Kosta Rika’da tüm hayvanat bahçeleri kapatılıyor

Kosta Rika hayvan hakları ve özgürlükleri konusunda çok büyük bir adım atarak ülkedeki tüm hayvanat bahçelerini kapatma kararı aldı

Kosta Rika, hayvanlara özgürlük tanıyacağını açıkladı. Karara göre Kosta Rika, hayvan hakları konusunda bugüne kadar hiçbir devletin gerçekleştirmediği bir şeyi yapıyor ve ülkedeki tüm hayvanat bahçelerini kapatıyor. Dünyada bir ilke imza atan Kosta Rika, sadece insanların zevki için kafeslere kapatılmış hayvanları serbest bırakıyor.

zzzzzz

‘İNSAN ZEVKİ İÇİN HAYVANLARI KAFESLERE KAPATMAMALIYIZ’

Hayvan özgürlüğünü hayvanat bahçelerini kapatarak başlatacağını açıklayan Kosta Rika devleti, hayvanların sadece insan zevki için kafeslerde yaşamlarını sürdürmelerine oldukça karşı.

Dünyada bilinen türlerin yüzde 4′ünü barındıran Kosta Rika yönetimi, insanların doğaya karşı saygı duyması gerektiğini düşünüyor. Ülkenin çevre raporuna göre, yakın zamanda spor amaçlı yapılan avlanma da yasaklanmış.

HAYVANAT BAHÇELERİNDEKİ HAYVANLARIN DOĞAYA DÖNÜŞÜ İÇİN PROJE

Ülkede 2 adet anlaşmalı hayvanat bahçesi olduğunu söyleyen yetkililer, “Anlaşmadan dolayı bu hayvanat bahçelerini kapatamıyoruz, ancak buradaki hayvanları da unutmadık. Onları da kafeslerinden çıkarıp doğal hayata yönlendirebileceğimiz bir hayvanat bahçesi tasarlamaktayız.” şeklinde konuştu.

DOĞAL BOTANİK PARKLAR GELİYOR

Kosta Rika Çevre Bakanı Réne Castro, “Hayvanları kafeslerden ve yapay hayattan kurtararak biyo-çeşitliliği arttırmayı planlamaktayız. Bu biyo-çeşitliliği arttırmak için doğal yoldan birçok botanik park yapmayı hedefliyoruz.”

Sözcü

Köşe yazısı: “Doğa, hayvanlar, insanlar”

Dünyada her şeyin merkezine insanı koymak ve “insana göre” değerlendirmek genelde kabul gören bir görüş. Ama bu hep böyle gitmez.
İnsan insanı anlamalı.
Yetmez.
İnsan doğayı da anlamalı.
Bitkileri, hayvanları…Üstelik insanı merkeze almak şart da değil.
Yazımızın ikinci konusu buna dair.
İlki savaşla bağlantılı.
28 Aralık 2011 tarihinde Ropboski’de TSK savaş uçakları  çoğu 18 yaşından küçük, yani çocuk,  34 insanı katletmişti..Zamanında, tarafsız, etkili soruşturma yapılmadan iki yıl sonra takipsizlik kararı verilmişti.
Katliamdan bir ay falan sonraydı. Diyarbakır’da Hasanpaşa iş hanında sohbet sırasında Diyarbakır’ın yerlilerinden bir kadın arkadaş demişti ki, “Diyarbakır’da sokaklarda hiç köpek yok, dikkatinizi çekti mi?” Bu bir yorum meselesi. Şafi mezhebi ile ilgili. Zamanı geldiğinde ilahiyatçılar, zamanın ruhuna uygun yeni yorumlamalarda bulunacaklardır kuşkusuz.
Ama bunu köpek düşmanlığı olarak görmek doğru bir yaklaşım olmasa gerek. Bir inanç grubunun kanımca temizlikle ilgili hassasiyetinin, bana göre uygun olmayan yorumudur. Bunu köpek düşmanlığı olarak görmek doğru değil. Öyle bir gün gelecek ki, Diyarbakır’da da köpekler özgürce dolaşacaklar. Çünkü köpeklerin şehirde dolaşmasına yasak getiren bir inanç yolu yok, bu coğrafyada. Şafi inancı da bu tür yasak getirmiş değil. İnsanlar, kurumlar kolayına ve ifrada kaçıyorlar.
Hasanpaşa’da konuşurken mevzu elbette Roboski katliamına geldi ve o arada insanlarla birlikte katledilen katırlara geldi söz.
Hiç gündeme getirmedik, katırların katledilmesini. Özel olarak gündeme getirilişi birkaç ay önce özel olarak katırların katledilmesiyle ilgili olmuştu. Roboski’de uçaklar, insanlarla birlikte katırları da katletmişti. Diyarbakır yerlilerinden o kadın arkadaş yas tutuyordu ve “Benim kalbimin yarısı hayvanlar niçin ağlıyor” demişti.
Bu yazının ikinci konusu da yine anlama çabası  ile ilgilidir.
Bir arkadaş anlattı.Yakın tarihlerde bir kadın arkadaşın ev arkadaşı bir kedicik hayata veda etmiş. Bunun üzerine işyerine “Bugün çalışamayacağını, arkadaşı,yoldaşı kediyi kaybettiğini, yas tuttuğunu, kendisinin izinli sayılmasını” talep etmiş. Bana da sordular. “Böyle bir sosyal hak olur mu?” diye. Ben de “evet, böyle bir sosyal hak, benim anlayışıma göre olur” dedim. Zaman içinde olur mu olmaz mı göreceğiz. Bana göre olacak. Çünkü insanlar arasında kedisi öldüğünde büyük üzüntü yaşayan ve yas tutan naif, duyarlı  insanlar hiç de az değil. Onların bu tür düşünce ve duygularına, acılarına duyarlı insanlar da hiç de az değil.
Hem bakın Yeni Zelanda da hayvanlarla ilgili yasada hayvanların “duygusal varlıklar” olduğu hüküm altına alındı. Bu ne demek? Hayvanların, acı, sevinç, kaygı, üzüntü duyguları olan varlıklar olduğunun kabulü anlamına geliyor. İnsanlık için büyük bir adımdır bu.
Çok uzun yıllar önce, çocukluğumda, belediye köpeğimi zehirlemişti.Yarım asır geçti.
Hala unutamıyorum, adı Fındık’tı arkadaşım köpeğin adı. Tek katlı evimizin bahçesinde, ben pencere önünde oturmuş ağlaya ağlaya onun çırpınarak can verişini izlemiştim. Kuduz demişlerdi. O nedenle müdahale edemedik. Sonra öğrendik ki, belediye mahallede köpek itlafı (siz katliam olarak anlayın) yapmış. Kuduz, mahallelinin itiraz etmemesi için uydurulmuş gerekçeymiş. O günden sonra köpek besleyemez olmuştum. Bu benim çocukluk duygularım.
90’lı yıllarda 50 yaşlarında olan bir arkadaşım da Ankara’da köpeğini kaybetmişti.Yine bir belediye zehirlemesi. Bana anlatırken gözleri yaşarmıştı. Ben çocukluğumu hatırladım. Demek ki, bu durum çocuklara mahsus bir duygu durumu değil. İnsan yakınlarımızın kaybında yas tutma hakkımız varsa, izin de gerekirse, bence hayvan dostlarımızın kaybında yas dolayısıyla da aynı durum geçerli olmalı.

Hüsnü Ondül – Evrensel

Lessi, insanların kirlettiği sokakları temizlemek için uğraşıyor

Mersin’in Anamur ilçesi İskele mahallesinde Lessi adındaki köpek insanların kirlettiği çevreyi temizlemek için uğraş veriyor.

l

İskeleye gelen yerli turistler ve Anamur halkı çevreyi kirletmek için elinden gelen gayretleri gösteriyor. İçtikleri sigaranın paketini ve izmaritini sokaklara atarken içtikleri suların bile boşlarını sokağa atıyorlar.

Köpek insanların attıkları pet su şişeleri ve diğer pislikleri toplayarak çöp kutusunun yanına bırakıyor veya Temizlik görevlisini üzerindeki kıyafetten tanıdığı için ona teslim ediyor. Çevrede köpeği seyreden çevreci vatandaşlar köpeği takdir ederek simitle ödüllendiriyorlar

Çevreyi kirleten vatandaşların utanacağını umut eden çevreciler bazı insanlarımız köpekten ders alsın demeden geçemediler.

( Anamurhaberci.com/Halit DOLU)

Sokakta kendisini kurtaran köpeği yanına aldı

Girit’te 2 kişinin saldırısına maruz kalan genç kadını sokakta yaşama savaşı veren köpek kurtardı. İngiliz öğrenci köpeği yanına aldı.

gg

Tatil amacıyla geldiği Girit’te 2 kişinin saldırısına maruz kalan kadını köpek kurtardı.

Plymouth Üniversitesi’nde öğrenci olduğu öğrenilen Georgia Bradley sahilde gezerken 2 kişi yanına yaklaşıp bir şeyler içme teklifinde bulundu, genç kadının teklifi reddetmesi üzerine erkeklerden biri Bradley’in kolunu çekiştirmeye başladı. Saldırıya uğramaktan korkan Bradley’in yanına gelen bir köpek, saldırganlara doğru havlamaya başlayarak onlar gidene dek genç kadının yanında bekledi.

Bradley; “Beni kurtardı. Bir şeylerin yanlış olduğunu sezmiş olmalı, beni kaldığım yere dönene dek izledi” dedi.

Genç kadın köpeği yanına alarak ülkesine döndü.

Hamile olduğu ortaya çıkan köpeğin, 6 tane de yavrusu oldu.

Vehaber.org

Teknoloji: Yeme de yanında yat tatlılığında köpek emojileri

5Dünya akıllısı ve de tatlısı dostlarımıza varlıkları için ne kadar teşekkür etsek az. Sadece bir gün değil, her gün şımartılmayı hak eden, karşılıklı sevgi seansları düzenlenmekten en fazla zevk aldığımız dostlarımızı Dogs Trust adlı vakıf da unutmuyor. İngiltere’deki en yaygın 23 köpek türünün emojileri bu önemli günde karşımıza çıkıyor.

Emojilerin evrensel dil haline geldiği günümüzde, hemen hemen her gün yeni seçeneklerin de elimizin altına geldiği malumunuz. Dogs Trust’ın çalışması ise bu emoji seçeneklerinin en tatlılarından biri.

Emojiler, iPhone ve Android kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor. iPhone’cular buraya, Android’ciler de buraya!

1 2 3 4playtusu.com

Köpek vuran polis şimdi de bir kadını öldürdü

Görev yaptığı Çiğli Polis Merkezi Amirliği’nin bahçesinde beylik tabancasıyla bir köpeği vurarak yaralayan Komiser Yardımcısı M.A., yönetimindeki otomobil yolun karşısına geçmeye çalışan 72 yaşındaki Gülgün Tuna’ya çarptı.

kopek-vuran-polis-simdi-de-bir-kadini-oldurdu-64249-5

Hastanede tedaviye alınan Tuna yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. M.A., ise meslektaşları tarafından gözaltına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

“DAHA ÖNCE KARAKOLDA KÖPEĞİ VURDU”
Kadının ölümüne neden olan Komiser Yardımcısı M.A., geçen Haziran ayında görev yaptığı Çiğli Polis Merkezi Amirliği’nin bahçesinde beylik tabancasıyla köpeği vurarak yaralamıştı. Olayın güvenlik kamera kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Komiser Yardımcısı M.A., açığa alınmıştı.

Çin’de 500 köpek mezbahadan kurtarıldı!

Çin’de hayvan özgürlüğü aktivistleri  mezbahaya giden kamyonu durdurarak  500 kadar köpeğin hayatını kurtardı.

cin-kopek-mezbaha

Son dönemler Yulin Katliamı ile dünyanın gündemine giren Çin’de hayvan özgürlüğü aktivistlerinin bu eylemi basına yansımadı.

Çin’de gerçekleştirilen eylemi CAPP (Çin Hayvan Koruma Gücü) adlı grup üstlenirken kamyonun durdurulmasının ardından kurtarılan köpeklerin alınması için bölgeye araçlar gönderildi.

Vehaber

Yaralanan Köpeğe İskenderun Belediyesi Sağlık Ekipleri sahip çıktı

İskenderun şehir merkezi meydanında sürücüsü belirlenemeyen bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanan köpeğe İskenderun Belediyesi Sağlık Ekipleri sahip çıktı.

1Bir vatandaşın İskenderun Belediyesi Kurumsal hattı olan 444 1939 numaralı telefona ihbarı sonrası dolmuş durakları yanında bir köpeğin kaza sonrası yolun kenarında yaralı olarak yattığını öğrenen İskenderun Belediyesi Sağlık ekipleri anında olay yerine intikal etti.

2

İskenderun Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı veterinerler kaza yapan köpeği tedavi altına aldılar. Ambulans içinde serum bağlanan köpek anında tedavisine başlandı.
Ekipler, köpeğin ilk muayenesinde ayaklarında parçalı kırık olduğunu teşhis etti. İskenderun Belediyesi ekipleri köpeği Hayvan barınağına götürdüler. Burada yapılan kontrollerinin ardından gerekli tedavisi yapılan yaralı köpek bir süre gözetim altında tutularak normal yaşamına kavuşturulacak.

3 4

İskenderun Haber

Adana’nın Ceyhan ilçesinde belediyeye ait hayvan barınağında 500’e yakın köpeğin itlaf edildiği iddiaları Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) ve Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nu harekete geçirdi

Ceyhan’a gelen KİHAYKO temsilcileri, Ceyhan Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu, itlaf edilerek barınak yanındaki boş alana gömülen yüzlerce köpeğin tespiti için kazı çalışması ve inceleme yapılmasını istedi.

Ceyhan Kaymakamlığı’na da resmi suç duyurusu yapan temsilciler, daha sonra basın eşliğinde Ceyhan Belediye Barınağına geçti. Hayvanların öldürülerek gömüldüğü iddia edilen alanda incelemeler yapan heyet, basın açıklaması yaptı. KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım ve Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Avukat Ali Mert, uzun zamandır Ceyhan’da köpeklerin itlaf edilerek öldürüldükleri konusunda kendilerine şikayetler ulaştığını belirtti. Metin Yıldırım, hiç kimsenin, ağzı dili olmayan sokak hayvanlarını öldürme veya kötü muamele ile cezalandırma hakkına sahip olmadığını, sorumlular bulunana kadar konunun takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Heyet Adana Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile de görüştü. Kuruma resmi şikayet dilekçesi veren heyet, itlaf iddialarının olduğu alanda bir an önce kazı yapılması talebinde bulundu.

Cihan