Ruhsatsız Barınaktan Kurtarılan 24 Köpek Yeni Sahiplerine Kavuştu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ruhsatsız olarak çalıştırıldığı için kapatılan Pursaklar ilçesindeki köpek üretim çiftliğinden alınan 24 Golden Retriever cinsi köpek sahiplerine kavuştu.

gr
Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü yetkilisi Nilda Ergür’ün de katıldığı sahiplendirme etkinliğinde yavrular, yeni sahiplerine kavuştu.

24 yavru köpeğin, Pursaklar – Karacaören civarında bulunan ve ruhsatsız olduğu anlaşılan köpek üretim çiftliğinden Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Altındağ Belediyesi ekiplerince alındığını belirten Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç, hayvanların kısırlaştırılarak muayene edildiğini söyledi.

Sahiplendirme konusunda hassas davrandıklarını da belirten Sevinç, “Goldenlar için aile seçerken de hassasiyet gösterdik. Barınaktan alınan hayvanlarımızın tekrar sokağa bırakılmaması adına onlara sevgiyi ve bakımı en güzel şekilde verecek aileleri tercih ediyoruz.” dedi. Sevinç ayrıca Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nden sahiplenilen her hayvanın ömür boyu aşı ve tedavi işlemlerinin de Çankaya Belediyesi tarafından yapıldığına dikkat çekti.

Barınaktaki sahiplendirme töreninde bir Şanslı’ya yuvasını açan Emre Bekçioğlu, aile köpeği olarak bilinen Golden Retriever cinsi köpekleri insan canlısı ve sosyal oldukları için tercih ettiğini söyledi. “Şu anda gerçekten çok mutluyum” diyen Bekçioğlu “Daha önce de köpeğimiz oldu. Onlar benim için bir kardeş, bir arkadaş. Köpeğimin adını Badem koyacağım, artık o benim bir numaralı arkadaşım.” diye konuştu.

Duygu Gülbağ ise sahiplenme konusuna dikkat çekerek, “Parayla değil, sevginizle bir köpeğe sahip olun.” dedi.

Haberler.com

GTA 5’e Scooby Doo modu yapılırsa

GTA 5’e yapılan modların ardı arkası kesilmiyor. Yapılan yeni bir mod ile Chop adlı köpek, Scooby Doo’nun oyundaki minibüsünü sürüyor.

GTA 5’te yer alan The Mystery Machine adlı minibüs bilindiği gibi unutulmaz çizgi filmlerinden Scooby Doo’ya yapılan bir gönderme idi. Hazırlanan bu mod ile de Scooby Doo’ya gönderme yapılmış. Chop adlı köpek hazırlanan videoda minibüsü adeta bir insan gibi sürebiliyor. Hatırlarsanız çizgi filmdeki Scooby Doo adlı köpek de insan gibi düşünüp davranabiliyordu.

Bozuktus.com

Köşe yazısı: Kediye köpeğe borcun var insan kardeş

HAKAN DEMİRSize bir duygu durumu aktarmak istiyorum. Benimle benzer hissedenlerin olduğunu düşünüyorum. Mutlaka vardır diyorum. Açıkça söylemem gerekirse ihtiyacım da var.

Cinayet, şiddet, katliam, haksızlık, ayrımcılık, hırsızlık, kör şiddet… Yaşadığımız coğrafyanın rutini oldu tümü. Bunların hangisiyle karşılaşsam kızıyorum, üzülüyorum, kinleniyorum, hesap sorasım geliyor. Hepsinde karışık ve sert duygularla cebelleşiyorum. Ama ümit kırma gücü üzerinden konuşuyorsak hepsinin üstünde bir olay çeşidi söylemek zorundayım kendim için: Sokak hayvanlarına nedensiz şiddet.

Birinin, kenarda kendi halinde duran ufacık bir kediye tekme atması beni hayli süre hayattan düşük tutmaya yetiyor. Ne yapıyorsam, neyle uğraşıyorsam anlamsız geliyor.

Belki tamamen savunmasız bir canlıya yapılan saldırı olduğundan, insandaki canavarca hisleri çıplak gösterdiğinden. Belki de sadece kediyi, köpeği çok sevdiğimden. Bilmiyorum ama böyle hisseden başka insanlar olduğunu da tahmin ediyorum. Tahmin etmek istiyorum. Tahmin etmeye ihtiyaç duyuyorum.
Geçen hafta insanın vicdanını darmaduman edebilecek iki olay yaşandı. İzmir’de polisin beylik silahıyla zararsız, kendi halinde dolanan bir köpeği vurması ve Edirne’de çocuğuna gücünü göstermek isteyen bir babanın pompalı tüfekle bekçi köpeğine kurşun yağdırması.

Darmaduman eden diyorum. Darması olaylar, dumanı da bu iki saldırganın hâlâ serbest olmasından.

İki olay üzerine HAYTAP Başkan Yardımcısı Sevgi Ekmekçiler’i aradım. Sevgi Hanım o kadar benzer saldırı ihbarı aldıklarını söylüyor ki, “insanlar çok vahşi” derken ses tonundan durumun vahameti sezilebiliyordu.

Sevgi Ekmekçiler ayrıca Diyarbakır Doğayı Koruma Derneği’nin de başkanı ve önceki katır infazlarında Roboski’ye gitmiş. Konuşmamızda hiç katır konusu açılmamışken bezginlikle karışık üzüntüyle kendi açtı konuyu. “En azından şimdilik durdu” demişti.
Ve görüşmemizden hemen sonraki gün Roboski’den gelen katır infaz haberleri…

Hayvana şiddet zevk için, intikam için ne kolay geliyor zayıf insanlara. Zayıf insan, çünkü koruyanı kollayanı olmayana, en alttakine, kimsenin arkasından hesap peşine düşmeyeceğini düşündüğüne saldırıyor. Zayıf insan. Bunu da güçlü hissetmek için yapıyor.
Kedi sevmeyebiliriz. Köpek sevmeyebiliriz. Onlardan ürküyor olabiliriz. Sempati beslemiyor olabiliriz. Ama değil onlara şiddet uygulamak, aç bırakmaya dahi hakkımız yok.

İnsanlık kediye, köpeğe her şeyden önce borçludur. Onların habitatlarını dağıtarak yükselmiş bir apartmanda yaşıyorsa, onların şu an avlanıyor olması gereken yeri asfaltla doldurmuşsa, onların şu an serilip korkmadan yatmaları gereken yere koca koca arabaları park etmişse… Kediye köpeğe mahvettiğimiz doğalarından dolayı borçluyuz.

Otçul hayvan vardır, etçil hayvan vardır, leşçi hayvan vardır ama çöpçü hayvan yoktur. Kedinin, köpeğin tüm doğa kurallarına aykırı olarak yalnız çöpten beslenebildiği bir dünyanın müsebbibi insanlık olarak onlara rahat bir hayat sunmakla mükellefiz. Bu borcu ömür boyu taşıyoruz.

Vicdanlı vicdansız, akıllı zevzek, iyi kötü fark etmez. Borç borçtur. Herkes borcunu bilsin de hareket etsin.

Hakan Demir / BirGün

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul: “Malkara’da köpekler toplanıp kısırlaştırılacak”

Tekirdağ’ın Malkara ilçesi Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, ilçedeki sokak köpeklerinin toplanarak kısırlaştırılacağını söyledi.

mmmMalkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Orman ve Su İşleri Tekirdağ Şube Müdürü Gökay İnal, Avcılar Derneği Başkanı Sadık Akçay ve Veteriner Atilla Bakın, ilçedeki köpek sorununu görüşmek üzere bir araya geldi. Konu hakkında açıklama yapan Başkan Yurdakul, Malkara’daki sokak köpeklerinin toplanarak Şarköy’e götürülüp kısırlaştırılacağını kaydetti.

Başkan Yurdakul, “Büyükşehir Belediyesi’nin hekim ve mama takviyesi desteğiyle Malkara’daki sokak köpekleri, Şarköy’e taşınarak buradaki ruhsatlı hayvan barınağına alınacak. Malkara’da hayvan barınağı kurulana kadar Şarköy’de tedaviye alınan köpeklere kısırlaştırma işlemi yapılacak. Daha sora doğal yaşam alanlarına geri bırakılacak” diye konuştu.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan İnal ise, Malkara’da köpek sorununun bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini vurguladı.

İHA

“Hayvana Yönelik Şiddet Kabahat Değil, Suçtur”

Hayvan Hakları Federasyonu Genç HAYTAP Yalova Temsilcisi Uğur Can Kalkan, sokak hayvanlarına yönelik işlenen vahşetin, verilen cezaların yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi.

haytapKonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Genç HAYTAP İl Temsilcisi Uğur Can Kalkan, “ Hayvan Hakları ülkemizde maalesef sınıfta kalmış durumda. Bu çok vahim ve düşündürücü bir tablo. M.Gandhi,’Bir ülkenin ahlaki gelişimi, hayvanlara nasıl hizmet ettiğiyle ölçülür’ sözleriyle hayvan hakları bilinci konusunda bunu açıkça ifade ediyor. Mübarek Ramazan ayında, ülkemizde bu tür acı verici olayların yaşanıyor olması, Peygamber efendimizin hayvanlar hakkında yaptıklarına bakınca bu gerçekten çok trajedik. Kuşu ölen çocuğa başsağlığına giden, yolda dişi bir köpek yatıyor diye bir ordunun yolunu değiştiren, sırtındaki elbiseyle kedisinin yüzünü silecek derecede merhamet gösteren bir peygamberin ümmetinden biri olarak bu iğrenç tabloyu kınıyorum. Basınımıza kanun hakkında yapılan iyileştirmelerden bahsetmek yerine, her gün bir başka acı haber nedeniyle açıklama yapmaktan üzüntü duyuyoruz. İzmir Çiğli´de bir polis maalesef ortada hiçbir şey yokken üç yıldır polislerin beslediği köpeği karakolun bahçesinde vuruyor. Edirne´de de benzer bir olay, bir vatandaş pompalı tüfekle bir köpeği öldürürken kamera kayıtlarına yansıyor. Yani görüldüğü gibi burada, yapan eğitimli, meslek sahibi ya da meslek sahibi değil, polis ya da sıradan vatandaş fark etmiyor. Vicdan ve merhamet yoksunu, acımasız, sevgisiz insanoğlu var olayda. Bu tip olaylarda her zaman söylediklerimizi bir kez daha tekrarlıyoruz, caydırıcı cezalar verilmelidir. Son zamanlarda yaşanan bu acı olayların sayısı giderek artmıştır. Hiçbir zararı yokken, göz göre göre, bir canlıya silah doğrultmak, ateş etmek ve öldürmek ya da yaralamak olağan bir şey haline gelmiştir. Bu tip şiddete eğilimi olan kişilerden her şey beklenir” dedi.
Şiddet Eğilimi Arttı
“Allah´ın yarattığı canı, ondan başkası alamaz!” diyerek sözlerine devam eden Kalkan, “İster insan, ister köpek, ister kedi, ister kuş,isterse bir ağaç olsun… Hayvanlara gözü kapalı şiddet uygulayabilen insanlar, bir başka seferde insana karşı da rahat bir şekilde şiddet uygulama potansiyeline sahip insanlardır. Diğer yandan merhamet ve vicdan sahibi bireyler yetiştirmek için öğretmenlere büyük görev düşmektedir.İnsanlar birlikte yaşama kültürünü her alanda kazanmalıdırlar.Sokak çocuğu ya da sokak köpeği gibi bir ırk olmadığı bilincinde olarak, yaşayan her canlıya merhamet etmenin ne kadar güzel bir duygu olduğunu paylaşıyorum. Son olarak yaşanan bu olayı kınıyor, ilgili kişilerin bir an önce cezalandırılmasını bekliyorum. Hayvanları Koruma Kanunu gereği,belediyelerin yapmakla mükellef olduğu su odaklarını da bir an önce belediyemizden talep ediyor, gereğini yapacaklarına inanıyorum” ” diye konuştu.

Yalovamiz.com

Bodrumlu Veterinerden Köpek Ölümlerine Tepki

Bodrum’da yaşayan ve bu sabah yerde yatan bir köpeği gören veteriner Çağla Açar, hayvanın zehirlenerek öldürüldüğünü öne sürdü ve tepkisini sosyal paylaşım sitesindeki hesabından ‘Doymadınız mı öldürmeye?’ başlıklı yazısıyla dile getirdi.

Bodrum İlçesi Gümüşlük Mahallesi’nde bu sabah çalıştığı kliniğe giden veteriner Çağla Açar, yol üzerinde hareketsiz şekilde yatan köpeği fark etti. Köpeğin hamile olduğunu ve ağzından köpükler aktığını söyleyen Açar, sosyal paylaşım sitesindeki hesabından ‘Doymadınız mı öldürmeye?’ başlığıyla fotoğrafları paylaştı. Gümüşlük’te ve yarımada genelinde sık sık zehirlenerek öldürülen sokak köpekleri ve kedilerine rastladıklarını dile getiren Açar, “Bu yıl içerisinde 10’un üzerinde köpek zehirlenerek öldürüldü. Bir o kadarını da hayvanseverlerle yaptığımız hızlı müdahale ile yaşama döndürdük. Ne istiyorlar bu sokak hayvanlarından, doymadılar mı öldürmeye? Bugün de ne yazık ki hamile ve birkaç hafta içerisinde doğum yapacak bir köpeğin zehir yemesini sağlayıp öldürmüşler” dedi.

Sondakika.com

Hayvanseverler ne mi istiyor?

Ülkemizde  son yıllarda hayvan hakları savunuculuğunu üstlenen sivil toplum örgütleri vasıtasıyla kamuoyunda hayvan hakları konusunda farkındalığın arttığını görmek insanı ziyadesiyle memnun ediyor.  Hayvan hakları konusunda yapmamız gereken çok iş var özellikle gelişmiş Avrupalı ülkeler ile kıyaslandığında hayvan hakları konusunda yolun başındayız sayılır.

aa
Photobucket: mcrsavedmylife587

Bazılarınızın insan hakları meselesini hallettik de hayvan hakları mı kaldı dediğini duyar gibiyim. Bu konudaki tavrım net bir ülkede insanlara saygı yoksa hayvanlara da yoktur. Dolayısıyla hayvan, insan, bitki fark etmez yaşayan her türlü canlıya saygı duymak ve tüm canlıların yaşam hakkını koruyan önlemler almak bizim ne derece medeni bir toplum olduğumuzun göstergesidir. Tarihimize, medeniyetimize ve Hz. Muhammed’in hayatına baktığımızda Müslüman olmanın temel kuralının yaşayan tüm canlılara saygıdan ve merhametten geçtiğini görürüz. Hayvan hakları konusunda 2004 yılında mecliste kabul edilen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun özellikle hayvanlara yapılan işkence ve vahşeti suç saymaması ve bu tür fiilleri kabahat olarak tanımlaması nedeniyle hayvan hakları noktasında beklenen iyileşme sağlanamadı.

Bu noktada hayvanseverlerin ilk talebi yeni bir hayvan hakları yasa tasarısının hazırlanması ve hayvanlara yönelik gerçekleştirilen şiddet fiillerinin kabahat olmaktan çıkarılıp ceza kapsamına alınmasıdır. Yeni hayvan hakları yasasının Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması hayvanseverlerin ilk ve en acil talebidir. Hayvanseverlerin ikinci talebi ise belediye hayvan barınaklarının acilen reforma tabii tutulmasıdır. Bu hayvan barınakları modern hayvan tedavi merkezlerine dönüştürülmelidir. Hayvanseverlerin üçüncü talebi ise  yeni hayvanat bahçelerinin açılmaması, mevcut hayvanat bahçelerinin koşullarının düzeltilmesidir. Yurt dışından hayvan getirilmesinin yasaklanması istenmektedir. Hiçbir hayvan insanların eğlencesi olamaz.

Hayvanseverlerin dördüncü talebi ise okyanusların özgür hayvanları yunusların kapatıldığı ve insanların eğlencesine dönüştürüldüğü yunus parklarının kapatılmasıdır. Yunus parklarının kapanması konusunda son yıllarda ülkemizde ses getiren kampanyalar düzenlenmektedir. Hayvanseverlerin beşinci talebi ise sirklerin yasaklanmasıdır.Her birimiz hayatımızda en az bir kez ya televizyonda ya da gündelik hayatımızda  şehrimize gelen sirk gösterilerini izlemişizdir.

Maalesef sirk hayvanları türlü eziyetler sonucunda bizim hayranlıkla seyrettiğimiz hareketleri yapabilmekteler.  Çocuklarımız bu gösterileri izleyerek asla hayvanlara karşı saygı ve sempati geliştiremez. Hayvanseverlerin altıncı talebi ise hayvanlar üzerinde yapılan tüm deney çalışmalarının sonlandırılmasıdır.

Bu deneyler bir çok hayvanın türlü acılar çekmesine neden olmaktadır. Hayvanseverlerin yedinci talebi ise Orman ve Su İşleri Bakanlığının kadro ve ekipman olarak güçlendirilmesidir. Hayvanseverlerin sekizinci talebi ise yasadışı hayvan dövüşlerinin ciddi idari tedbirler alarak önlenmesidir. Maalesef çeşitli dernekler adı altında ülkemizde hayvan dövüşleri yapılmaktadır. Bu konuda kamu idaresi üzerine düşeni yerine getirmemektedir.

Hayvanseverlerin dokuzuncu talebi ise belediyeler ve sivil toplum kuruluşları arasında hayvan hakları konusunda çok daha yakın bir işbirliğinin geliştirilmesidir. Ve son olarak Hayvanseverlerin bence en önemli talebi okul kitaplarında hayvan sevgisini ve merhameti işleyen konuların bulunmasıdır. Bu toplumda Eskişehirli bir üniversite öğrencisi eğer tekmeleyerek bir kediyi öldürebiliyor ise bunun temel nedeninin vicdan ve merhamet yoksunluğu olduğunu bilmeliyiz. Bizim çocuklarımıza karşı  temel sorumluluğumuz  onların vicdanlı ve merhamet sahibi bireyler olarak yetiştirmelerini sağlamak olmalıdır. Bunun yolu ise biz yetişkinlerin onlara doğru örnek olmasından geçer.

Unutmayalım ki çocuklar gördüklerine göre düşünmeye ve hissetmeye başlarlar. Yeni hükümetten hayvanseverlerimizin beklentisi yukarıda saydığım işte bu on husus. Umarım yeni hükümet hayvan hakları konusunda yapılması gerekenleri bir an evvel yapar. Bu konuda bize düşen ise daima vicdanımızın sesini dinlemek ve yaşayan tüm canlıların yaşam hakkını savunmak ve bunun için mücadele etmek olmalıdır.

Ömer Tansel / Çamlık

Köpeklerin Uyumu

İzmir’de Kültürpark’taki gölde gezinti için kiralanan deniz bisikletlerinin görevlisi Tolga Haktanır’a ait Belçika kurdu cinsi ‘Reks’ adlı köpek ile Sibirya kurdu ‘Oskar’ adlı köpeğin dostluğu ilgi çekiyor.

roKültürpark’taki yapay gölde gezinti için kiralanan deniz bisikletlerinin görevlisi 23 yaşındaki Tolga Haktanır’ın birbirine bağlı olarak dolaşan iki köpeği dikkat çekiyor. Belçika kurdu cinsi Reks, Sibirya kurdu olarak bilinen Husky cinsi Oskar’ın uyumu gözden kaçmıyor. Birlikte dolaşan köpekler, birlikte gölde yüzüyor.   Köpeklerin sahibi Tolga Haktanır, “Reks sert bir köpek. Birlikte dolaşırken istemediği bir şey yapınca Oskar’ı, havlayarak uyarıyor. Oskar yemeğe Reks’ten önce başlamıyor. Kısacası Reks’i taklit ediyor” dedi.

DHA

Köpeğini Bulana 3 Bin Lira Verecek

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde yaşayan ses ve sinema sanatçısı Gülistan Okan, bir hafta önce evinin bulunduğu siteden kayıplara karışan köpeğinin bulunması için sokak sokak dolaşmaya başladı. Okan, köpeğini bulanlara 3 bin lira ödül vaat etti.

ddd

Bodrum’un Torba Mahallesi’ndeki Velgen Sitesi’nde yaşayan ses ve sinema sanatçısı 60 yaşındaki Gülistan Okan, yaklaşık bir hafta önce evinin önünden kayıplara karışan 6 yaşındaki Sui isimli sokak köpeğinin bulunması için çalışma başlattı. Her gün sokak sokak dolaşarak köpeğini arayan Okan, broşür bastırarak köpeğinin fotoğraflarının yer aldığı afişleri Bodrum sokaklarına dağıttı. Afişlere köpeğini bulana 3 bin lira ödül vereceğini yazan Okan, “Torba Mahallesi’ndeki köpekler birer birer ortadan kayboluyor, sonra bazılarının ölülerini buluyoruz. Benim köpeğim de bir hafta önce evimin önünden kayıplara krarıştı. Kimseye zararı olmayan sitenin dışına çıkmayan bir köpekti. Kesinlikle birisi veya birilerinin aldığını düşünüyorum. Buradaki bazı köpeklerin yarımadanın öbür ucuna götürülerek atıldığını öğrendik. Ben de köpeğimin bulunması için sokak sokak dolaşıyorum, bulana da ödül vereceğim. Köpeğim sokak köpeğiydi onu 6 yıl önce sokakta bulup beslemeye başladım. Cins köpek değildi bu nedenle bakmak için çalınmış olabileceğini sanmıyorum. Kötülük yapılmasından korkuyorum” dedi.

34Volt

Böylelerine hayvan beslemek yasaklansın!

Sıcak bir havada 14 aylık Fidji adlı boxer türü köpeğini arabada kapalı olarak bırakan kadın, köpeğin ölümüne neden oldu.

fffLive Leak adlı haber sitesinde verilen bilgiye göre Fransız bir aile İspanya’daki düğüne giderken hediye almak için IKEA’ya girdiğinde Fidji’yi 4 saat güneşin altında kapalı arabanın içinde bıraktı. Park yerinden geçen vatandaşların fark etmesi ile güvenlik görevlilerinin çağrıldığı belirtilen olayda camlar kırılıp köpek dışarı çıkartıldı ancak tüm çabalar sonuçsuz kaldı.

DİKKAT: Özellikle bu hafta içinde artan sıcaklıklar göz önüne alındığında, köpek veya diğer hayvanlarınızı kesinlikle araba içinde, kapalı bir alanda bırakmayın!

Sonhaber.nl