Pazartesi , Temmuz 24 2017
Ana Sayfa / Sağlık / Köpeklere ilk yardım: Ne yapmalı, nasıl yapmalı?

Köpeklere ilk yardım: Ne yapmalı, nasıl yapmalı?

Köpeklerle alakalı her konuda olduğu gibi ilk yardım hususunda da köpek sahibinin önceden bilgi edinmesi, bilgi ve tecrübesini artırmasında büyük yarar mevcut.

Köpeklere ilk yardım: Ne yapmalı, nasıl yapmalı?

Köpek sahibinin en mühim görevlerinden biri, köpeğinin sağlığını ve can güvenliğini sağlamaktır. Köpek sahibi ne kadar dikkatli olsa da istenmeyen durumlarla karşılaşması olası. Köpeklerimizin trafik kazası geçirmeleri, zehirlenmeleri, yanmaları ve yaralanmaları, biz ne kadar dikkatli olsak da olasıdır. Ayrıca sadece sahipli köpeklerin başına gelecek işler de değil bunlar.

Bir hayvanla yaşamaya karar vermek sizi bir noktada başka hayvanlara karşı da mesul kılar. Sadece kendi köpeğinizin sorumluluğunun ötesinde, sahiplenmeniz gerekmese de, sokak köpeklerine karşı da mesuliyet duymak ve sokaktaki hayatlarını kolaylaştırmak, kendi köpeğinizle kuracağınız bağı da güçlendirip onu anlamanızı da kolaylaştıracaktır.

EĞİTİM ŞART

Köpeklerle alakalı her konuda olduğu gibi ilk yardım hususunda da köpek sahibinin önceden bilgi edinmesi, bilgi ve tecrübesini artırmasında büyük yarar mevcut. Bilgi ve deneyim sahibi olan köpek sahibi acil bir durumda hayati öneme sahip dakikaları bir şekilde kullanmayı başarır.

Ülkemizde standartları belirlenmiş bir köpek ilk yardım eğitimi her ne kadar verilmese de, veteriner hekimlerden bu konuda yardım almak olası. Ayrıca internet ortamında konu hakkında birçok bilgi var. Gene köpek bakımı ile alakalı birçok kitap köpeklere ilk yardım konusuna sayfalarında yer vermekte.

OLASI ACİL DURUM SENARYOLARI

Gündelik yaşamda karşımıza çıkabilecek acil durumlarla alakalı bilmeniz gereken belli başlı acil vaziyet senaryoları ve yapılması gerekenleri konuşmadan evvel belirtmemiz gereken belli başlı birkaç konuya değinelim:

Bütün acil vaziyet senaryolarında unutulmaması gereken ilk kaide: Önce kendi güvenliğiniz. Karşılaştığınız bir kaza ya da yaralanma durumunda unutmamanız ve göz ardı etmemeniz gereken ilk husus kendi güvenliğiniz olmalıdır. Eğer sizin de yardıma gereksinim duyacağınız bir pozisyona düşerseniz yardım etmek istediğiniz köpeğe hiçbir hayrınız dokunmaz. Trafik kazasına maruz kalmış bir köpeğe müdahale etmeden evvel mutlaka yolun güvenliği sağlanmalı, elektrik çarpmış bir köpeğe dokunmadan evvel elektriğin kesildiğinden emin olunması gibi vb. konulara dikkat edilmelidir.

Fotoğraf: youtube.com

Ayrıca yaralı ve acı çeken bir köpek içgüdüsel olarak savunmaya geçecektir. Sahibi bile olsanız köpeğinizin sizi ısırabileceğini göz ardı etmemelisiniz.

Köpeğinizin hayatını tehdit eden durumları birçok başlık altında toplayabiliriz, ama biz en sık rastlanan üç başlığı inceleyelim

1. TRAFİK KAZALARI

İlk kuralı unutmayın. Önce sizin emniyetiniz.

Sakin olun.

Trafiğin durduğundan emin olun.

Yanınızda size yardım edebilecek birileri mevcut ise onlardan baytar hekiminize telefonla ulaşmasını isteyin. Kliniği hazırlaması gerekebilir, mesai dışında bir saat ise onun da kliniğe geçmesi gerekeceğinden onu haberdar etmek vakit kazandıracaktır.

İlk yardıma başlamadan evvel gerekiyorsa köpeğe ağızlık takılmalı, ağızlık yoksa kemer vb. bir malzeme ile ağzı sabitlenmelidir.

Trafik kazası geçirmiş bir köpeğin, tersi veteriner tarafından belirtilmedikçe, omurgasında problem olduğu kabul edilmelidir.

Köpek ilkyardımı hakkında eğitim aldıysanız, uygulamanın tam zamanı, yok köpek ilkyardım eğitimi almadıysanız veterinerinizin telefondan vereceği talimatlara uyunuz.

2. ZEHİRLENMELER

Fotoğraf: viralpaws.com

Köpeğinizin zehirli bir şey yediğini gördüğünüz an gecikmeden veterinerinizi arayın, vereceği talimatlara uyun. Muhtemelen sizi kliniğine çağıracaktır.

Köpeğinizin yediği zehirli maddeyi yanınıza alın. Eğer paketlenmiş bir şey ise mutlaka paketini yanınıza alın, tedavi için lüzumlu bilgiler birçok zehirli maddenin ambalajında belirtilir.

Köpeğinizin zehirli bir şey yediğini görmediniz fakat kusmasından, kasılmasından, ishal olmasından, bayılmasından bir şekilde zehirlenmesinden şüphelendiyseniz vakit yitirmeden veterinerinizi arayın ve vereceği talimatları yerine getirin. Veteriner kliniğine giderken köpeğiniz şayet kusmuş ise kusmuğu temiz bir naylon torba veya kavanoza koyarak yanınız alın. Kusmuğun muhteviyatı baytar hekiminize fikir verebilir.

Zehirlenmelerde tüm acil durumlarda olduğu gibi sakinliğinizi koruyun ve vakit kaybetmeden veterinerinize ulaşın.

3. YANIKLAR

Klasik ev kazalarına misal sıcak sıvıların dökülmesi sonucu köpeklerin yanması, sizin gözünüze ufak gibi gözükse de köpeğinizin boyutları dikkate alındığında çok ağır sonuçlar doğurabilir. Özellikle ufak ırklarda bu risk daha fazladır.  Avuç içi kadar bir yer yandığında bu köpeğiniz için vücudunun büyük bir kısmı demektir.

Fotoğraf: petprofessionalguild.com

Ateş veya dökülen bir sıvı ile oluşmuş yanıklarda, acilen soğuk su ile hasarlı bölgenin ısısı olası olduğunca hızlı bir şekilde düşürülmelidir.  Zaman kaybetmeden veterinere gidilmelidir.  İnsanlar yandığında da yapılan en büyük hatalardan birisi olan, yanık bölgesine diş macunu, yoğurt, pomat benzeri maddelerle tedavi etmeye çalışmayın. Köpeklerde oluşan yanıklarda korkmanız gereken şey vakit kaybetmektir. Köpeklerde meydana gelen yanıklarda ağrı, gövde sıvılarında yitik ve şok köpeğiniz için tehlikelidir ve bunlara bir veterinerin müdahale etmesi gerekmektedir.

Radikal

Patipedia

Patipedia, yaşam hakkına saygı duyan, köpekler ve insanların bir arada uyum içinde yaşamasını arzu eden ve herkesin faydalanacağı şekilde, her konuda bilgi ve deneyim paylaşmayı hedefleyen, ortak paydaları yaşam tarzı ve hayvan sevgisi olan bir grup hayvansever tarafından kuruldu.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Tarif: Elmalı havuçlu köpek bisküvisi

Hazır ödül mamalarından sıkılanlara köpeğiniz için kolay bisküvi tarifi. Hazırlamak 15 dakika, pişirmek 45 dakika. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir