir. Bu şartlarda bebek köpeklerinin bakımevine getirilmesinin ve alınmasının yaşamlarını devam ettirmeleri açısından sakıncalı olduğunun burada birbirlerinden viral hastalık geçeceğinin bu durumda hepsinin öleceğinin oradaki yetkililere söylediğimizde, “Bu duruma kendilerinin de üzüldüğünü bu durumun, belediyedeki üst yetkililere söylememiz” gerektiği tarafımıza bildirilmiştir. Bununla birlikte aynı binanın içinde yine uyuz hastalığı olan köpeklerin de barındırıldığı normalde bu hastalıkla köpeklerin tek alanda bulunduğu ancak uyuzun aynı alanda diğer koğuşlara da geçtiği ve sağlıklı olan köpeklerin de hastalandığı gözlemlenmiştir. Uyuz tedavisi ile ilgili görevlilere sorular sorulmuş ise de yeterli cevap alınamadığı gidi tedavinin etkin olmadığı bizzat koğuşun manzarası ile sabit bulunmaktadır.

Diğer iki binaya daha ziyaret amaçlı girme istediğimiz reddedilmiş olup bina dahilinde de bina haricinde de fotoğraf çekmemiz bizzat görevliler tarafından kaba davranışlar ile engellenmiştir. Diğer iki binada bulunan hayvanların uğultu ve çığlıkları dışardan duyulmaktadır. Tüm bunlarla birlikte barınak içinde bulunan ameliyathane ve ameliyat sonrası bekleme alanları hayvanların sağlık ve hijyenlerini olumsuz yönde etkilememek ve ameliyat anı ve sonrasındaki psikolojilerine zarar vermemek amacıyla tarafımızca bizzat inisiyatif kullanılarak gözlem alanımız dışında bırakılmıştır.

 

SONUÇ:

Tüm kısa tespitlerden hareketle;

Öncelikle barınağa yavru hayvan alınması mevzuata uygun değildir. Yavru hayvanların hemen hemen hepsi barınak koşullarında viral hastalıklar nedeniyle çok kısa sürede hayatlarını kaybetmektedirler. Barınağın hijyen ve sıcaklık koşulları mevzuata uygun görülmemiştir. Barınağın görevlilerinin beşeri ilişkilerindeki iletişimi bile sıkıntılı iken merhamet ve vicdan açısından hayvanlarla iletişimlerinin sıkı gözlem altında tutulması gerekmektedir.

Barınak görevlilerine mesleki eğitim ve psikolojik eğitim ve seminerler verilmesi gerekmektedir.

Barınaktaki hayvanların dönümlerle ifade edilen koskocaman bir alanda minicik beton kafeslerin içerisinde demir parmaklıklar altında tutulması ise ne mantığa ne de vicdana sığmamaktadır.

İlk ziyaret sonrasında oluşan kanaatimiz;

1-Barınak ziyaretlerinin belirli bir rutine oturtulması ve her ayın ilk Cuma günü öğleden sonra bu ziyaretlerin en azından aylık bazda yapılması iyi olacaktır.

2-İvedi surette Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile iletişime geçilmesi ve müdürle randevu dahilinde bir görüşme yapılması gerekmektedir

3-Baro’muzun barınaklar ve hayvanlarla ilgili tüm ilçe belediyelere göndermiş olduğu yazıların takibi yapılarak bu yazıdaki taleplerin belediyeler tarafından yerine getirilmesi sürecinin takipçisi olunması gerekmektedir.

4-Baromuz tarafından yavru köpeklerin bakımevine kesinlikle gönderilmemesi ve doğal ortamlarında annelerinin yanında ergin oluncaya, kısırlaştırma çağına gelinceye kadar doğal ortamlarından alınmaması, bulunduğu ortamda gönüllerle işbirliği yapılarak beslenmelerinin sağlanması, yaşam haklarının ellerinden alınmaması aksi takdirde bakımevi tespit yaptırılacağı konusunda tüm belediyelere yazı yazılması

5-Baromuz tarafından çeşitli afiş ve ilanlar ile hayvan hakları ve her canlının yaşama hakkı olduğu ve bu hakkın en verimli şekilde sağlanması gerekliliği hakkında açıklayıcı özel bilgilendirmeler yayınlanıp asılması sağlanabilir. Bu ilanlardaki barınaktaki hayvanların resimleri paylaşılarak barınaktan sahiplenme yapılması özendirilmelidir.”

Kaynak: Bizim Kocaeli

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir