Salı , Aralık 6 2022

En sevimli oda arkadaşı: Missouri öğrencileri geçici yuva olarak burs kazanıyor

2004 yılında başlayan “Yurttaki Köpekler” programı, Columbia’daki kadınlara özel Stephens Koleji öğrencilerinin, kampüste evde gibi hissetmeleri ve bu hayata daha kolay adapte olabilmeleri için başlatılmıştı. Bugün ise öğrenciler burs kazanmak için kimsesiz kedi/köpeklere geçici yuva oluyorlar.

8 aylık bir Beagle melezi olan Daisy ile aynı odayı paylaşan Molly Wallace, onu bugüne kadar sahip olduğu en iyi oda arkadaşı olarak tanımlıyor ve ekliyor: “Horlamıyor, tuvaleti tıkamıyor ve yüksek sesle müzik dinlemiyor.” Molly, Daisy’nin tam bir iletişim harikası olduğunu ve herkesle anlaşabildiğini söylüyor.

Daisy & Molly Wallace
Daisy & Molly Wallace

 

Yaklaşık 11 yıldır süregelen bu programda son 2 yıldır öğrenciler geçici yuvalıktan burs kazanmaya başladılar. Okulun yurdunda yaşayan 500 öğrenciden 30’u bu programa kayıt oldu.

Barınaktan alarak geçici yuva oldukları hayvanın beslenme, bakım ve sahiplendirilene kadarki tüm masrafları için yıllık 3000 $ civarı yardım alan öğrenciler bu programdan oldukça memnun. Molly, 2 yılda 7-8 köpeği yuvalandırmış. Bu sayede okul, ülkedeki en hayvansever okul olarak ün yapmış.

Öğrenciler, aldıkları hayvanların tüm bakımını üstleniyor, onlarla etkinliklere katılıyor ve hastalanırsa veterinere götürüyorlar. Hatta bazıları yuva bulma sürecini hızlandırmak için Facebook sayfaları bile açıyor. Çoğu öğrenci ise bunu burs için yapmadığını, hayvanları sevdikleri ve onlara yardım etmek için yaptıklarını anlatıyor.

Barınaktaki görevliler ise, geçici olarak verdikleri hayvanların karakterlerine göre verdiklerini anlatıyor, verilen hayvana düzgün bakılmadığı zaman da bursun geri alındığını söylüyorlar. “Kimi zaman ise geçici olarak bakan öğrenci ondan vazgeçemeyeceğini anlıyor, ve onu evlat ediniyor.”

Mara Rose Williams

Bunlara da göz atabilirsiniz

Köpeğiniz Bir Kahraman Olabilir! | Mantrailing Türkiye

Ülkemizde kayıp veya kaçırılan küçük çocuklar, yaşlılar başta olmak üzere birçok kayıp haberlerine her geçen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir