İBB’nin Kısırkaya’daki Toplama Kampı’na karşı protesto eylemleri devam ediyor

Etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/408763675959038
Tarih: 28 Şubat 2015 Cumartesi / Saat: 13:00
Buluşma yeri: Vezneciler Metro İstasyonu Önü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer’in Kısırkaya köyünde inşa ettiği dev hayvan barınağına tepkiler sürüyor. 31 Ocak’ta Kısırkaya’da inşası devam eden bu tesisin önünde protesto düzenleyen hayvan hakları savunucuları, 28 Şubat’ta Saraçhane’deki İBB Başkanlık binası önünde tekrar bir araya gelecek. Mevzuata da aykırı olarak yapılan dev hayvan barınağına uluslararası tepkiler de çığ gibi büyüyor. İsviçre, Almanya, Yunanistan, Rusya’da destek eylemleri ve açıklamaları yapıldı.

Söz konusu tesisin, Başkan Kadir Topbaş’ın kisirkayakampibeyanı ile 20.000 hayvan kapasitelik olacağını, hayvan haklarından uzak bir şekilde faaliyet göstereceğini ve çok kısa bir süre içerisinde bir hayvan tecrit merkezine dönüşeceğini ifade eden hayvan hakları savunucuları, tesisin kapatılması gerektiğini ve hâlihazırda statüsü değiştirilmeyen arazinin ikinci derece SİT alanı olarak kalması gerektiğini söylüyor.

31 Ocak’ta İBB’nin “Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı” önünde toplanan hayvan hakları savunucuları, sembolik olarak tesisin kapısını ve çitlerini sökmüş, bunun İBB’ye bir uyarı niteliğinde olduğunu ifade etmişlerdi. İBB Başkanı Kadir Topbaş, Kısırkaya’daki dev hayvan barınağına benzer bir barınağın da İstanbul’un Anadolu Yakası’nda inşa edileceğini duyurmuştu.

28 Şubat’ta İBB önünde eylem var

Kısırkaya’da inşa edilen tesisin, bölgenin ranta açılması için bir bahane olduğunu savunan Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Dört Ayaklı Şehir, İstanbul Kent Savunması, Kısırkayalılar Derneği, Kuzey Ormanları Savunması ve Yeryüzüne Özgürlük Derneği, kentsel dönüşüme, bu dönüşüm önemli birer ayağı olarak ormanların yok edilmesini ve imara açılmasını, sokak hayvanlarının toplatılmasına ve şehirden uzaklaştırılmasına karşı çıkan herkesi bir kez daha protestoya çağırıyor.

Aktivistler, Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’nde belirtilen “geçici hayvan bakımevi arazi seçimi” kriterlerinin hiçbirisini karşılamadığını ve devletin, yargının, mevzuata aykırı bir şekilde inşaatı tamamlanan dev hayvan barınağını görmezden geldiğini belirterek “Birkaç hafta önce, çok sayıda kent, doğa ve yaşam suçu işlenen Kısırkaya tecrit merkezinin önündeydik; buranın nasıl sonuçlar doğuracağını kamuoyuna açıkladık. Aynı endişeleri taşıdığımızı; tek bir hayvanı, tek bir ağacı dâhi gözden çıkarmayacağımızı, bu rant ve soykırım projelerine karşı çıkacağımızı bir kez daha haykırmak için 28 Şubat Cumartesi günü, bu defa İBB’nin Saraçhane’deki başkanlık binası önünde olacağız” açıklamasında bulundu.

TOPLAMA KAMPLARINA ULUSLARARASI TEPKİ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Yunanistan’da Türk yetkililer, eylemcilerin mektubunu geri çevirdi

18 Şubat Çarşamba günü, Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanan 269Life Greece adlı hayvan hakları örgütü ve Yunanistanlı hayvan hakları savunucuları, söz konusu dev hayvan tecrit merkezini protesto etti. Eylemin sonunda aktivistler, 3 hayvan özgürlüğü/vegan grubun ve 8 hayvan hakları örgütünün imzaladığı ve Kısırkaya’daki dev hayvan barınağının kapatılmasını talep eden mektubu Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçisi Kerim Uras’a ulaştırmak istedi ancak Türk yetkililer mektubu geri çevirdi.

Rusya’da polis, eylemcileri konsolosluk binasına yaklaştırmadı

Geçtiğimiz Cuma günü ise, Rusyalı hayvan hakları aktivistleri, Moskova’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanmaya çalışmış, Rus polis teşkilâtı tarafından eylemleri engellenmişti. Engelleme üzerine, büyükelçilik binası karşısında pankartlı eylem yapan Alliance For Animals adlı grup, büyükelçiliğe dev hayvan barınağı konusunda mektup ulaştırmak istese de Türk yetkililer mektubu almayı reddetti.
İsviçre ve Almanya: Turist boykotu kampanyası yolda…

İstanbul’dan yapılan toplama kamplarına karşı uluslararası dayanışma çağrısına, İsviçre ve Almanya’dan hayvan hakları örgütleri de kayıtsız kalmadı.Tierschutzbund Zürich ve Animal Welfare Foundation Berlin adlı hayvan özgürlüğü oluşumları, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Bern Büyükelçisi Mehmet Tuğrul Gücük’e dün bir mektup yollayarak İBB’nin toplama kampı projelerinin iptal edilmesini talep etti. Sokak hayvanlarının yok edilmesi anlamına gelen bu projelere devam edilmesi durumunda Avrupalı turistlere Türkiye’ye gitmeme çağrısında bulunarak boykot kampanyası başlatacaklarını da duyurdu.

 

ÇAĞIRICILAR:
BAĞIMSIZ HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ AKTİVİSTLERİ
DÖRT AYAKLI ŞEHİR
İSTANBUL KENT SAVUNMASI
SARIYER KENT DAYANIŞMASI
KISIRKAYALILAR DERNEĞİ
KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI
YERYÜZÜNE ÖZGÜRLÜK DERNEĞİ

Şanslı köpek Sarı

635543963facee39_480x270Çankaya Belediyesi’nin sahipsiz sokak hayvanları için başlattığı “10 Şanslı Proje” kapsamında Çankaya’da bir taksi durağı ilk kez bir köpeği sahiplendi. Tüm sağlık kontrollerinden geçen ve aşılarının tamamını olan sağlıklı hayvanların sahiplenilmesini amaçlayan “Şanslının Şansı Olun” projesi 100. Yıl Taksi Durağı’nda hayat buldu.

Yıllardır aynı bölgede yaşayan 13 yaşındaki kulakları duymayan ‘Sarı’ Çankaya Belediyesi sayesinde yeni yuvasına kavuştu. Toplam 50 araç ve 100’e yakın çalışan ile Çankaya’nın en büyük taksi duraklarından olan 100. Yıl Taksi Durağı çalışanları da sevgilerini bir an olsun eksik etmiyorlar.

Çankaya Belediyesi çalışanlarına kulübe ve kuru mama yardımı için teşekkür eden 100. Yıl Taksi Durağı esnafı, “Sarı kızımız artık yeni yuvasına kavuştu. Özellikle soğuklarda kartondan yapılmış kutunun içinde korumaya çalışıyorduk, o bizim göz bebeğimiz ekmek teknemizi koruyor. Onun da şimdi böyle bir kulübeye sahip olması bizi mutlu etti” dediler.

Bursa Valiliğinden Katliam ile İlgili Açıklama

Bursa Valisi Vekili Ahmet Hamdi Usta dün Yenişehir ilçesi Çamönü Köyü’nde 84 sokak köpeğinin öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı. Olaya köpek katliamı demenin yanlış olacağını savunan Usta, “Köpeklerin İnegöl hayvan barınağından olduğunu tespit ettik. Burada toplu bir itlaf yok. Bunları taşıyarak arazide yol kenarına bıraktıklarında ne olduğunu araştırıyoruz. Arkadaşlarımız, hayvanlar taşınırken araçta havasızlık nedeniyle telef olma ihtimali üzerinde duruyorlar” dedi. Hayvanseverleri ayağa kaldıran köpek ölümleriyle ilgili İnegöl Belediyesi’nin 3 görevlisi hakkında yasal işlem başlatıldığı bildirildi. Köpek ölümlerine katliam demenin doğru olmayacağını savunan Usta şunları söyledi:

“Karın yoğun yağmasından dolayı başıboş köpeklerin olduğu ve bunların çocukları tehlikeye düşürdüğü, insanlara zarar verdiği yönünde haberler aldık. Bu sebeple sahipsiz köpekler belediyelerimiz tarafından toplanıp bakım merkezlerine alınmıştı. Geçenlerde Yenişehir’e bağlı Çamönü Köyü mevkide 100’e yakın köpeğin 84’ünün öldüğü, 16 tanesinin ise yarı baygın olduğu bilgisi geldi elimize. Yenişehir Kaymakamlığımız olaya müdahale etti.”

Screen Shot 2015-02-26 at 11.12.29 PM

Köpeklerin ölüm nedenlerinin araştırıldığını ve İnegöl Hayvan Barınağı’ndan olduğunun tespit edildiğini kaydeden Vali Vekili Usta, şöyle devam etti:

“Burada toplu bir itlaf yok. İnsan bir cinayet işlediği konusunda ortada bir delil bırakmaz. Sonuçta o köpeklerin hepsinin kulaklarında ait olduğu yeri gösterir küpeler var. İnsanlar bunu bu amaçlı yapmış olsa, köpekleri bu şekilde bırakmaz. İnegöl belediyesi toplayıp, bakımlarını tedavilerini ve kısırlaştırma işlemini yapıp sonra araziye bırakılıyor. Ama orada bir ihmal olduğunu düşünüyoruz. Kesinlikle katliam, telef etmek, toplu öldürmek gibi bir durum yok. Bunları taşıyarak arazide yol kenarına bıraktıklarında ne olduğunu araştırıyor arkadaşlarımız. Havasızlıktan olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Belki de onları daha nezih şartlarda taşımak lazımdı veya bu işlemlerden sonra bir müddet bir yerde gözetim altında tutup ondan sonra araziye bırakmak gerekirdi, bunları bilemiyoruz.”

Vali Vekili Usta’nın kabuldeki bu konuşmasının ardından Bursa Valiliği de konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, İnegöl Belediyesi’nde görevli bulunan üç kişinin ifadelerine başvurulduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Bu kişilerin alınan beyanlarında ‘köpeklere kısırlaştırma işlemi yapıldıktan sonra kendileri tarafından yaklaşık 100 civarında köpeği sağ olarak Yenişehir- Bilecik yolu üzerinde bir bölgeye bıraktıkları, muhtemelen havasızlıktan dolayı hayvanların ölmüş olabileceğini’ beyan etmişlerdir. Konu ile ilgili tahkikat devam etmekte olup, ilgililer hakkında 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununa muhalefet suçu dahil idari, cezai ve disiplin açısından gerekli incelemeler yapılacaktır.”

Hayvanseverleri ayağa kaldıran olay iddiaya göre şöyle gerçekleşti. Köpekler önceki gün İnegöl’de belediye görevlileri tarafından kısırlaştırma işlemi sonrası kapalı kasa bir araca konuldu. Köpeklerin üzeri branda ile örtüldükten sonra araç içinde sabaha kadar bekletildi. Sabah erken saatlerde köpekleri Çamönü Köyü yakınlarında araçtan indirmek için kasayı açan görevliler hayvanların telef olduğunu görünce araziye indirerek olay yerinden uzaklaştı.

CNNTURK

Köpek dövüştüren kişiye 25 yıl hapis cezası ve ömür boyu köpek sahibi olmama cezası

dogfighterFlorida’da yaşayan James Reed adlı kişi, köpek dövüştürmek ve hayvana işkence suçundan 25 yıl hapse ve ömür boyu köpek sahibi olmama cezasına çarptırıldı. Hapisten çıktından sonra da denetimli serbestliğine karar verildi.

Reed’in savunma avukatı, cezanın çok ağır olduğunu ve hafifletilmesi için harekete geçeceklerini söylese de, hakim Dale Durrance kararının arkasında duruyor, ve şunları söylüyor:

“Bu olayla ilgili üzücü olan şey, köpeklerin insanın dostu olması gerekirken, Reed tarafından saldırgan yetiştirilmeleri, ve bu da hayvanlar için kötü bir durum.”

Reed’in evinde köpek dövüş “ring”leri ve çoğunluğu Pitbull’lardan oluşan 11 köpek bulundu. Köpeklerin hepsinde açık yaralar, kırık dişler, boyun yaraları ve kulaklarındaki kesikler dikkat çekti.

Bursa’da 84 sokak köpeği zehirle öldürüldü

Çamönü Köyü yakınlarında bu sabah vatandaşlar tarafından çok sayıda köpek leşi bulundu. Vatandaşların konuyu bildirdiği Çamönü Köyü Muhtarı İbrahim Tuna, jandarma ve belediyeye haber verdi. Olay yerine gelen jandarma ve belediye ekipleri tutanak tuttuktan sonra baygın olduğu görülen 12 köpeği araçlarla belediye veterinerliğine götürdü. Telef olan köpekler ise Yenişehir Belediyesi tarafından ilçe çöplüğüne gömüldü. Baygın köpeklerden alınan kan örnekleri ve olay yerindeki bulunan kanlı şırıngalar incelemeye alındı.

Çamönü Köyü Muhtarı İbrahim Tuna, köpekleri köyün bir kilometre uzaklığında bulduklarını belirterek şöyle dedi:

“Haber alır almaz olay yerine gittik. 84 köpeğin ölü, 12 köpeğin ise baygın olduğunu gördük. Vahşeti görür görmez hemen belediye ve jandarmaya haber verdik. Belediye ve jandarma yetkilileri olay yerine geldiler ve tutanaklar tutuldu. Köpekleri zehirleyenleri kimse görmemiş, ama zehirlenen köpeklerin yanlarında şırıngalar bulduk.”

Olayla ilgili soruşturma jandarma tarafından sürdürülüyor.

Hürriyet

Patipedia notu: “Leş” ve “telef” kelimelerini hayvan ölümlerini önemsizleştiren kelimeler olduklarını düşündüğümüz için kullanmayı sevmesek de, haber metnini değiştirmeden paylaşmak adına değişiklik yapmadık. Hassasiyetiniz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

İstanbul’da Orman Beslemeleri

Bu pazar da diğer pazarlar gibi İstanbul’un çeşitli bölgelerinde “orman beslemeleri” gerçekleşecektir.

İlçe belediyelerinin sokaktan topladıkları ve ormana, kendi hallerine terkettikleri binlerce köpeğin doymasının bir parçası olmak isterseniz bu hafta gerçekleşecek aktivitelerden birine katılabilirsiniz:

Huysuz İhtiyar ile Beykoz Orman Beslemesi

Screen Shot 2015-02-25 at 12.48.51 PM

Tarih:1 Mart 2015, Pazar

Saat: 12:00

Buluşma Yeri: Kavacık Rüzgarlı Cafe (Özsüt’ün üstü, BP’in çaprazı)

Detaylar için tıklayınız.

 

Bizim Çocuklar Sokaktaki Canlar ile Kurtköy Orman Beslemesi

Screen Shot 2015-02-25 at 12.51.30 PM

Tarih: 1 Mart 2015, Pazar

Saat: 12:00

Buluşma Yeri: ViaPort B kapısı önü

Detaylar için tıklayınız.

 

Kemik Arkadaşım ile Kurtköy Orman Beslemesi 

Screen Shot 2015-02-25 at 1.11.57 PMTarih: 1 Mart 2015, Pazar

Saat: 11:00

Buluşma Yeri: ViaPort-OPET onu

Detaylar için tıklayınız.

 

 

 

Sessizliğin Sesi ile Reşadiye Orman Beslemesi10991358_10153012701877367_8318042611852242589_n

Tarih: 1 Mart 2015, Pazar

Saat: 12:00

                                                                                  Buluşma Yeri: Reşadiye Köyü

                                                                                  Detaylar için tıklayınız.

 

Kırık Kuyruk ile Sarıyer Orman Beslemesi

sariyerTarih: 1 Mart 2015, Pazar

Saat: 12:00

Buluşma Yeri: Hacı Osman Metro Durağı

 

 

 

Yanınızda getirebileceğiniz malzemeler:    

Kemik
Et ve kemik suyu
Kuru mama
Et suyu ile tatlandırılarak pişirilmiş makarna
Ekmek
Yemek artıkları ve restoran artıkları
Yavrular için konserve mama ve süt
Pansuman malzeleri
Çivi ve çekiç

Bir Destek Bin Huzur – 7 Mart 2015 Etkinliği

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak Merve Çay tarafından başlatılan Bir Destek Bin Huzur, giderek artan destekçileri sayesinde sürekli bir organizasyona dönüştü. Geliri kimsesiz hayvanlar yararına yapılan satışlar, söyleşiler ve atölyelerle yardım toplanan etkinlikte, giderek artan destekçiler göze çarpıyor.

7 Mart 2015 Cumartesi günü, Taksim – Mürekkep’te gerçekleşecek etklinliğin programı ise oldukça faydalı ve ilgi çekici:

* Barınak Atölyesidestek-ilan
 * Ünlü Hayvanseverlerle Söyleşi
* Sokak Hayvanları Fotoğraf Sergisi
* Barınak Tanıtımları
* Kedi ve Köpek İlkyardım Eğitimi
* Hayvan Hakları Eğitimi
* Sokak Hayvanlarına Destek Sağlayan Butikler
* Girişte kolilerde barınaklara mama ve battaniye bağışı

 

Etkinliklere butik ve gönüllü olarak katılmak isterseniz, web sitesindeki formu doldurmanız yeterli.

 

Kısırkaya’daki Hayvan Barınağına Karşı Eylem

54cd0817f478b37d3dfb81aeBir önceki 31 Ocak’ta düzenlenmiş ve CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve modacı Barbaros Şansal gibi isimlerin de destek vermiş olduğu Kısırkaya’daki Hayvan Barınağı inşasına karşı olan eylemin bir yenisi 28 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilecektir.

B-j1HNVCYAAL-sg-2

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kısirkaya’da inşa ettiği “Kısirkaya Geçici Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı” sivil toplum kuruluşları ve hayvan severler bir tecrit merkezi inşa edildiği endişesini duyuyorlar. Ayrıca da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’ne aykırı olması sebebiyle itiraz ediyorlar. Tesisin inşa edildiği 72 hektarlık arazi yönetmeliğin buyurduğunun aksine yol imkanının olmadığı, ulaşımın çok zor olduğu, denize yakın ve rüzgar, sel ve kötü hava koşullarından kolayca ekilenebileceği bir yer olan Kısırkaya’nın seçilmiş olmasının altında yatan asıl sebebin rant olduğu iddia ediliyor. Ulaşımın güç olduğu bu bölgede özellikle de bu kadar büyük bir kapasiteli merkezin (1650 kafes ve 500 metrekare büyüklüğünde 200 bahçeli yaşam ünitesi) kurulması denetimsizliğin ve dolayısıyla usulsüzlüklerin ve ihlallerin kaçınılmaz olacağı endişesini doğuruyor.

Çeşitli sivil toplum örgütlerin çağrısı üzerine bu Cumartesi gerçekleştirilecek olan eylemin detayları aşağıdadır:
Tarih: 28 Şubat 2015 Cumartesi

Buluşma Yeri: Saat 13:00 – Vezneciler Metro İstasyonu Onu

BAĞIMSIZ HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ AKTİVİSTLERİ facebook.com/HayvanOzgurlugu
DÖRT AYAKLI ŞEHİR dortayaklisehir.com
SARIYER KENT DAYANIŞMASI facebook.com/SariyerDayanismasi
KISIRKAYALILAR DERNEĞİ
KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI kuzeyormanlari.org
YERYÜZÜNE ÖZGÜRLÜK DERNEĞİ yeryuzuneozgurluk.blogspot.com

Nehre düşen köpek kurtarıldı

ŞANLIURFA (AA) – Birecik ilçesinde Fırat Nehri’ne düşen köpek, vatandaşlar tarafından kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, ilçe merkezinden geçen nehrin sazlık alanında bir köpeğin çırpındığını gören vatandaşlar, durumu belediye ve itfaiye ekiplerine bildirdi.

Ekiplerin gecikmesi üzerine yoldan geçen Suriyeli bir kişi, köprüden sarkıtılan merdiven yardımıyla suya indi. Kıyıdan yaklaşık 10 metre uzaklıktaki dizine kadar suyun bulunduğu sazlık alana giden Suriyeli, mahsur kalan köpeği vatandaşların yardımıyla sudan çıkardı.

Nehre düşen köpeği vatandaşlar kurtardı

Çevredekiler tarafından boynuna dolanan ipten kurtarılan köpek salıverildi. Bu arada, bazı vatandaşlar, ekiplerin durumu bildirmelerine rağmen olay yerine gelmediğin öne sürerek tepki gösterdi.

Yalova 2 Köpeği Zehirleyerek Öldüren Kişiye 2 Bin 400 TL Para Cezası

Yalova’da 9 ay önce sahipli Paşa ve Cesur isimli 2 köpeği zehirleyerek öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan tutuksuz sanık A.F.H savunmasında Olay günü bir kısım yiyecek içerisine zehir katarak kendi bahçe sınırlarımız içinde belirli yerlere bıraktım. Olay nedeniyle de pişman oldum dedi. Davayı ilk duruşmada karara bağlayan hakim, Mala zarar verme suçundan sanık A.F.H’yi günlüğü 20 TL’den olmak üzere 2 bin 400 TL adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme, ödenmeyen adli para cezasının hapse çevrileceğini de kararında belirtti.

yalova-2-kopegi-zehirleyerek-olduren-kisiye-2-7001860_x_o

http://www.sondakika.com/video/flowplayer/flowplayer.commercial-3.2.15.swf

Yalova 1 . Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık A.F.H ve şikayetçi Sevin Kurt hazır bulundu. Sanık A.F.H. savunmasında çiçekçilikle uğraştığını belirterek, Olay tarihi öncesinde sokak köpekleri nedeniyle oldukça sıkıntı çektim. Bizim çalıştığımız alana yakın başka bir bölgede de şikayetçi olan şahısların köpekleri olduğunu biliyorum. Olay tarihi öncesinde kendi köpeklerinin bağlı olup olmadıklarını kendilerine de sordum. Köpeklerinin bağlı olduğunu söylemişlerdi. Ben de olay günü bir kısım yiyecek içerisine zehir katarak kendi bahçe sınırlarımız içerisinde belirli yerlere bıraktım. Daha sonra olay nedeniyle de pişman oldum. Ben müştekiye ait köpeklerin bizim araziye girip zarar verdiklerini görmüş değilim. Sadece başka köpeklerden dolayı duyduğumuz rahatsızlığa bağlı olarak kendi arazimiz içerisinde zehir koydum dedi.

ŞİKAYETÇİYİM

Sevin Kurt da şikayetinin devam ettiğini belirterek, GARDEN A.Ş. içerisinde yer alan Büyük Bahçe isimli firmanın ortaklarından biriyim. Bizim firmanın alanı çevrili vaziyettedir. Ancak sanığın çalıştığını ifade ettiği firmanın çevresinde herhangi bir çit bulunmamaktadır. Öldürülen iki köpek de bizimle yaşamaktadırlar. Sabah işe gelirken her ikisini de işe getiriyorduk. Sabah 1-2 saat akşama doğru da 1-2 saat serbest vaziyette dolaşırlar. Hayvanların ne şekilde zehirlendiklerini görmedim. Çalışanların haber vermesi üzerine hayvanların yanlarına gittiğimizde titiriyorlardı. Veteriner kurtaramadı. Hayvanların bağlı olup olmaması hususunda sanık, Hikmet isimli çalışanımıza durumu sormuş. Ancak bu şahıs bizim GARDEN A.Ş.’de çalışan biri değildir. Dışarıdaki başka bir bölümde çalışmaktadır. Ancak bu çalışanımız bize bu yönde herhangi bir bilgi de vermemişti. Bölgede başı boş 20-30 civarında köpek olduğu doğrudur. Bu bölge köpeklerin terk edildiği bir alandır. Ancak 50-60 çalışanımız olmasına rağmen bu güne kadar köpekler tarafından herhangi bir saldırıya maruz kalmamışlardır. Zaman zaman işçilerden artan yiyecek artıkları da bu hayvanlara verilmektedir diye konuştu.

HAYVANA ŞİDDET EYLEMİNİN BİR NOKTADA ŞEKİL DEĞİŞTİREREK İNSANA YÖNELECEĞİ….

Şikayetçi Sevin Kurt’un Avukatı aynı zamanda İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Yasemin Babayiğit, müştekiler kendilerine ait sahipli Cesur ve Paşa isimli köpeklerin dışında aynı gün GARDEN A.Ş’nin arazisinde yapılan araştırmada 16 sokak köpeğinin de aynı şekilde zehirlenerek katledildiğini belirtti. Şüpheli kıyma ve zehirlenen köpeklerden alınan numunelerde Methomyl isimli zehir tespit edildiğini hatırlatan Avukat Babayiğit, Methomyl, karbamat grubu zehirlerdendir. İnsanlar ve hayvanlar için öldürücüdür. Hayvanların kaza ile ürünü yutmaları halinde güçsüzlük, kusma, kramp, göz bebeklerinde daralma, kaslarda kramp ve titreme görülebilir. Şiddetli zehirlenme olgularında solunum durması sonucu ölüm gerçekleşir dedi. Hayvana şiddet eyleminin bir noktada şekil değiştirerek insana yöneleceği alanında uzman kişilerin hemfikir olduğu bilimsel bir gerçektir diyen Avukat Babayiğit sanığın cezalandırılmasını istedi.

MALA ZARAR VERME SUÇU SABİT

Davayı ilk duruşmada karara bağlayan mahkeme, sanık A.F. H.’nin mala zarar verme suçunun sabit olduğunu belirtti. Suçun işleniş biçimi, yeri ve zamanı, işlenmesinde kullanılan araçlar, suçun önem ve değeri, meydana gelen zarar ve tehlikenin miktarını da dikkate alarak sanık A.F.H’yi 120 gün adli para cezasına çarptıran mahkeme, sanık A.F. H.’nin ekonomik ve diğer şahsi hallerini gözönünde bulundurarak A.F.H’yi günlüğü 20 TL olmak üzere 2 bin 400 TL adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme, ödenmeyen adli para cezasının hapse çevrileceğini de kararında belirtti.

İDDİANAMEDE SANIĞIN 3 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

Yalova Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede şüpheli A.F. H.’nin 4 Haziran 2014 tarihinde müştekiler Sevin Kurt ve Münevver Barış Kurt’a ait iki köpeği zehirleyerek öldürdüğü belirtiliyordu. Sevin Kurt ve Münevver Kurt’un şikayetçi olduğu ifade edilen iddianamede, şüpheli A.F.H.’nin üzerine atılı suçu işlediği belirtilerek Mala zarar verme suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapsi isteniyordu.

Serpil KIRKESER İstanbul DHA