ABD’de “köpek gribi” alarmı

ABD’de “günlük köpek bakımı” ile yayıldığı tahmin edilen köpek gribi, hayvanları tehdit ediyor.

dog.png

Özellikle ABD’de uzun saatler boyunca çalışan insanlar, köpeklerini günlük köpek bakımına bırakıyor. Belli bir ücret karşılığında günlük köpek bakımına bırakılan köpekler, yürüyüşe çıkarılıyor, bakımları yapılıyor. Böylece köpekler de sahipleri çalışırken evlere ya da bahçelere mahkum kalmamış oluyor. Köpekler için oldukça sağlıklı olan bu uygulama Şikago’da son günlerde bir grip salgınının başlamasına ve yayılmasına sebep oldu. 1100’den fazla köpeğin salgından etkilendiği söyleniyor.

MUHTEMELEN ASYA’DAN GELEN BİR SALGIN

Cornell Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden uzmanlar H3N2 köpek gribinin kaynağının Asya’daki canlı uçan hayvan pazarlarından ortaya çıktığını düşünüyor. İlk olarak Güney Kore ve Çin’de görülen virüs 2012’de Tayland’ı vurmuştu.

Virüs köpeklerde burun akıntısı, kaşınan burun, bazen öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Ancak virüsten etkilenen tüm köpeklerde bu belirtilere rastlanmıyor.

“GÜNLÜK KÖPEK BAKIMI” İLE YAYILDI

“Günlük köpek bakımı” uygulaması köpeklerin sosyalleşmesini sağlıyor.

Ancak bu sosyalleşme beraberinde H3N2 gibi virüslerin yayılmasına adeta davetiye çıkarıyor. Şimdiye kadar salgın yüzünden 6 köpek hayatını kaybetti.

Uzmanlar son 3 haftadır vakalarda azalma olduğunu söylese de salgının tekrar başlayabileceği belirtiliyor.

Cornell Üniversitesi’nden Dr. Amy Glaser “Dünya çok küçük bir yer ve virüsler dünyanın bir ucundan diğerine rahatlıkla taşınabiliyor. Bu tür salgınların sıklaşması önümüzdeki günlerde yüksek olasılık dahilinde” şeklinde konuştu.

NTV

İzmir Urla’da 30 kedi ve köpek zehirlenerek öldürüldü

İzmir’in Urla ilçesinde yaşayan hayvan hakları savunucuları, son bir ay içinde dördüncü kez zehirleme olayı yaşandığını belirtiyor. El Cezire Türk‘te yer alan habere göre, gönüllüler, bugüne kadar 30’a yakın kedi ve köpeğin öldüğünü ifade ediyor.

Olayın yeri ve zamanı neredeyse değişmiyor. Atatürk Mahallesi Gazeteciler Sitesi… Bu civarda yaşayan kedi ve köpekler doğrudan biri ya da birilerinin hedefi. Bölge, MOBESE kameralarının olmadığı bir bölge. Genellikle zehirleme gece saatlerinde gerçekleşiyor.

Sosyal medya üzerinden çağrı yapan gönüllüler, cumartesi günü saat 13.00’te Fahrettin Altay Caddesi üzerindeki Yelken Otel’in önünde toplanıp eylem yapacak.

SOL

 

İstanbul Emniyeti’nin yeni üyesi kayıp arama, koku alma iz takip köpeği Tim, basına tanıtıldı

Tim, kaybolmuş, canlı bir kişinin herhangi bir eşyasını kokladıktan sonra onu kokusundan iz sürerek bulabiliyor. Bu şekilde eğitim almış köpekten Türkiye’de sadece 5 tane var.

Bu Köpekten Türkiye’de Sadece 5 Tane Var

Polis teşkilatına yeni katılan Tim, Göktürk ormanında basına tanıtıldı. Bir polis memuru, ormanda yürüyerek bir ağacın arkasına saklandı. Kayıp kişinin tişörtü koklatıldıktan sonra Tim, koku aldıktan sonra iz sürerek kayıp kişiyi buldu.

Kayıp Şahıslar Büro Amiri Necmettin Ertaş, Tim’in Ankara Köpek Eğitim Şube Müdürlüğü’nde koku alma, kayıp arama ve iz takip konusunda 20 farklı ilde ve değişik iklim koşullarında 1,5 yıl eğitim gördüğünü ifade etti. Ertaş, “Ocak’ta bize geldi. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kayıp sayılarının artacağı için bizim bu köpeğe çok ihtiyacımız var. Geçmiş yıllarda çok eksikliğini çektik. Önümüzdeki günlerde köpeğimizden faydalanacağız. Direk havayı koklayarak direk hedefe giden bir köpek değil. Şahsın gittiği güzergahı takip ederek, hedefe ulaşıyor. Şahıs nerelerden, hangi noktalardan gittiyse, o izi ve kokuyu takip ederek hedefe ulaşmaktadır.” dedi.

Daha önceki olaylarda zorlandıklarını belirten Ertaş, şöyle devam etti: “Geçen yıl Aydos ve Arnavutköy ormanlarında kişisel olarak arayıp bulduğumuz şahıslar oldu. Köpek bize bu konuda daha çok yardımcı olacaktır.”

Bu Köpekten Türkiye’de Sadece 5 Tane Var

‘ADANA VE MALATYA’DA 2 OLAY AYDINLATTI’

Tim’in eğitmeni polis memuru Zafer Gülşen, yavruyken eğitimin başladığını söyledi. Gülşen, “Oyun oynayarak arama içgüdüsünü geliştiriyorlar. Belli bir zaman sonra kayıp arama rolünü yerine getiriyor. 20 farklı ilde, değişik iklim koşullarında eğitim gördük. Sıcak alanlarda daha fazla zorlandığı görüldü. Serin ortamlarda daha iyi. Belçika kurdu köpek 2,5 yaşında. Türkiye’de polis teşkilatında şu an 5 tane var. Bunlardan 3’ü Ankara, bir İzmir ve İstanbul’da. Eğitim devam eden köpekler de var. Kurs sürecinde Malatya’ya gittik. Güzel bir arama yaptı. Şahıs öldürülüp araçla başka bir yere götürüldüğünden dolayı, öldürüldüğü noktaya kadar bizi götürdü. Adana’da bir olayı aydınlattı.” diye konuştu.

Tim’le 1,5 yıldır beraber çalıştıklarını ifade eden Gülşen, “Günde 12 saat ve daha fazla çalışıyoruz. İtaat ve oyun eğitimleri devam ediyor. Oyun güdüsünü artırarak köpeği hırslandırıyoruz.” dedi.

CİHAN

HAYTAP, Besta Taburu’nda işkence edilen köpek için bekliyor

Şırnak ve Roboski’deki temaslarının ardından askerler tarafından işkence edilen köpeği almak için görüşmelerde bulunan Hayvan Hakları Federasyonu aktivistleri, askeri yetkililer ile tutanak imzalamalarına rağmen bekleyişini sürdürüyor.

haytap

Şırnak ve Roboski’de temaslarda bulunan Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Melda Onur, Besta Karakolu’ndaki askerlerden işkence gören köpeği almak için Besta Tabur Komutanı ile görüştü.

Görüşme sonrasında veteriner hekimler tarafından yapılan tedavide köpeğin hasta ve aşısız olduğu tespit edildi.

HAYTAP aktivistleri ve veteriner hekimler tarafından imzalanan tutanakta, “Yediemin” olarak teslim alındığını, askeri yetkililerin de köpeği kendilerine teslim edeceğini belirtmesine rağmen heyet saatlerdir Besta Taburu önünde bekleyişini sürdürüyor.

HAYTAP basın sözcüsü, köpeği teslim alana kadar bekleyeceklerini, aksi takdirde geceyi Besta Karakolu önünde geçireceklerini belirtti.

İMC

Etkinlik: “No Zoo” ürünleri kimsesiz hayvanlara yardım ediyor

 

Ovebeyond’dan satın aldığınız No Zoo konseptli ayakkabıların gelirinin bir kısmı, HAYTAP aracılığıyla kimsesiz hayvanlar yardım projelerinde kullanılıyor.

“Hayvanat bahçelerine hayır!” konseptli tasarım spor ayakkabılar üreten Ovebeyond, 17-18-19 Nisan tarihlerinde Zorlu Meydan Katı’nda.

 

 

 

Katiller bu defa Koru Sitesi’ni hedef aldı, onlarca hayvan zehirle öldürüldü

Ankara, Çayyolu’nda bulunan Mesa Koru Sitesi, 12 Nisan sabahı korkunç bir güne uyandı. Sokaklarda ölü köpekler, kediler, kuşlar hatta bir tane de kirpi gören site sakinleri, sorumluların bulunması ve cezalandırılması için seferber oldu.

Site yönetimi Koru-Yön’den yapılan yazılı açıklamada yönetim üzüntülerini bildirirken, şüpheli durumlarda iletişime geçilebilecek bir telefon numarası paylaştı:

1

Sokak hayvanlarının yanısıra site sakinlerinden Yuna ve Efes isimli iki köpek de hayatını kaybetti. Köpeklerin sahipleri, zehirlenmenin dakikalar içinde olduğunu ve kasılmaların ardından ölümün gerçekleştiğini anlatırken, hayvanseverler ve site sakinleri tamamen katletme amaçlı ve kontrolsüzce atılan bu zehrin sorumlusu ya da sorumlularının acilen bulunması ve cezalandırılması gerektiğine bir kez daha dikkat çektiler.

Koru-Yön tarafından yapılan bir diğer yazılı açıklamada ise hayvanların ve çocukların önlem olarak bir süre daha bölgeden uzak tutulması önerildi.

2

Bölgedeki hayvanseverler tarafından Change.org’da başlatılan imza kampanyasında katillerin bulunarak cezalandırılması istendi. Kullanılan zehrin, tüm dünyada yasaklanmış olan bir madde olması ihtimali üzerinde duruluyor.

Kampanyaya destek olmak için buraya tıklayınız.

Başlatılan kampanyanın metni ise şöyle:

“Çankaya Belediyesi, Mesa Koru Sitesi Yönetimi, Koru Mahallesi Yönetimi, KOSAŞ yetkililerine,

12 Nisan 2015 tarihinde Mesa Koru Sitesi Kestane sokağa zehirli et atılmıştır. Atılan ete temas eden ve yiyen pek çok hayvan türü kuş, kirpi, köpek ve kedi yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitiren hayvanlardan bir tanesi sahipli ev köpeği Yunadır. Yuna ete temas ettikten kısa bir süre sonra kasılmalar yaşamış, acil olarak müdahalede bulunulmuş ancak 13 Nisan 2015 tarihinde yaşamını yitirmiştir. Civarda bulunan ölü köpekler, kuşlar ve diğer canlılar KOSAŞ tarafından toplatılmıştır. Durumla ilgili Çankaya Belediyesinin yaptığı açıklama mahalle muhtarı eşliğinde alan taraması yapıldığı ve alanın dezenfekte edildiği yönündedir. 13, 14 ve 15 nisan tarihlerinde söz konusu alanda hala ölü hayvanlara rastlanmaktadır. Alanın dezenfekte edildiğine yönelik hiç bir kanıt bulunmamaktadır. Bulunan hayvan cesetleri fotoğraflanmıştır. Hayvanları etin atıldığı yerden fazla uzaklaşamadan yaşamını yitirmesi kullanılan zehrin ne kadar tehlikeli ve güçlü olduğunu göstermektedir. Bu olayın gerçekleşmesine doğrudan ya da dolaylı yoldan sebep olan tüm kişilerin bulunmasını, cezalandırılmasını ve gereğinin yapılmasını istiyoruz.

Zehri kimin temin ettiği, kimin sattığını, kimin yaydığının bulunmasını ve gerekenin yapılmasını istiyoruz.”

‘Yeter artık! Köpek atmayın’

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, ilçeye atılan sokak hayvanları sayısının içinden çıkılmaz bir hale dönüştüğünü belirterek; “Herkes kendi bölgesindeki o canlara sahip çıksın. Büyükçekmece kedi, köpek döküm merkezi değildir” dedi.

Büyükçekmece Belediyesi

‘İBB’YE AKTARDIK’

Istanbul’un diğer ilçelerinden getirilerek Büyükçekmece bölgesine atılan sokak hayvanlarının hem sağlık hem de önemli bir toplum meselesine dönüştüğünü belirten Akgün, sorunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne de aktarıldığını anlattı: “İBB ile resmi yazışmalar yapıldı. Sokak hayvanları Büyükçekmece’nin sorunu olmaktan çıkmıştır. Her gelen E-5 ve TEM Otoyolu’nun kenarına köpek atarsa atılan bu köpekler de karınlarını doyurmak için insanların yoğun olarak yaşadıkları bölgeye gelir. Bu bir toplum meselesidir. Herkes kendi bölgesinde sokak hayvanlarıyla barışık yaşamak zorundadır. Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’mizi ilk açtığımızda 300-400 hayvan barınırken bugün bu rakam 10 kat artarak 4 bini aştı. Allah’ın yarattığı o canlara belediye olarak sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte en iyi şekilde bakmaya çalışıyoruz. Ama artık bizlerin de takatimiz kalmadı. Ekonomik anlamda da büyük sıkıntı yaşıyoruz.” Başkan Hasan Akgün, rehabilitasyon merkezindeki köpek sayısının 4 bini bulduğunu söyledi.

HT GAZETE

Köpeğe işkence eden asker hakkında yasal işlem başlatıldı

Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, bir askerin köpeğe işkence ettiği görüntülerle ilgili açıklama yaptı

Genelkurmay Başkanlığı geçtiğimiz günlerde internet sitelerine yansıyan ve büyük tepki çeken ‘köpeğe işkence’ görüntülerine ilişkin açıklama yaptı. Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Söz konusu personel hakkında; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde yasal işlem başlatılmıştır” denildi.

Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:

12 Nisan 2015 tarihinde sosyal medyada paylaşılan, askerler tarafından bir köpeğe işkence yapıldığına dair video görüntüsü tespit edilmiştir. Şırnak’ta bir üs bölgesinde çekilen söz konusu görüntüyle ilgili haberler, 13 Nisan 2015 tarihli bazı internet haber sitelerinde yer almıştır. Görüntülerin incelenmesi neticesinde söz konusu personel hakkında; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde yasal işlem başlatılmıştır.

Kangal Kırması “Garip” Ve 16 Yavrusuna Esnaf Sahip Çıktı

Ordu’nun Altınordu ilçesinde bir batında 16 yavru doğuran Kangal kırması köpeğe ve yavrularına esnaf sahip çıktı.

1Şahincili Mahallesi’ndeki iki apartmanın boşluğunda bir köpeğin doğum yaptığını gören vatandaşlar anne köpek ile yavruları için yer hazırladı. Daha sonra anne köpek ve yavrularına bakkaldan süt ve ekmek alan esnaflar köpek ve yavrularının karnını doyurmaya başladı. Esnaflar, “Garip” adını verdikleri köpeğe ve yavrularına belediye ekiplerinin sahip çıkmasını istedi.

Esnaflardan Birol Poyraz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir hafta önce iki apartmanın boşluğunda köpek yavrusunun seslerini duyduklarını belirterek, “Daha sonra yaptığımız araştırmada Kangal kırması köpeğin doğum yaptığını fark ettik. 16 yavru doğurduğunu gördüğümüz köpeğin yorgun düştüğünü anlayarak esnaf olarak sahip çıkmaya karar verdik” dedi.

2Poyraz, günlük süt ve ekmek vererek karınlarını doyurmaya çalıştıkları anne köpek ve yavrularına ellerinden geldiğince bakacaklarını söyledi. Köpekler için belediyeden yardım isteyen Poyraz, “Eğer belediyemiz bu köpeklere sahip çıkarsa bu yavrular daha sağlıklı bir ortamda büyür. Aksi durumda yavrular ölebilir ya da çalınabilir” diye konuştu.

AA

Köpeğe ipli vahşet!

Amasya’da ağzının iple bağlanması sonucu çenesi yırtılan köpeğin durumu hayvanseverlerin tepkisine yol açtı.

Köpeğe İpli Vahşet

Bir çiftliğin yakınlarında ağzına ip bağlanan yaralı köpeğin bir vatandaş tarafından il merkezine getirildiği bilgisini alan Amasya Doğal Hayatı ve Hayvan Haklarını Koruma Derneği Başkanı Ayşe Merve Yalçın, ağzı bağlı halde yaklaşık 5 gün yaşam savaşı veren çoban köpeğinin durumunun kendilerini çok üzdüğünü söyledi.

İp izlerinden dolayı köpeğin çenesinde derin yırtık oluştuğunu anlatan Yalçın, “Yara kurtlanmaya yüz tutmuş. Açlık, susuzluk ve yaranın kurtlanması vesilesiyle ölmeye terk edilen köpeğe bunu yapanların bulunup cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Ağzındaki yırtığın operasyonla dikildiği köpeğin bir hayvanseverin evine götürüldüğünü anlatan Yalçın, suç duyurusunda da bulunduklarını belirtti. Hayvansever Erdal Bayoğlu da köpeğin çenesindeki yırtığı diken veterinerin de böyle bir işkenceyle ilk defa karşılaştığını söylediğini dile getirdi.

İHA