Türkiye’nin en büyük hayvan hastanesi, Ankara’da açılıyor!

petcode-logoTürkiye’nin en iyi veteriner hekimlerinden Dr. Ateş Barut ve ekibi, Ankara’da Petcode Hayvan Hastanesi’ni açıyor. Reşit Galip Caddesi No: 111’de yer alan hastanenin, uzman ekibi ve donanımıyla Mart ayı ortasında çalışmaya başlaması planlanıyor.
Kurucularından olduğu VTM Hayvan Hastanesi ile kısa bir süre önce yollarını ayıran ve meslek hayatı boyunca sayısız hastanın hayatını kurtaran, mucizeler yaratan ve mesleğini çok seven Dr. Ateş Barut ve ekibine sevgilerimizi iletiyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.

Petcode resmi Facebook sayfası için buraya, internet sitesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Vet. Hek. Op. Dr. Ateş Barut kimdir?

atesbarutLise eğitimini İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamlayan Ateş Barut 1998 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin cerrahi anabilim dalında başladığı doktora eğitimini 2004 yılında tamamlayarak “Veteriner Hekim Doktor” ünvanının aldı. 2000 yılında Vet.Hek.Oğuz Kuzucu ile beraber VTM Ankara Veteriner Tıp Merkezi’ni kurdu. Ateş Barut’un veteriner ortopedi, travmatoloji, nöroloji, nöroşirurji ve yumuşak doku cerrahisi alanlarında onlarca makalesi ile ulusal ve uluslararası kongrelerde birçok sunumu bulunmaktadır.

Türkiye Veteriner Cerrahi Kongresi’nde tiroid tümörleri cerrahisi konulu çalışmasıyla“En İyi Poster Sunum” ve 2012 yılı KHVHD ulusal kongresinde Pug ırkı köpeklerde görülen Pug Dog Ensefalit hastalığı ile ilgili çalışmasıyla “En İyi Bilimsel Bildiri” ödülü kazanmıştır. Ateş Barut, mezuniyeti sonrası birçok ulusal ve uluslararası kongreye katılmakla kalmayıp Norveç, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletlerinde mesleki çalışmalarda bulunmuş ve bugün dünyanın en büyük özel veteriner sağlık kurumu kabul edilen “AMC-Animal Medical Center/ Manhattan” da katıldığı eğitim programı ile “Nöroloji ve Nöroşirurji” stajı yapmıştır.
Bir bilim adamı olmamasına rağmen kendisini daima bilimsel çalışan bir klinisyen olarak tanımlayan Dr. Ateş Barut birçok zor cerrahi girişimi ve tekniği Türkiye’de ilk uygulayan kişi olmanın yanı sıra kendi adıyla patentlendirilmiş “Barut Spine” ve “ Barut Atlanto-axial Subluks Plate”   isimli iki adet cerrahi sistem sahibidir.

Dr. Ateş Barut ayrıca mezuniyet sonrası meslek içi eğitim seminerleri de düzenleyerek bilginin paylaşıldıkça büyüyeceğine ve mesleki hizmet çıtasının ancak bu şekilde yükseltilebileceğine olan inancını göstermektedir.   “ Kalça Displazisine Dair Tüm Doğrular ve Tüm Yanlışlar” , “ Klinisyen Gözüyle Diz” ve “ Klinik Nöroloji” isimli bu seminerleri bugüne kadar İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin ve Antalya’da iki yüzün üzerinde veteriner hekimin katılımıyla düzenlenmiştir.
İyi derece İngilizce bilen Veteriner Hekim Dr.Ateş Barut evli ve 3 siyam kedisi ile pug ırkı bir köpek sahibidir.

Ateş Barut ile ilgili Ömür Gedik’in yazısını okumak için tıklayınız.

Çorum’da bir vatandaş nehirden çıkan köpeğin üzerine ceketini örttü

2Çorum’un Osmancık ilçe merkezinden geçen Kızılırmak Nehri’nde tarihi Koyunbaba Köprüsü ayağında bir köpeğin soğuk suda çırpındığını gören vatandaşlar, durumu itfaiye ekiplerine bildirdi.
Ekiplerin olay yerine gelmemesi üzerine vatandaşlardan birisi ayaklarını sıvayıp köpeği kurtarmak için nehre girmeye çalıştı. Nehrin sularının çok derin olması sebebiyle köpeğin bulunduğu alana gidemeyen vatandaşlar, köpeği yanlarına çağırdı. Köpek kıyıya doğru yüzmeye başladı.
Köprünün ayağından yaklaşık 8 metre yüzen köpek, soğuktan titreyerek kenara ulaştı.
Bir vatandaş ise üzerinden çıkardığı ceketini ıslanan köpeğin üzerine örterek kuruladı. Çevredeki vatandaşların da ilgi ile izlediği kurtarma anı sonrasında sokak köpeğine yiyecek verildi.1

DHA

Denizde köpek kurtarma operasyonu

giresunGiresun’un Espiye İlçesi’nde denizde dalgalara kapılan köpeği itfaiye ekipleri kurtardı.
Espiye’de sahil kenarında gezen vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri dalgalara kapılarak akıntı nedeniyle denize sürüklenen köpek için seferber oldu.
İtfaiye erlerinden Engin Özer ve Serdar Konay denize girerek köpeğe ulaştı. Daha sonra köpeği alarak sahile getirdi.Ahmet Kakırman’a ait olduğu belirtilen köpek sahibine teslim edildi.
İtfaiyenin köpek kurtarma operasyonu ise amatör kameralar tarafından görüntülendi.

Videoyu izlemek için tıklayınız.

 

Mart kapıdan baktırır…

IMG_1110Bahar geldi diye sevinirken, uzmanlarda bir soğuk hava dalgası uyarısı daha geldi; bizim de aklımıza hemen meşhur atasözümüz: “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.”

Köpek sahibi olduğunuz, köpeğinizin sağlık ve güvenliğinden sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Bazı köpekler hava koşullarına, sıcağa ya da soğuğa, diğerlerine göre daha dayanıklı olabilir. Ancak bu hiçbir zaman zarar görmeyeceği anlamına gelmez; ve unutulmamalıdır ki HİÇBİR köpek aşırı sıcak ya da soğukta uzun süre dışarda bırakılmamalıdır.

Kışın bu son zamanlarında gelin köpeğiniz için birkaç ipucu verelim:

– Köpekler, insanlara göre yere daha yakın olduklarından, soğuk onları daha çabu etkileyebilir. Bu nedenle gerekiyorsa ona bir kazak ya da palto edinin.
– Kar için yollara dökülen tuzlar köpeğiniz için zehirli olabilir. Asla yemelerine izin vermeyin, ve maruz kaldıktan sonra hemen patilerini yıkayın.
– Köpeğiniz soğuğa karşı hassassa, onu günün en az soğuk olan saatlerinde çıkarmaya özen gösterin.
– Egzersiz her mevsim olduğu gibi kış aylarında da önemlidir. Bu nedenle giyinin, ve dışarı çıkın!
– Yürüyüşten geldiğinizde köpeğinizin patilerini kontrol edin. Kar yumuşak olsa da, buz kesici olabilir.
– Bulunduğunuz yerde su birikintisi, göl vs. varsa donmuş olduğunu düşünerek üzerinde yürümesine izin vermeyin.
– Köpeğinizin kar yemesini engelleyin.

Positively

Patipedia notu: Soğuk demek, sokaktaki hayvanlar için ölüm savaşı demektir. Yemek ihtiyaçları artar, aç kalırlarsa donarak ölürler. Özellikle soğuk havalarda onlara daha çok yemek verin, ve sularının donmaması için kaplarına zeytinyağı damlatın.

 

Gaziantep, Islahiye’de sokak köpekleri toplanıyor

gaziantepGaziantep’in İslahiye İlçesi’nde, başıboş sokak köpekleri koruma altına alınmak üzere toplanıyor. İslahiye Belediyesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Köpek Toplama ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğiyle kış mevsiminde yiyecek bulmakta zorluk çeken sokak köpeklerinin toplanması kararlaştırıldı. Bu kararın ardından ekipler, ilçe merkezinde dolaşan hem aç kalma riski taşıyan hem de insanları tedirgin eden sahipsiz köpekleri toplamaya başladı. İslahiye Belediyesi Zabıta Amiri Sedat Balta, ilçe merkezindeki sahipsiz köpeklerin koruma altına alındığını belirterek, “Sahipsiz olan ve vatandaşı endişelendirdiği gibi kış mevsiminde aç kalma riski bulunan köpekleri toplayarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Köpek Toplama ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderiyoruz” dedi.

Patipedia notu: Niyetlerinin açıklamalarındaki kadar iyi olduğunu umuyoruz. Gaziantep gönüllülerinden takip notlarını bekliyoruz.

Köpek sahiplenirken kabul edilmesi gerekenler

Bu yazımızı Türkiye’de ve Dünya’da yaşanmış örneklere dayanarak hazırladık. Hatta bir çoğuna birebir şahit olduk diyebiliriz.
Başlığımızda özellikle “kabul etmek” dedik. Çünkü aşağıdakileri kabul etmiyorsanız, bir köpek sahiplenmeniz hem siz, hem de köpek için onarılması güç hasarlar bırakabilir. (Ve açıkçası bizim umrumuzda olan sadece köpeklerin zarar görüyor olması.)

Hayatınızı ona adamaya hazır olun

photo credit: Capital of Texas Triathlon via photopin (license)
photo credit: Capital of Texas Triathlon via photopin (license)

Bir köpek sahibine çok bağlanır, ve uzun süreler yalnız bırakılması uygun değildir. Yaptığınız programlara onu da dahil etmeniz, günlük planınızda en az 1-2 saat onu gezdirip, oyun oynayacağınızı kabul etmeniz gerekiyor. Tabii ki sizin de bir hayatınız var, ayrı aktiviteler yapacaksınız, tiyatroya-sinemaya gideceksiniz. Fakat, bu programları yaparken köpeğinizi, onun egzersiz ihtiyacını ve beklentilerini göz ardı etmemeniz gerekiyor. Unutmayın ki köpekler, hiç büyümeyen çocuklar gibidir.

Sağlığınızdan emin olun
Köpek sahiplenenlerin çok büyük bir çoğunluğunun, köpeği terkederken belirttiği bahane nedir biliyor musunuz? “Alerjim çıktı”. Kimin doğru, kimin yalan söylediğini kestirmek zor elbette, fakat ilk kez bir köpek sahiplenmeye karar verdiyseniz, onu evinize getirmeden önce onunla zaman geçirmenizi öneriyoruz. Gerekirse alerji testine kadar gidilmesi de bu riski ortadan kaldırabilir.
Bunun yanında, vücudunuzun dinçliğine ve gücüne göre bir sahiplenmeniz gerekir. Köpeğin boyutuna ve gücüne, kendinizi görmezden gelerek karar vermek size de zorluk yaratır, köpeğe de. İhtiyacınız varsa bir uzmana danışarak, enerji seviyenize uygun bir köpek sahipleniniz.

Yaşam tarzı

photo credit: P & P via photopin (license)
photo credit: P & P via photopin (license)

 

Evet, bize de çok saçma geliyor; fakat köpek terkeden birçok insanın bahanesi “boşanıyorum, evleniyorum, çocuğumuz olacak, eşim-ailem istemiyor”dur. Bir köpek sahiplenirken başınıza gelebilecek her şartı göz önüne almanız gerekir. Bir köpekle de ev değiştirebilirsiniz; evlenebilir, boşanabilir, yeni bir işe başlayabilir, işinizden ayrılbilir, çocuk sahibi olabilirsiniz. Başkalarından önce kendinize güvenin, ve bu kararınızda istikrarlı olun.

Sağlık ve bakım konusunda bilgilenin
İlk kez köpek sahibi olan kişiler köpeği eve getirdiklerinde akşam ne yedireceklerini bile sorar genellikle. Önerimiz, bir köpekle yaşamaya karar verdiğinizde, onun gıda-doktor-bakım ayrıntılarını, maddi-manevi araştırın. Güvenilir bir veteriner hekimle tanışın, ve köpeğinizi hemen muayeneye götürün. Hekiminiz köpeğin ihtiyaçlarını size anlatacaktır. Bu ihtiyaçları çok kısaca şöyle sıralayabiliriz: mama, oyuncak, yatak, veteriner masrafları.

Hijyen ve ev düzeni

photo credit: Emma Chills via photopin (license)
photo credit: Emma Chills via photopin (license)

– Sahiplendiğiniz köpek yavruysa evinize belki yüzlerce kez, yetişkinse ve tuvalet eğitimi varsa bile EN AZ 1 kez çiş ve/ya kaka YAPACAK!
– İlgisini çeken her şeyle oynamaya çalışacak, dişleyecek.
– Kendisine zararlı olabilecek ilaç, temizlik maddeleri, elektrik prizi gibi şeyleri ondan uzak tutmanız gerekecek, yani evinizin düzenini değiştirecek.
– Belki kanepenin yastığını parçalayacak, tuvalet kağıdıyla evi donatacak ya da en sevdiğiniz topuklu ayakkabınızı kemirecek.
Başımıza geldiği için anlatıyoruz :)

 

Çevresel etkenler

photo credit:  via photopin (license)
photo credit: via photopin (license)

Köpek sevmeyen bir çevrede yaşıyorsanız, bazı komşu ve çevredeki sevgisiz insanlarla mücadele etmeniz gerekecek. Yaşadığınız çevredeki şartları bilin ve kabullenerek hareket edin. Soğukkanlı, güçlü ve sabırlı olun, siz değil onlar alışsın!
Bunlar en sık karşılaştığımız sorunlar ve bahaneler. Daha birçok sözde neden sayabiliriz bunların yanında. Bir heves uğruna bir köpeğin hayatını karartmayın ve onu evinize getirirken, en az 15 yıl onunla birlikte yaşayacağınızı, ve sorumluluğun tamamen sizde olduğunu unutmayın.

Ve lütfen, satın almayın, sahiplenin.

 

Balzac Günlüğü bölümümüz hakkında

Balzac Günlüğü sayfasını, sizden gelenler bölümü olarak tasarladık, ve yakın bir zamanda kaybettiğimiz Balzac’ımıza adadık. Bu bölümde sizden gelen, paylaşmak istediğiniz hikayelere, anılara ve duygu-düşüncelerinize yer vermek istiyoruz. Bunların yanında kaybettiğimiz köpeklerimizin yer alacağı acı-tatlı anılarla süslü bir günlük olmasını istedik. Sizin de bizimle paylaşmak istedikleriniz varsa patipediainfo@gmail.com ‘a gönderebilirsiniz.

Bu kısa açıklamadan sonra, size kısaca Balzac’ı tanıtmak istiyoruz.

IMG_2330

 

Balzac, 2012 yılında doğmuş ve daha 1,5 yaşındayken 2014 yılının Eylül ayında kaybettiğimiz bir köpek. Kısa hayatında çok sayıda insan ve köpeğin hayatına dokunmuş, sevgi almış ve vermiş, bir sürü tatile gitmiş ve çok bağlı olduğu sahibinin yanından hiç ayrılmamış bir Pug.

 

 

O kadar erken yaşta ölüm nedeni ise, bir insanın sorumsuzluğu. Saldırgan köpeğini tasmasız-serbest gezdiren bir “insan”. Bu konuda fazla yorum yapmak istemiyoruz, çünkü hukuki süreç devam ediyor. Sizi gelişmelerden haberdar edeceğiz.

balzac-haber

Balzac’ın 1. doğumgünü için hazırlanan videodan ne kadar sevildiğini ne kadar komik ve neşeli bir köpek olduğunu izleyebilirsiniz. Sahibinin amacı her doğumgününde, o yıl yaşadığı şeylerden bir klip yapmaktı, fakat hayat hiç planladığımız gibi gitmeyebiliyor bazen.

 

Balzac‘ın ardından Türkiye ve Dünya’dan birçok kişi ve kurum acımızı paylaştı.
Bunlardan Cat&Dog Magazine röportajımız:

Balzac1 Balzac2Balzac3

CNNTürk’te yayınlanan Gamze Aral ile Can Dostum program kaydınını izlemek için buraya tıklayınız.

Patipedia notu: Duygusal hassasiyet göstereceğini düşünen kişilerin aşağıdaki yazıyı okumamalarını öneririz.

Son olarak, Balzac’ın sahibi yaşadıklarını Facebook hesabında şu cümlelerle anlattı:

“Sevgili arkadaşlar ve tüm hayvanseverler,

Bu, hayatımda yazdığım en zor yazı, ve ne yazık ki kötü bir haberim 
var, ve bunu söylemenin kolay bir yolu yok. 24 Eylül akşamı, daha 1.5 
yaşındaki biricik köpeğimiz Balzac’ı kaybettik. O günden beri bu korkunç
gerçeği kabullenmeye çalışıyorum, ve açıklama cesaretini daha yeni 
bulabildim kendimde.

Oldukça sıradan bir gündü ve iş dönüşü 
Balzac’la rutin akşam yürüyüşümüze çıkmıştık. Her zaman olduğu gibi o 
gün de çok mutluydu. O meşhur koşuşuyla çimlerde koşturdu, sahilde 
karşılaştığımız birkaç köpekle oynadı. Eve dönmek üzereydik, o sakin 
sakin çimleri kokluyordu ve o sırada arkadan o köpek geldi. TASMASIZ bir
kurt köpeğiydi ve suratında ağızlık vardı. Balzac’ı koklamasıyla 
birlikte hırlaması ve başının tek bir hareketiyle o ağızlığı çıkarması 
bir oldu ve o hızla Balzacımı belinden yakaladı. Her şey o kadar hızlı 
gelişti ki, müdahale etmeye fırsatım bile olamadı. Ben ve çevreden 2-3 
kişi – ve sanırım o köpeğin sahibi de – köpeği durdurmaya çalıştık, ben 
iki kere köpeğin yüzüne vurduğumu hatırlıyorum, “al, mama” falan diyerek
elimi kolumu uzattım hatta, fakat ne yazık ki köpek, Balzac’ın kalbini 
durdurana kadar vazgeçmedi. Balzac’ı öldürmeden bırakmadı, gözünü bile 
kırpmadı. Balzac nefes almayı kestiğinde köpek ödül bekler gibi bir 
oturma pozisyonuna geçti. O anda hızla Balzacımı kucağıma aldım, ve 
çevredeki insanların yardımıyla bir taksi bulduk. (İlk durdurduğumz 
taksi kucağımda köpek olduğu için bizi ALMADI.) Hala yaşadığına dair bir
umudum vardı ve nefes alabilmesi için dilini dışarı çıkardım. Dili 
soğuktu.
Taksiye binerken son nefesini verdiğini DUYDUM, taksideyse 
dışardan gelen ışıkla yansıyan göz bebeklerinin tepkisiz olduğunu 
farkettim. Öldüğüne inanmak istemiyordum ve olaydan dolayı şoka 
girdiğini düşündüm. Hayvan hastanesinin aciline gittiğimizde ordaki 
veteriner nefes almadığını söyledi. Beli kırılmış, ve iç organları 
parçalanmış.

Acımı anlatacak ya da hafifletecek söz yok. Olan 
bitene hala inanamıyorum – inanmak da istemiyorum. Bütün hayatımı 
Balzac’a göre planlamıştım. Onun mutluluğunu her zaman ön planda 
tutuyordum. Böyle bir şey olacağı, bu kadar erken gideceği aklımın ucuna
gelmemişti hiç. Olayın olduğu Çarşamba günü de, yaşadığımız güzel 
şeyler de gözümün önünden hiç gitmiyor – başa çıkabilmenin yollarını 
arıyorum. 
Bana inanmanızı istediğim tek bir şey var: Onu kurtarmak 
için o an elimden gelen her şeyi yaptım. Zarar gelmesin diye dünyayı 
yakarım derdim hep; ama bir kurt köpeğinin çenesini açacak güç bende 
yokmuş meğer..

Bu olay kesinlikle bir kaza değildir. Balzac’ı bir köpek değil, bir insanın sorumsuzluğu öldürmüştür.

Hayatımızdaki herkese onu bu kadar çok sevdiği için teşekkür ederim. 

Olay anında yardım etmeye çalışıp, arkamdan veterinere kadar gelerek 
beni yalnız bırakmayan, hiç tanımadığım o üç kişiye – ellerimdeki kanı 
temizleyip bana su getiren Senem’e teşekkür ederim. 
Lütfen bugünden
sonra bu konuyla ilgili atacağım her adımda yanımda olun. Bunları 
duyurun, ve saldırgan köpeğini tasmasız gezdirebilecek kadar sorumsuz bu
tip insanların bilinçlendirilmesine bir katkıda bulunun.

Bugün, bütün köpekler ve Balzac için bir köpeği sevin ya da doyurun.

Sevgilerimle.”

 pawtopaw

Tablet ve jel deterjanlara dikkat!

Köpeklerde deterjan zehirlenmesi

Genellikle bulaşık makinalarında kullanılan, podsşekillendirilmiş ve renkli, toz veya jel deterjan tabletleri köpeklerin ilgisini çekiyor. Bizim de hayatımıza yeni girmiş sayılan bu tabletler, köpekler için yepyeni ve çiğnenebilir bir oyuncak gibi görünüyor. Küçük olması sizi aldatmasın, su ile kolayca çözünebilen bir dış yüzeye sahip bu tabletler, preslenmiş konsantre deterjanla üretiliyor, çok hızlı bir şekilde köpeğinizin nefes veya yemek borusuna nüfuz edebiliyor ve doğal olarak yüksek derecede zehirli.

Bu tip maddelerle zehirlenme belirtileri ise şöyle:

– Dil ve ağız bölgesinde kimyasal yanıklar
– Kusma
– Öksürük
– Uyku hali
– Nefes almada zorluk
– Hırıltılı solunum
– İştahta azalma
– Salya artışı
– Aşırı yutkunma

 Teşhis: Deterjan zehirlenmesine maruz kalan köpeklerde yukarıdaki belirtilere dikkat edilmeli. Bunun yanısıra, köpek gözetim dışındayken deterjanı yutmuşsa, salya ya da kusmuktaki deterjan kokusundan bunu anlayabilirsiniz.

Tedavi: Acilen bir veteriner hekime danışılmalı. Bunun dışında deterjana maruz kalan bölge su ile çalkalanabilir. Veteriner hekiminize mutlaka deterjana ait içerik bilgilerini söylemelisiniz.

Önlem: Deterjan, temizlik malzemeleri ve ilaç gibi kimyasal ve zehirli olabilecek malzemeleri daima köpeklerin ulaşamayacağı yerlerde saklayınız.

 

Patipedia notu: Bu zehirlenmelerin çocuklar için de büyük risk taşıdığını warningöğrendik. Çünkü bazı tabletler şekere de benziyor. Eğer çocuğunuzda zehirlenme belirtileri görüyorsanız, Hıfzısıhha 114 – Alo Zehirlenme Hattı ‘nı arayabilirsiniz.
(Yurtdışında birçok ülkede hayvanlar için de zehirlenme hattı olmasına rağmen ne yazık ki Türkiye’de hala yok.)

Erdil Yaşaroğlu’ndan köpekli karikatürler

Erdil Yaşaroğlu, hepimizi güldürmeyi başarabilen nadir karikatüristlerimizden. Ve karikatürlerinde belki de en sık köpekleri kullananlardan biri. Hatta bu karikatürlerini “Köpekler” adında bir kitapta da toplamış. Bu kitabı %25 indirimli satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

1     2 3   4 5   6 7   8 9   10 11   12

 

Erdil Yaşaroğlu kimdir?
erdil-yaşaroğlu_2051911971 yılında doğdu, daha 12 yaşındayken karikatür çizmeye başladı. İlk profesyonel karikatürleri 1989 yılında Güneş gazetesinde yayımlandı. Aynı yıl Limon dergisine girdi. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nde heykel bölümünde okudu.
Çalıştığı Limon dergisinin adı Leman oldu, onun yarattığı Komikaze köşesinin yanına Marlon tipini de ekledi. 1999 yılında Komikaze.net diye bir site yaptı. 2002 yılının sonuna doğru arkadaşlarıyla Penguen Mizah Dergisi’ni kurdu, orada çizmeye devam etti.
Erdil Yaşaroğlu “Galaksiye Notumuz Var!” projesi kapsamında 2012 yılında dünyanın en büyük karikatürünü çizerek Guinness Rekorunu kırdı.
20 yılı aşkın süredir Limon, Leman ve Penguen dergisinde çizdiği karikatürlerinin bir bölümünü şimdiye kadar 20 kitapta topladı.