Pazar , Mayıs 19 2019
Ana Sayfa / Eğitim ve Davranış / Köpek eğitmeninize güveniyor musunuz?

Köpek eğitmeninize güveniyor musunuz?

Bir köpek eğitmeninin yardımına başvurmak köpeğiniz adına aldığınız en iyi karar olabilir, ya da tam tersi her şey kötüye gidebilir.  Köpek eğitmeninize güveniyor musunuz?

Köpek eğitimi kontrolsüz bir alan olduğu için, isteyen herkes kendini “köpek eğitmeni” diye tanıtabileceği için ve şüphe duymayan köpek ebeveynleri çağdışı ve tehlikeli eğitim yöntemleri kullanan insanların tavsiyelerini güvenilir bilgi sanabilirler.

Birçok köpek sahibi işte bu şekilde kendilerine “eğitmen” diyen ama en nihayetinde köpeklerine fiziksel ve duygusal zarar verer insanların eline düşmüşlerdir.

Köpek sahipleri bazı şeylerin doğru gitmediğini düşünseler de, karşısındaki insanların profesyonel olduğunu düşünerek ve ne yaptıklarını bildiklerini varsayarak ses çıkarmayabiliyorlar.

Gerçek şu ki, köpek eğitimi dünyasında etkili ve insancıl eğitimi verebilecek gerekli eğitimler, belgeler ve deneyimlere sahip olmayanlar bile ne yazık ki bu işi yapabiliyor…

Köpek eğitmeninize güveniyor musunuz?

Eğer siz de çalıştığınız köpek eğitmeninin, köpeğinize olan davranışından rahatsız oluyorsanız ya da bir şeylerin doğru gitmediğini düşünüyorsanız sessiz kalmayın.

Unutmayın, sizler köpeğinizin sesisiniz ve “eğitmen” köpeğinizin güvenliğine ve iyiliğine ters düşen teknikler kullanıyorsa buna karşı söz sahibi olabilmesiniz.

Özellikle yanında köpek sahibi olmadan köpeği eğitmeyi öneren ve onu uzun süre bir yerde tutacağını söyleyen “eğitmen”lerden uzak durun.

Eğer köpeğiniz, “eğitmen”i gördüğünde kaçıyorsa veya stres belirtileri gösteriyorsa bu işlerin doğru gitmediğinin ilk işareti olabilir.

Eğer “eğitmen” boğma tasma, dikenli tasma veya şok tasması kullanıyorsa bu tehlike işaretini görmezden gelmeyin ve başka bir uzmandan fikir isteyin.

  • İyi bir eğitmen, zor kullanmadan köpeği eğitmeyi savunur ve köpek sahibinin öğrenme sürecinin bir parçası olmasını destekler ve ister.
Fotoğraf: thedoggyworld.com
Fotoğraf: thedoggyworld.com

Türkiye’de hiçbir kontrolü olmayan köpek eğitimi dünyasında karşımıza birçok “eğitim çiftlikleri” ve “eğitmenler” çıkıyor.

Bize düşen, kendine “eğitmen” diyenlerin hangi eğitimden geçtiklerini ve yeterince deneyimli olup olmadığını araştırmak.

  • Çocuğunuzu dayak atan ilkokul öğretmenine emanet etmeyeceğiniz gibi, köpeğinizi de onu gazeteyle döven, boynundan dikenli tasma ile boğan veya burnunu çişe sürten insanlara emanet etmemelisiniz.

İlgili yazı: Bugünlerde herkes köpek eğitimi uzmanı (!)

Mesela, ben şu an ismini vermek istemediğim bir köpek çiftliğinde bir toplu eğitime katılmıştım.

Dersi verecek eğitmen hakkında yaptığım internet araştırmasında yine ismini vermek istemediğim kişi hakkında hiçbir bilgi bulamamama rağmen, denemekten ne çıkar diye gitmiştim.

Ve yine, “eğitmen”in 5 kiloluk bir Shihtzu’ya boğma tasma taktığını gördüğümde, “n’apıyorsun?” diye sormadım.

Ta ki kendi köpeğim, ortamdaki başka bir köpeğin sahibinin elinden kaçan köpeğin saldırısına uğrayana kadar “eğitmen işini biliyordur” diye düşündüm.

Halbuki, böyle bir toplu ders yapmadan önce katılan köpeklerin sahipleri ile konuşulabilir, köpeğin agresyon sorunu varsa onlarla ayrıca çalışılabilir ya da en azından ağızlık takması şart koşulabilirdi.

Söylemeye gerek yok, köpeğime yaşattığı travma için çok pişmanım!

Fotoğraf: frrpd.com
Fotoğraf: frrpd.com

Peki kime güveneceğiz?

Türkiye’de ne yazık ki Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi kişinin köpek eğitmeni olabilecek yeterli bilgiye ve donanıma sahip olup olmadığını ölçecek bir sınav yok. Fakat Amerika’da bunu düzenleyen CCPDT’nin (Cerfication Council for Professional Dog Trainers) veritabanına baktığımızda Türkiye’den üç eğitmenin bu sınavlarla gerekli donanıma sahip olduklarını kanıtladıklarını görüyoruz.

Türkçe köpek eğitimi kitaplarının çok az sayıda ve genelde eski yöntemler üzerine olduğunu, hayvanlarda davranış biliminin veterinerlik fakültelerinde zorunlu olmadığını düşünürsek çağdaş metodlardan haberinin olması için bir eğitmenin kendini geliştirmek için yurt içi ve yurt dışında eğitime katılması, yabancı kaynaklardan literatürde son gelişmeleri takip edebilmesi gerek (İkinci bir dili var mı diye sorabiliriz).

Sorumlu köpek sahibi olarak, “eğitmen” hakkında ön araştırma yapmak bize düşüyor.

Sorun, araştırın, gözlemleyin.

Yaşadığınız deneyimleri bizimle paylaşmak için aşağıda yorum bırakabilirsiniz.

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpekleri evde yalnız kalmaya alıştırmak

Köpekleri evde yalnız kalmaya alıştırmak bazen sabır ve emek isteyen bir süreç olabilir. Bazı köpekler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir