Leylekler de köpekler de çöp alanında yaşam savaşında

ŞİLE’de, maden ocakları ve çöp sahasının da bulunduğu Kömürcü Oda mevkiinde sahipsiz çok sayıda köpek ölüsü ile karşılaşılıyor, kirliliği giderek artan sularda göçmen kuşlar yiyecek arıyor.

sile
Bölgede incelemeler yapan Sokak Hayvanlarını Koruma Yaşatma Rehabilitasyon ve Eğitim Derneği (SOHAYKO) Başkanı Yasin Yılmaz, köpeklerin Anadolu Yakası’ndaki birçok ilçeden kısırlaştırılmadan gizlice Şile’ye getirildiğini iddia etti.

“HER GÜN ONLARCA HAYVAN ÖLÜYÖR”

Her gün onlarca hayvan ölüyor diyen Yasin Yılmaz, Bölgede 500’ün üzerinde kısırlaştırılmamış köpek bulunuyor. Bunlar üreme dönemlerinde birçok yavru dünyaya getiriyor ve bu yavrular da çöplük bölgesinde uyuz ve hastalıklarla mücadele ederken can veriyor. Ayrıca bölgeye dikkat ederseniz, çöplük ve maden ocakları ile dolu. Her gün yüzlerce ağır tonajlı kamyondan dolayı ezilen, uyuzdan ve çeşitli hastalıklardan ölen köpekler var. Her türden tehlike burada sokak hayvanlarını bekliyor. Ayrıca olası ‘kuduz’ tehlikesi de kapıda dedi.

“KONUYU BELEDİYEYE İLETTİK”

Şile çöplüğü ve İSTAÇ bölgesinde incelemelerde bulunduklarını söyleyen Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Şile Belediyesi’ne konuyu ilettik. Buraya el atılsın. Çok geç kalınmadan müdahale edilmesi gerekiyor diye konuştu.
Samsun Haber

Enes’i, özel eğitimli Ceko ve Ateş buldu

Altı günden beri kayıp olan 6 yaşındaki Enes, özel eğitimli köpekler Ceko ve Ateş tarafından toprağa gömülü bulundu. Enes’in yaramazlık yaptı diye yengesi tarafından itilince başını çarpıp öldüğü ortaya çıktı

Iğdır’da 6 yaşındaki Enes Tosun pazartesi günü oyun oynamak için evden çıktı ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Ailesi jandarmaya haber verdi. Ekipler kuruldu. Iğdır’ın Tuzluca İlçesi’ne bağlı Güllüce Köyü’nde her yer didik didik arandı. Hatta kırmızı bir otomobil ile kaçırıldığına dair görgü şahitler de çıkmasına rağmen küçük Enes bulunamadı.

Kadavra eğitimli--1585103

Küçük Enes’in bulunamaması üzerine devreye Iğdır İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal devreye girdi. Ankara’da Kaçakçılık Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Köpek Eğitim Merkezi’nde ‘kadavra’ üzerine özel eğitim alan köpeklerin Iğdır’a gönderilmesi istendi. Bunun üzerine Türkiye’de sadace Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde bulunan kadavra köpekleri Ceko, Ateş ve eğitmenleri Iğdır’a gönderildi.

Köpekleri bağlayın

Özel ekibin Iğdır’ın Güllüce Köyü’ne ulaşmasından sonra savcılık köyde yaşayanların köpeklerini bağlamalarını ve arama için evde beklemelerini talimatını mutra kanalıyla köylüye iletti. Ceko ve Ateş de aramama yapmak üzere serbest bırakıldı. Sadece kadavra bulma konusunda eğitilen iki köpek arama talimatını alır almaz Mahmut Tosun’un evine yöneldi. Bahçeye giren köpekler üzerine soba külü dökülmüş alanı kazmaya başladı. Bunun üzerine jandarma ve polisler köpeklerin gösterdiği alanda kazıya başlayınca çuval içine konmuş Enes’in cesedine ulaşıldı. Cesedin bulunmasından sonra olay yerinde bulunan ve Enes’in yengesi olan Güneş Tosun kaçmaya başladı. Jandarma kısa bir takip sonucunda Güneş Tosun’u yakaladı ve gözaltına aldı.

Gazete Vatan

Etkinlik: “Pati Dostlarımız için Elele”

kermes11-12 Temmuz 2015 tarihlerinde saat 16:00 – 22:00 arası, sokak hayvanları yararına Kalamış Parkı’nda bir organizasyon düzenleniyor. Nicole Rona ve sürpriz sanatçıların katılımıyla konser, kermes, söyleşi ve köpek rehabilitasyonu ve eğitim gösterilerinin gerçekleşeceği etkinliğin tüm geliri ihtiyacı olan canlara harcanacak.

Özellikle agresyon ve diğer olumsuz psikolojik davranış bozuklukları olan köpekler ve sahipleri 30 TL gibi cüzi bir ücret karşılığında Cumartesi ve Pazar saat 16:00 19:00 arası verilecek olan toplu rehabilitasyon ve eğitim derslerine katılabilecekler. Toplanan para yine sokak canları için kullanılacak.

Tüm hayvanseverler davetlidir. Etkinlik sayfası için buraya tıklayabilirsiniz.

Yer: Kalamış Parkı
Tarih: 11-12.07.2015
Saat: 16:00 - 22:00

‘Game of Thrones’tan sonra ‘kullan-at’ köpek furyası!

“Game of Thrones” gibi popüler dizilerde gördükleri cins köpekleri anında internetten sipariş edenler bir süre sonra “sıkılıp” köpekten kurtulmanın yolunu arıyor. Hayvan hakları kuruluşları “kullan-at” köpek furyasına dikkat çekiyor.

1Ünlü veteriner ve hayvan hakları aktivisti Marc Abraham, ‘Game of Thrones’ ve ‘Eastenders’ gibi popüler dizilerden sonra artan ‘kullan-at’ köpek furyasını eleştirdi. Abraham’a göre düşünmeden ve bir anlık hevesle alınan köpeklerin sahipleri tarafından kötü muamele görmesi üzerine mahkemelerdeki zulüm ve işkence davaları gittikçe artmaya başladı. Köpekleri yeni sahiplenen kişilerin köpek eğitimi konusunda yeterli bilgiye sahip olmamasından dolayı alınan köpekler ya terk ediliyor ya da tekrar satılıyor.

2Abraham (üstte), The Observer’a verdiği röportajda ‘Twilight’ ve ‘Game of Thrones’tan sonra Sibirya Kurdu’na ya da Lady Gaga ve Dan TDM gibi YouTube fenomenlerinin ardından da Fransız Bulldog’u ve Pug cinsi köpeklere olduğu gibi, hangi cins modaysa ona talepte büyük artış gördük” dedi. İnsanların ‘Eastenders’ta şirin bir köpek gördükten sonra onu internette aratıp hemen sipariş verebileceklerini öğrenip ertesi güne teslim aldıklarını ve bu furyanın internet satıcıları ve köpek çiftlikleri tarafından alevlendirildiğini ekledi.

‘TWILIGHT’ FİLMİYLE BAŞLADI

Bu furya ilk olarak 2009 yılında İngiliz köpek ve kedi evi Battersea Dogs and Cats Home’un ‘Twilight’ filminden sonra kendilerine getirilen Sibirya Kurdu sayısındaki artışı fark etmeleriyle ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz hafta, veterinerlik servisi veren İngiliz hayır kuruluşu People’s Dispensary for Sick Animals’a göre insanların köpek sahiplenmeden önce köpek bakımı ve eğitimiyle ilgili araştırma yapmamasından kaynaklı saldırgan köpek sayısında artış yaşanmaya başlandı. 2014’te İngiltere’de köpek ısırmalarından kaynaklı yedi bin vaka görüldü ve saldırgan köpeklerin sahiplerine daha sert yaptırımlar uygulanmaya başlandı. (The Daily Mail)

Radikal

Ruhsatsız Barınaktan Kurtarılan 24 Köpek Yeni Sahiplerine Kavuştu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ruhsatsız olarak çalıştırıldığı için kapatılan Pursaklar ilçesindeki köpek üretim çiftliğinden alınan 24 Golden Retriever cinsi köpek sahiplerine kavuştu.

gr
Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü yetkilisi Nilda Ergür’ün de katıldığı sahiplendirme etkinliğinde yavrular, yeni sahiplerine kavuştu.

24 yavru köpeğin, Pursaklar – Karacaören civarında bulunan ve ruhsatsız olduğu anlaşılan köpek üretim çiftliğinden Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Altındağ Belediyesi ekiplerince alındığını belirten Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç, hayvanların kısırlaştırılarak muayene edildiğini söyledi.

Sahiplendirme konusunda hassas davrandıklarını da belirten Sevinç, “Goldenlar için aile seçerken de hassasiyet gösterdik. Barınaktan alınan hayvanlarımızın tekrar sokağa bırakılmaması adına onlara sevgiyi ve bakımı en güzel şekilde verecek aileleri tercih ediyoruz.” dedi. Sevinç ayrıca Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nden sahiplenilen her hayvanın ömür boyu aşı ve tedavi işlemlerinin de Çankaya Belediyesi tarafından yapıldığına dikkat çekti.

Barınaktaki sahiplendirme töreninde bir Şanslı’ya yuvasını açan Emre Bekçioğlu, aile köpeği olarak bilinen Golden Retriever cinsi köpekleri insan canlısı ve sosyal oldukları için tercih ettiğini söyledi. “Şu anda gerçekten çok mutluyum” diyen Bekçioğlu “Daha önce de köpeğimiz oldu. Onlar benim için bir kardeş, bir arkadaş. Köpeğimin adını Badem koyacağım, artık o benim bir numaralı arkadaşım.” diye konuştu.

Duygu Gülbağ ise sahiplenme konusuna dikkat çekerek, “Parayla değil, sevginizle bir köpeğe sahip olun.” dedi.

Haberler.com

GTA 5’e Scooby Doo modu yapılırsa

GTA 5’e yapılan modların ardı arkası kesilmiyor. Yapılan yeni bir mod ile Chop adlı köpek, Scooby Doo’nun oyundaki minibüsünü sürüyor.

GTA 5’te yer alan The Mystery Machine adlı minibüs bilindiği gibi unutulmaz çizgi filmlerinden Scooby Doo’ya yapılan bir gönderme idi. Hazırlanan bu mod ile de Scooby Doo’ya gönderme yapılmış. Chop adlı köpek hazırlanan videoda minibüsü adeta bir insan gibi sürebiliyor. Hatırlarsanız çizgi filmdeki Scooby Doo adlı köpek de insan gibi düşünüp davranabiliyordu.

Bozuktus.com

Köşe yazısı: Kediye köpeğe borcun var insan kardeş

HAKAN DEMİRSize bir duygu durumu aktarmak istiyorum. Benimle benzer hissedenlerin olduğunu düşünüyorum. Mutlaka vardır diyorum. Açıkça söylemem gerekirse ihtiyacım da var.

Cinayet, şiddet, katliam, haksızlık, ayrımcılık, hırsızlık, kör şiddet… Yaşadığımız coğrafyanın rutini oldu tümü. Bunların hangisiyle karşılaşsam kızıyorum, üzülüyorum, kinleniyorum, hesap sorasım geliyor. Hepsinde karışık ve sert duygularla cebelleşiyorum. Ama ümit kırma gücü üzerinden konuşuyorsak hepsinin üstünde bir olay çeşidi söylemek zorundayım kendim için: Sokak hayvanlarına nedensiz şiddet.

Birinin, kenarda kendi halinde duran ufacık bir kediye tekme atması beni hayli süre hayattan düşük tutmaya yetiyor. Ne yapıyorsam, neyle uğraşıyorsam anlamsız geliyor.

Belki tamamen savunmasız bir canlıya yapılan saldırı olduğundan, insandaki canavarca hisleri çıplak gösterdiğinden. Belki de sadece kediyi, köpeği çok sevdiğimden. Bilmiyorum ama böyle hisseden başka insanlar olduğunu da tahmin ediyorum. Tahmin etmek istiyorum. Tahmin etmeye ihtiyaç duyuyorum.
Geçen hafta insanın vicdanını darmaduman edebilecek iki olay yaşandı. İzmir’de polisin beylik silahıyla zararsız, kendi halinde dolanan bir köpeği vurması ve Edirne’de çocuğuna gücünü göstermek isteyen bir babanın pompalı tüfekle bekçi köpeğine kurşun yağdırması.

Darmaduman eden diyorum. Darması olaylar, dumanı da bu iki saldırganın hâlâ serbest olmasından.

İki olay üzerine HAYTAP Başkan Yardımcısı Sevgi Ekmekçiler’i aradım. Sevgi Hanım o kadar benzer saldırı ihbarı aldıklarını söylüyor ki, “insanlar çok vahşi” derken ses tonundan durumun vahameti sezilebiliyordu.

Sevgi Ekmekçiler ayrıca Diyarbakır Doğayı Koruma Derneği’nin de başkanı ve önceki katır infazlarında Roboski’ye gitmiş. Konuşmamızda hiç katır konusu açılmamışken bezginlikle karışık üzüntüyle kendi açtı konuyu. “En azından şimdilik durdu” demişti.
Ve görüşmemizden hemen sonraki gün Roboski’den gelen katır infaz haberleri…

Hayvana şiddet zevk için, intikam için ne kolay geliyor zayıf insanlara. Zayıf insan, çünkü koruyanı kollayanı olmayana, en alttakine, kimsenin arkasından hesap peşine düşmeyeceğini düşündüğüne saldırıyor. Zayıf insan. Bunu da güçlü hissetmek için yapıyor.
Kedi sevmeyebiliriz. Köpek sevmeyebiliriz. Onlardan ürküyor olabiliriz. Sempati beslemiyor olabiliriz. Ama değil onlara şiddet uygulamak, aç bırakmaya dahi hakkımız yok.

İnsanlık kediye, köpeğe her şeyden önce borçludur. Onların habitatlarını dağıtarak yükselmiş bir apartmanda yaşıyorsa, onların şu an avlanıyor olması gereken yeri asfaltla doldurmuşsa, onların şu an serilip korkmadan yatmaları gereken yere koca koca arabaları park etmişse… Kediye köpeğe mahvettiğimiz doğalarından dolayı borçluyuz.

Otçul hayvan vardır, etçil hayvan vardır, leşçi hayvan vardır ama çöpçü hayvan yoktur. Kedinin, köpeğin tüm doğa kurallarına aykırı olarak yalnız çöpten beslenebildiği bir dünyanın müsebbibi insanlık olarak onlara rahat bir hayat sunmakla mükellefiz. Bu borcu ömür boyu taşıyoruz.

Vicdanlı vicdansız, akıllı zevzek, iyi kötü fark etmez. Borç borçtur. Herkes borcunu bilsin de hareket etsin.

Hakan Demir / BirGün

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul: “Malkara’da köpekler toplanıp kısırlaştırılacak”

Tekirdağ’ın Malkara ilçesi Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, ilçedeki sokak köpeklerinin toplanarak kısırlaştırılacağını söyledi.

mmmMalkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Orman ve Su İşleri Tekirdağ Şube Müdürü Gökay İnal, Avcılar Derneği Başkanı Sadık Akçay ve Veteriner Atilla Bakın, ilçedeki köpek sorununu görüşmek üzere bir araya geldi. Konu hakkında açıklama yapan Başkan Yurdakul, Malkara’daki sokak köpeklerinin toplanarak Şarköy’e götürülüp kısırlaştırılacağını kaydetti.

Başkan Yurdakul, “Büyükşehir Belediyesi’nin hekim ve mama takviyesi desteğiyle Malkara’daki sokak köpekleri, Şarköy’e taşınarak buradaki ruhsatlı hayvan barınağına alınacak. Malkara’da hayvan barınağı kurulana kadar Şarköy’de tedaviye alınan köpeklere kısırlaştırma işlemi yapılacak. Daha sora doğal yaşam alanlarına geri bırakılacak” diye konuştu.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan İnal ise, Malkara’da köpek sorununun bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini vurguladı.

İHA

“Hayvana Yönelik Şiddet Kabahat Değil, Suçtur”

Hayvan Hakları Federasyonu Genç HAYTAP Yalova Temsilcisi Uğur Can Kalkan, sokak hayvanlarına yönelik işlenen vahşetin, verilen cezaların yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi.

haytapKonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Genç HAYTAP İl Temsilcisi Uğur Can Kalkan, “ Hayvan Hakları ülkemizde maalesef sınıfta kalmış durumda. Bu çok vahim ve düşündürücü bir tablo. M.Gandhi,’Bir ülkenin ahlaki gelişimi, hayvanlara nasıl hizmet ettiğiyle ölçülür’ sözleriyle hayvan hakları bilinci konusunda bunu açıkça ifade ediyor. Mübarek Ramazan ayında, ülkemizde bu tür acı verici olayların yaşanıyor olması, Peygamber efendimizin hayvanlar hakkında yaptıklarına bakınca bu gerçekten çok trajedik. Kuşu ölen çocuğa başsağlığına giden, yolda dişi bir köpek yatıyor diye bir ordunun yolunu değiştiren, sırtındaki elbiseyle kedisinin yüzünü silecek derecede merhamet gösteren bir peygamberin ümmetinden biri olarak bu iğrenç tabloyu kınıyorum. Basınımıza kanun hakkında yapılan iyileştirmelerden bahsetmek yerine, her gün bir başka acı haber nedeniyle açıklama yapmaktan üzüntü duyuyoruz. İzmir Çiğli´de bir polis maalesef ortada hiçbir şey yokken üç yıldır polislerin beslediği köpeği karakolun bahçesinde vuruyor. Edirne´de de benzer bir olay, bir vatandaş pompalı tüfekle bir köpeği öldürürken kamera kayıtlarına yansıyor. Yani görüldüğü gibi burada, yapan eğitimli, meslek sahibi ya da meslek sahibi değil, polis ya da sıradan vatandaş fark etmiyor. Vicdan ve merhamet yoksunu, acımasız, sevgisiz insanoğlu var olayda. Bu tip olaylarda her zaman söylediklerimizi bir kez daha tekrarlıyoruz, caydırıcı cezalar verilmelidir. Son zamanlarda yaşanan bu acı olayların sayısı giderek artmıştır. Hiçbir zararı yokken, göz göre göre, bir canlıya silah doğrultmak, ateş etmek ve öldürmek ya da yaralamak olağan bir şey haline gelmiştir. Bu tip şiddete eğilimi olan kişilerden her şey beklenir” dedi.
Şiddet Eğilimi Arttı
“Allah´ın yarattığı canı, ondan başkası alamaz!” diyerek sözlerine devam eden Kalkan, “İster insan, ister köpek, ister kedi, ister kuş,isterse bir ağaç olsun… Hayvanlara gözü kapalı şiddet uygulayabilen insanlar, bir başka seferde insana karşı da rahat bir şekilde şiddet uygulama potansiyeline sahip insanlardır. Diğer yandan merhamet ve vicdan sahibi bireyler yetiştirmek için öğretmenlere büyük görev düşmektedir.İnsanlar birlikte yaşama kültürünü her alanda kazanmalıdırlar.Sokak çocuğu ya da sokak köpeği gibi bir ırk olmadığı bilincinde olarak, yaşayan her canlıya merhamet etmenin ne kadar güzel bir duygu olduğunu paylaşıyorum. Son olarak yaşanan bu olayı kınıyor, ilgili kişilerin bir an önce cezalandırılmasını bekliyorum. Hayvanları Koruma Kanunu gereği,belediyelerin yapmakla mükellef olduğu su odaklarını da bir an önce belediyemizden talep ediyor, gereğini yapacaklarına inanıyorum” ” diye konuştu.

Yalovamiz.com

Bodrumlu Veterinerden Köpek Ölümlerine Tepki

Bodrum’da yaşayan ve bu sabah yerde yatan bir köpeği gören veteriner Çağla Açar, hayvanın zehirlenerek öldürüldüğünü öne sürdü ve tepkisini sosyal paylaşım sitesindeki hesabından ‘Doymadınız mı öldürmeye?’ başlıklı yazısıyla dile getirdi.

Bodrum İlçesi Gümüşlük Mahallesi’nde bu sabah çalıştığı kliniğe giden veteriner Çağla Açar, yol üzerinde hareketsiz şekilde yatan köpeği fark etti. Köpeğin hamile olduğunu ve ağzından köpükler aktığını söyleyen Açar, sosyal paylaşım sitesindeki hesabından ‘Doymadınız mı öldürmeye?’ başlığıyla fotoğrafları paylaştı. Gümüşlük’te ve yarımada genelinde sık sık zehirlenerek öldürülen sokak köpekleri ve kedilerine rastladıklarını dile getiren Açar, “Bu yıl içerisinde 10’un üzerinde köpek zehirlenerek öldürüldü. Bir o kadarını da hayvanseverlerle yaptığımız hızlı müdahale ile yaşama döndürdük. Ne istiyorlar bu sokak hayvanlarından, doymadılar mı öldürmeye? Bugün de ne yazık ki hamile ve birkaç hafta içerisinde doğum yapacak bir köpeğin zehir yemesini sağlayıp öldürmüşler” dedi.

Sondakika.com