Pazartesi , Temmuz 24 2017
Ana Sayfa / Haberler / Ölen Çocuklarının İsmini Hayvan Tedavi Merkezinde Yaşatacaklar

Ölen Çocuklarının İsmini Hayvan Tedavi Merkezinde Yaşatacaklar

Ankara’da Veterinerlik Fakültesi’nde okurken 27 yaşında hayata veda eden gencin ailesi, oğullarının adını Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yaptırdıkları ’Ogan Cemal Can Hayvan Tedavi Merkezi’nde yaşatacak.

c
Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencisi Ogan Cemal Can’ın 9 Ağustos 2014’te geçirmiş olduğu beyin kanaması sonrasında ölmüştü. Ayvalık’a yerleşen anne ve babası hayvanları çok seven oğullarının adını yaşatmak için Ayvalık Belediyesi’nin de katkılarıyla Belediye Köpek Barınağı yanına “Ogan Cemal Can Hayvan Tedavi Merkezi”ni yaptırdı. Türkiye’de herkese örnek olacak bir kampanya ile ülke genelindeki 240 kuruluş ve kişinin irili ufaklı yardımlarıyla yaptırılan sokak hayvanları tedavi merkezi açıldı.

1
Açılışta konuşan anne Zeynep Gülden Can, “9 Ağustos 2014’te ani bir şekilde Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencisi oğlumuzu kaybettik, büyük bir acıydı. Ölümünün dokuzuncu günüydü. Eşim Ayvalık’ın bana iyi geleceğini düşünerek beni buraya getirdi. Gerçekten iyi geldi ki oğlumun enerjisiyle bugüne geldik. Bu güzel ilçeye Ogan’ın kalbi ve enerjisiyle bu tesisi hediye etmekten sonsuz bir haz duyuyoruz. Bu gün benim oğlumun düğün günü. Çünkü bu sadece bizim değil 232 kişi ve aralarında Ayvalık Belediyesi’nin de olduğu 8 kurumun gönüllü olarak katkılarıyla oluşmuş bir tesistir. Ben bunun oğlumun enerjisi ve ışığıyla tüm Türkiye’de gerçek bir sosyal proje olarak başlayacağına da inanıyorum. Canlara can katacak” diye konuştu.

2Ogan Can’ın babası Mehmet Mustafa Can, “Burasını Ogan’ın bize gösterdiği yolla yaptık. Konuşması çok zor. Allah herkese böyle bir mutluluk versin. Hiç kimseye de böyle bir acı yaşatmasın” diyerek duygularını güçlükle ifade etti.
Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan ise, “Ayvalık için bu tesisin önemi büyük. Özellikle yapılış amacından dolayı daha da büyük önem kazanıyor. Rahmetli Ogan kardeşimizin adı burada yaşayacak. Herkesin huzurunda teşekkür ediyoruz Ayvalık’ı tercih ettikleri ve böyle bir tesis kurdukları için. Bundan sonrası bize kalıyor, onlar bu güzel hediyeyi yaptılar bize emanet ediyorlar. Biz de Ayvalık Belediyesi olarak tesisin sonsuza kadar sürecek olan ne gerekiyorsa her türlü ihtiyacını karşılamakla yükümlüyüz. Bundan sonra bu tesiste bir veteriner sözü veriyoruz kendilerine. Gelecek olan veteriner arkadaşımızla kendi oğulları bu tesisi çalıştırıyormuş gibi hissedecekler anladığım kadarıyla. O da onların mutluluğuna daha da büyük mutluluk katacak ve burada Ogan’ı yaşatmaya çalışacağız” dedi.
Ogan Can’ın anneannesi Zehra Demir de erken yaşta kaybettiği torunuyla ilgili şunları söyledi:
“Ogan Can’ın ideali böyle bir tesis açmaktı. Bana her zaman söylerdi; inşallah anneanneciğim mezun olayım bütün hayvanları o kadar çok seviyorum ki yalnız kedi köpek değil bütün hayvanlara hizmet etmek, bakmak en büyük idealim derdi. O staj yaparken bir köpeği iyileştirmişti. Ölümünü duyunca o köpeğin sahipleri, bütün hocaları çok üzüldü. Köpeğini iyileştirdiği kişi her Cuma kabristanını ziyaret ediyor ve köpeklere mamalardan, kemiklerden, sosislerden, salamlardan çok büyük pastalar yapıp hayvanlara götürüyor”.

Bugün

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Bir Pitbull kurtarıcısından “tehlikeli” insanlara mesaj

Noelani G., özellikle Pitbull ırkı köpekleri kurtarmaya ve rehabilite etmeye hayatını adamış bir kadın. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir