Köpekleri en az sizin kadar seven 10 Klasik Hollywood yıldızı

1. Marilyn Monroe
Hayatı boyunca köpeklerle yaşayan Marilyn Monroe, her boy ve cinsten köpekle fotoğraflanmıştır. Yalnız ve evlatlık olarak büyüyen bir çocuktan dünyanın en ünlü seks sembolüne dönüşen Marilyn’in çevresinde hep kendisinden bir şekilde faydalanmak isteyen insanlar olması, onun güvenecek tek varlığının köpekler olmasına neden olmuştur.

marilyn monroe with big white dog
Fotoğraf: This is Marilyn

2. James Dean
Asi adama asi bir köpek! James Dean film setlerinde her zaman Border Collie cinsi köpeği Tuck ile takılıyordu.

james dean and collie dog tuck
Fotoğraf: Border-Wars

3. Brigitte Bardot
Fransız bomba Brigitte Bardot da hayvan sevgisiyle tanınan isimlerdendi. Sinemayı bıraktıktan sonra “Fondation Brigitte Bardot” isimli bir hayvan kurtarma  vakfı kurdu. Bu kurumda halen kedi ve köpek sahiplendirme gibi yardımlar yapılıyor.

brigitte bardot and dog
Fotoğraf: Isabel Rose

4. Marlon Brando
Brando için Köpeklerin Babası diyebiliriz. Resimde onu bir “sosis” ile görüyorsunuz. (Aslında bu büyükannesinin köpeğiydi.)

brando with dog doxie
Dachsund Love

5. Anna May Wong
Sessiz sakin film yıldızı Anna May Wong bu fotoğrafta büyük ihtimalle pek de sessiz olmayan Doxie ile görülüyor.

anna-may-wong-w-dacshund_final
Fotoğraf: Old Hollywood in Color

6. Audrey Hepburn
Audrey Hepburn başta Yorkshire Terrier’ler olmak üzere tüm hayvanlara sevgisiyle bilinirdi. İlk köpeği Mr.Famous’ı, Wilshire Bulvarı’nda bir trafik kazasında kaybettikten sonra yaşlanana kadar çok sayıda köpeği oldu.

audrey hepburn yorkie tiffanys
Fotoğraf: Fanpop

7. Rudolph Valentino
Rudy’nin yaşamında çok kalp kırdığı söylenir ama Doberman’ı Kabar ile aralarındaki ilişki takdire değerdi. Bir rivayete göre sahibinin ölümünden sonra Kabar, günlerce uluyup üzüntüden ölmüştür. İşte size mutlu günlerinden bir kare.

valentino and doberman dog kabar
Fotoğraf: Under Every Stone

8. Grace Kelly
Güzel prenses en az kendi kadar güzel bir Great Dane ile.

grace kelly with great dane
Fotoğraf: The Dane Dame

9. Elizabeth Taylor
Liz Taylor’ın ilk rollerinden birinin o dönemki köpek yıldız Lassie ile olduğunu biliyor muydunuz? Liz hayatında boyunca birçok köpeğe sahip oldu.

liz-taylor-dog
Fotoğraf: Dogasaur

10. Buster Keaton
Sessiz sinemanın komik yıldızlarından Buster Keaton, bir arkadaşının Chiuhauha’sıyla komiklik yaparken.

buster keaton puppy pocket
Fotoğraf: Buster My Love

Barkpost

Girne Belediyesi, “Köpek Bulundurma Ruhsatı” çıkarılması için çağrıda bulundu

Girne Belediyesi, Köpekler Yasası’nda yer alan, “Yetkili makamdan ruhsat almayan herhangi bir kişi muhafazasında köpek bulunduramaz” maddesi uyarınca bir duyuru yayınladı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Girne Belediyesi sınırları içerisinde bulunan tüm köpeklerin, belediyenin sağlık şubesi tarafından ruhsatlandırıldığı belirtilerek, ruhsat çıkarmayan köpek sahipleri hakkında yasal işlem başlatılacağı uyarısında bulunuldu.

Gerekli belgeler
Köpek Bulundurma Ruhsatı için köpeğin aşı kartı ile Veteriner Dairesi tarafından verilmiş geçerli olan Köpek Kimlik Belgesi gerektiği belirtilen açıklamada, Girne Belediyesi ruhsat ücretlerinin dişi köpek 35; erkek köpek için 12; kısırlaştırılmış köpek (belgelenmesi şartıyla) 12 TL olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca hafta içi mesai saatleri dahilinde, Girne Belediyesi Sağlık Şubesi’nden köpek ruhsatlarının çıkarıldığı belirtildi.

Soyel: Denetim için ruhsat önemli
Girne Belediyesi Sağlık Şubesi Amiri Naile Soyel, köpeklerin denetim altına alınması için Köpek Bulundurma Ruhsatının son derece önemli olduğunu söyledi. Naile Soyel, sahipli ve sahipsiz köpeklerin ayrımının verilen ruhsat sayesinde yapıldığını belirterek, her yıl yapılan uygulama sayesinde köpeklerin sağlık denetiminden geçtiğini ifade etti.

Soyel, bakıcılara köpeklerinin serbest ve tasmasız dolaşmalarına izin vermemeleri aksi halde başıboş köpek muamelesi göreceği uyarısında bulunarak, bakılamayacak köpeklerin de sokağa bırakılması yerine tekrar yuvalandırmasını istedi.

Güngördü: Ruhsat çıkarmak yasal zorunluluktur
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, köpek bulundurma ruhsatının çıkarılmasının yasal bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Nidai Güngördü, ülke genelinde, sahiplerinin de belirlenebileceği şekilde köpeklerin kayıt altına alınması ve sokaktaki başıboş köpeklerin kontrolü amacıyla köpeklere zorunlu olarak mikroçip takılması uygulamasına geçildiğini belirterek, mikroçip uygulamasına geçmeyen ve köpek bulundurma ruhsatı kaydını yapmamış olan bakıcıların, Girne Belediyesi Sağlık Şubesi’ne hafta içi mesai saatlerinde başvurmaları gerektiğini hatırlattı.

Kıbrıs Postası

Nevşehir Ortahisar’da üzerine benzin dökülerek yakılmış halde iki köpek bulundu

Nevşehir’in Ortahisar kasabasında vatandaşlar, Ortahisar Deresi yakınlarında iki köpeği yakılmış halde buldu. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre vatandaşlar, durumundan şüphelendikleri iki kişiyi takip etmeye başladı. Bir süre sonra dere yakınlarına gelen iki kişinin kuytu bir yere sığındığını gören vatandaşlar, takibi sürdürdü. Ancak yakalanacaklarını anlayan zanlılar karanlıktan da faydalanarak izlerini kaybettirdi. Bu sırada kuytu bölgeye gelen vatandaşlar gördükleri manzara karşısında adeta şoke oldu.
Ortahisarlılar, iki kişinin saklandığı yerde iki köpeğin yanmış cesedine rastladı. İki caninin, ısınmak  için böyle bir yönteme başvurduğu anlaşıldı. Vatandaşlar, köpeklerin yakılmış haldeki fotoğraflarını çekerek sosyal medyaya yükledi.

Sosyal paylaşım sitelerine yüklenen fotoğraflar kısa sürede büyük yankı uyandırdı. Vahşet karşısında şoke olan kullanıcılar canilerin acilen yakalanarak cezalandırılmasını istedi. Özellikle hayvan severler duruma büyük tepki gösterdi.

Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

Haber 7

 

Siz de köpeğinizin resmini çekmeye doyamayanlardansanız, tam size göre bir uygulama var: BarkCam

Barkcam, siz fotoğraf çekerken köpeğinizin size ilgi göstermesini ve objektife bakmasını sağlamak için çeşitli ses tonları veriyor. Dilerseniz kapı zili, dilerseniz kedi, oyuncak, anahtar, köpek sesi, dilerseniz ödül maması torbası sesi ile köpeğinizin dikkatini çekebilirsiniz.

bark

Uygulama sadece köpeğinizin dikkatini çekmekle kalmıyor. Beğendiğiniz resim üzerinde renk değişimleri yapabilir, uygulamanın sunduğu onlarca çıkartma ile köpeğinizi şeytan kulağı, melek tacı, bıyık, fiyonk, şapka, dudak, kalp gibi anime görüntüler ile süsleyebilirsiniz. Aynı zamanda uygulama resmin üzerine yazı yazmanıza ve konuşma balonu ile köpeğinizin ağzından düşündüğü ya da “söylediğini” ifade etmenizi sağlıyor. Yükleyin, seveceksiniz!

Uygulamayı indirmek için buraya tıklayınız.

 

Günde 5 kilometre yüzen köpek

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde ‘Max’ ismi takılan sokak köpeği, Sapanca Gölü’nde yüzmeyi çok seviyor.

Göldeki ördeklerin peşine takılarak göle atlayan Max, suyun soğukluğuna aldırış etmeden her gün ortalama 5 kilometre yüzüyor.

Max
Max
Sapanca Gölü’ne kıyısı bulunan Kartepe Eşme Mahallesi’nde Max isimli sokak köpeği, neredeyse her gün ortalama 5 kilometre boyunca yüzüyor. Gölde bulunan ördeklerin peşinden göle atlayan Max, ördekleri kaçırınca da uzun süre yüzmeye devam ediyor. Suyun soğukluğuna aldırış etmeden göle giren ve ördekleri kovalayan Max daha sonra ise hiçbir şey olmamış gibi kıyıya çıkarak uzun süre göle bakmaya devam ediyor.

İHA

6 Bin Kedi ve Köpeğe Kuduz Aşısı Yapıldı

 

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, kuduza karşı başlattığı kampanya kapsamında il genelinde 6 bin kedi ve köpeğe kuduz aşısı yapıldı.

6 Bin Kedi ve Köpeğe Kuduz Aşısı Yapıldı

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, 2015 yılı hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında il genelinde ‘Kuduz Aşılama Kampanyası’ yapıldığını söyledi. Özdemir, Yozgat il genelinde toplam 6 bin köpek ve kediye kuduz aşısı yapıldığını belirterek, ”Bölgemizde kuduz vakalarının yaşanmaması için kedi ve köpekleri aşıladık. Aşılama çalışmalarında aşısız kedi ve köpek kalmaması için vatandaşlarımızda ekiplerimize yardımcı olmuşlardır. İnsan ve hayvan sağlığını tehdit eden bu hastalığa karşı başlatılmış olan kampanya da başarılı sonuç alınmıştır.” dedi.

İl genelindeki sahipli, sahipsiz tüm kedi ve köpeklerin aşılanması için gerekli özenin gösterildiğini vurgulayan Özdemir, “Köylerde bulunan çoban köpekleri ve evlerde beslenilen kedilerin mutlaka aşılarının düzenli olarak yapılması gerekir. Aksi takdirde kuduz ile birlikte diğer bulaşıcı hastalıklarda sahiplerine bulaşabilir. Bu yüzden kedi ve köpek besleyen vatandaşlarımızı daha duyarlı olması gerekir.” diye konuştu.

Haberler.com

 

Köpeğinizin patileri ne kokuyor?

Yoksa siz hala köpeğinizin ayaklarını koklamadınız mı?! Çabuk, gidin ve köpeğinizin patilerini koklayın. Mısır cipsi kokuyor, değil mi? (Lays, Doritos ya da tuzlu ve mısırlı başka bir abur cubur gibi?)

cips

Yavru köpek ağız kokusu gibi, köpeğimizin doğal olarak ürettiği bir diğer koku da ayaklarının kokusu. Her ne kadar köpeğimizin ayaklarının çok lezzetli koktuğunu düşünsek de, bunun sebebini öğrendiğimizde bir daha burnumuzu ayaklarına o kadar da yaklaştırmayabiliriz.

pati

En temiz köpeklerin derilerinde bile yaşayan trilyonlarca bakteri var. Çim, çamur ve pisliğin içinde fink atan o ayaklar, sürekli yalanıp nemlendiği için parmak arasındaki tüyler ve deri bakterilerin ve mayanın çokça ürediği bir yer haline geliyor.

patiiii

Endişelenilecek bir durum kesinlikle değil. Tabii anormal düzeyde kötü bir koku gelmiyorsa, köpeğinizin tuzlu mısır cipsi gibi kokması son derece normal. Mental-Floss dergisine göre, bu kokuyu üreten ya bacterium proteus ya da bacterium pseudomonas adlı bakteriler ve tamamen köpeğimizden gelen doğal bir koku.

Tadını çıkarın! ☺

warningPatipedia notu: Bakteriler sizi korkutmasın, bu durum köpeklere özel değil. Sağlıklı bir insanın üstderisinde yaklaşık 1.000 değişik türde bakteri yaşıyor. Araştırmacılar insan derisinde 100 milyar civarında bakteri yaşadığını belirtiyorlar.

 

Otomobilin çarptığı yaralı köpeğe çocuklar sahip çıktı

cocukAfyon’un Sandıklı İlçesi’nde otomobil çarpması sonucu yaralanan köpeğe, çocuklar sahip çıktı. Aralarında para toplayan çocuklar, adını “Tarçın” koydukları köpeği tedavi ettirmek için veterinere götürdü.

 

Sandıklı’da otomobil çarpan sokak köpeği, sol ön ayağından yaralandı. Yaralı köpek, dün Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğrencileri tarafından bulundu. Okulda yürütülen “Yardımseverlik Projesi” kapsamında oluşturulan “Hayvanları Koruma Grubu” üyesi 4’üncü sınıf öğrencileri 10 yaşındaki Elif Eren, Yusuf Can Öztürk, Ayşe Nur Yaman ve Aylin Yaman ile 1’inci sınıf öğrenci 7 yaşındaki Alparslan Eren, harçlıklarından topladıkları paralarla yaralı köpeği tedavi ettirmek için veterinere götürdü. Çocukların davranışından etkilenen Ata Veteriner Kliniği yetkilileri, köpeğin tedavi masraflarını üstlendi. İlk tedavisi tamamlanan köpeğin 15 gün sürecek tedavinin ardından sağlığına kavuşacağı belirtildi.

‘KÖPEĞİ SAHİPLENDİLER’
Öğretmen Yüksel Tunç, “Yardımseverlik projesi kapsamında öğrenciler aralarında Hayvan Koruma Grubu oluşturdu. Bu grupta yer alan öğrenciler sokakta buldukları, sanırım otomobilin çarptığı yaralı köpeği sahiplendi. Harçlıklarından biriktirdikleri parayla köpeği veterinere götürüp tedavisini yaptırdılar” dedi.

‘ADINI TARÇIN KOYDUK’
Çocuklardan Elif Eren de “Yaralı köpeği harçlıklarımızla veterinere getirdik. Adını Tarçın koyduk. Köpek iyileştikten sonra da belediyenin köpek yerine koyacağız. Zaman zaman ziyaret edeceğiz. İyileşene kadar bizim evin bahçesinde kalacak” diye konuştu.

‘ÖRNEĞİNE AZ RASTLANIR BİR DAVRANIŞ’
Veteriner hekim Öztekin Vural ise “Köpeğin ayağında açık bir yara oluşmuş, kırık gözükmüyor. Bu yarayı açık tedavi yöntemiyle iyileştireceğiz. Yaklaşık 15 günde yara iyileşir. Öğrencilerimizin bu davranışı bizleri de mutlu etti. Örneğine az rastlanan bir davranış. Bu yüzden köpeğin bütün tedavi masraflarını da biz karşılayacağız. Her gün günlük kontrolünü yaparak ilaçlarını uygulayacağız” diye konuştu.

DHA

Köpek dövüştürdü, 2 bin 511 TL ceza aldı

 

1Denizli’nin Çivril ilçesinde çiftçi 19 yaşındaki E.K.’ye, köpek dövüşünün fotoğrafını Facebook’taki kişisel sayfasında yayınlayınca, para cezası yedi.

İddiaya göre, geçtiğimiz günlerde Denizli’nin Çivril ilçesinde bir grup genç köpeklerini dövüştürdü. Dövüşe köpeğiyle katılılıp, ayrıca yarışmayı organize ettiği iddia edilen E.K., köpeği dövüşürken çektiği fotoğrafı Facebook’taki kişisel sayfasından yayınladı.

Çivril Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığı Denizli Şube Müdürlüğü’ne yapılan ihbar üzerine, köpek dövüşü organize ettiği iddia edilen E.K.’nin sosyal paylaşım sitesindeki hesabı incelendi. E.K.’ye Hayvanları Koruma Kanunu gereği 2 bin 511 lira idari para cezasının kesildiği belirtildi.

A24.com.tr

 

 

Çocuklar ve Köpekler

Fotoğraf: Avax News
Fotoğraf: Avax News

Hepimiz çocuklar ve köpeklerin birbirleriyle olan hallerine bayılıyoruz. Ama unutmamız  gerekir ki, çocuklara genç yaştan hayvanlara saygı duymalarını öğretmeliyiz. Küçük çocukların köpeklerin üzerine oturduğu, üzerinde zıpladığı ve bu sırada köpeklerin stresli bakışlarının dikkatimizi çektiği videolar/resimler çok fazla karşımıza çıkıyor. Ve aynı zamanda, “Durduk yere köpek çocuğu ısırdı!” haberlerini de okuyoruz. Fakat unutmamız gerekir, çok çok nadir bir köpek hiçbir uyarı vermeden ısırır.

Fotoğraf: Avax News
Fotoğraf: Avax News

Sorumluluk sahibi köpek sahipleri olarak, bu sinyalleri iyi tanımamız, ve ne çocuklarımızı ne de köpeklerimizi tehlikeli durumlara maruz bırakmamız gerekir. Düşünün, yerde yatıyor ve dinleniyorsunuz ve bir anda üzerinize birisi oturuyor ve tepinmeye başlıyor. Bu durum sizin de pek hoşunuza gitmez herhalde değil mi? Köpeklerimizin de buna müsamaha göstermesini bekleyemeyiz.

Fotoğraf: Love Those Doggies
Fotoğraf: Love Those Doggies

Köpeğin stres altına olduğunun işaretleri:
– Hızlı hızlı solumak (Eğer köpeğiniz koşmadı ya da herhangi başka bir egzersiz yapmadıysa, hızlı hızlı solumak stres göstergesidir)
– Köpeğin yan bakarak gözlerinin beyazlarını göstermesi
– Kulakların tamamen arkaya yatması
– Dudakların kulaklara kadar gerilmesi
– Dudak yalamak ve minik minik dil çıkarmak
– Hırlamak

 

Bu davranışlar ısırmadan evvel köpeğin stres altında olduğuna işaret eder. Bazı köpekler için çocuğun varlığı bile strese sebep olabilir. Bunun birkaç nedeni olabilir. Çocuklar çok hareketlidir, çok fazla gürültü yaparlar ve genel olarak davranışlarını tahmin etmek zordur. Bir de üstüne, köpeğin üzerine oturan veya zıplayan bir çocuk eklediğimizde, stresli bir durumdan kaçmak için başka bir seçeneği olmayan köpeğin ısırdığı bir senaryo ile karşı karşıya kalabiliriz.

Fotoğraf: Elena Shumilova
Fotoğraf: Elena Shumilova

Çocuklar köpeklere aşağıdaki davranışlarda bulunmamalıdırlar:
– Üstlerine çıkmak, binmek
– Dürtmek, çimdiklemek, tekme veya yumruk atmak
– Yemek yerken rahatsız etmek
– Uyurken rahatsız etmek
– Köpekler ile yalnız kalmak (burada sorumluluk yetişkinlere düşüyor)

Eğer köpeğiniz çocukların yanında rahatsız ise, çocuklar etrafında olduğu zamanlarda çok sevdiği şeyler verebilirsiniz. Kolay ve hızlı tüketebileceği peynir, sosis ve hindi salam parçaları gibi yemekleri sadece çocukların yanındayken vererek çocuklarla iyi şeylerin olacağı hissi ile bağdaştırabilirsiniz. Tabii ki güvenilir bir köpek eğitmeninin köpeğinizi ve çocuğunuzu gördükten sonra önerdiği yöntemi takip etmek en doğrusu olacaktır.

En önemlisi de çocuklarımıza (her ne kadar köpekleri çok sevseler de) her zaman yabancı bir köpeğe dokunmadan önce mutlaka sahibinden ya da sizden izin almaları gerektiğini öğretmeliyiz. Ve eğer sizin köpeğinizi bir çocuk sevmek isterse, ona da bu kibar ve olgun davranışı için teşekkür edin!
Yeni nesillerin bilinçli hayvansever olmaları dileğimizle…

Bu video, köpeğin stresli anlarını yansıtmaktadır. Köpek tehlikeli olmasa bile, bu şekilde rahatsız edilmemelidir.