Sonbahar Aylarında Evcil Hayvanlarda Soğuk Algınlığına Dikkat

Uzmanlar, sonbahar ayında evcil hayvanlarda oluşabilecek tüy dökümü ve soğuk algınlığı konusunda uyarılarda bulundu.

IMG_1435Sonbahar aylarının gelmesiyle düşen hava sıcaklıklarından etkilenmemek için birçok hayvan tüy dökmeye başladı. Bu aylarda başlayan gece ve gündüz arası sıcaklık farkı nedeniyle soğuk havalar için yaz tüylerini döken hayvanlar, kışlık tüylerini çıkarmaya başladı. Soğuklar nedeniyle özellikle yavru hayvanlarda görülen soğuk algınlığına önlem alınmadığı takdirde kritik duruma gelebilir.

Konuyla ilgili konuşan Veteriner Hekimi Tuğba Çine, Eskişehir’in evcil hayvan popülasyonun fazla olduğunu söyledi. Çine, “İnsanlar bu konuda hayvanlara çok duyarlılar. Evcil hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar var mevsim geçişlerinde. Bunlardan bir tanesi tüy dökümü, hayvanlarımız artık kışlık tüylere hazırlık yapıyor. Bu dönemi evcil hayvan sahipleri, tarak ya da fırça yardımıyla hayvanlarının tüylerini tarayarak kolaylaştırabilirler bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Yine bu mevsimlerde hayvan beslemene de dikkat edilmeli” ifadelerini kullandı.

“KEDİ VE KÖPEK YAVRULARINDA ÇOK FAZLA SOĞUK ALGINLIĞI GÖRDÜĞÜMÜZ BİR DÖNEM”

Ayrıca Veteriner Hekimi Tuğba Çine, soğuk havalarda özellikle yavru hayvanlarda oluşan hastalıklara dikkat çekerek, “Bunun dışında soğuk algınlığına, bronşit tablolarına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle kedi ve köpek yavrularında çok fazla soğuk algınlığı gördüğümüz bir dönem. Çünkü gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı çok fazla, özellikle bahçede bakılan hayvanlar için önemli bir husus” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Çine, insanlar, evcil hayvanlarında hastalık şüphesi gördüklerinde, hayvanlarının durumu daha da kritikleşmeden veteriner hekimlerine götürmelerini tavsiye ettiğini söyledi.

Beyaz Gazete

VAHŞET! Köpekleri raylara bağlayıp ikiye bölüyorlar!

Kütahya’nın Tavşanlı İlçesi’nde son 2 haftada 4′ü yavru olan 5 sokak köpeğinin kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce demiryolu raylarına bağlanıp üzerlerinden trenlerin geçmesi sonucu kafaları koparak öldürüldüğü öne sürüldü.

Tavşanlılı hayvansever Necdet Demirat, ilçe merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Kütahya- Balıkesir demiryolu hattında raylar üzerinde kafaları kopmuş sokak köpekleri bulduklarını söyledi. Olayın son iki hafta içerisinde gerçekleştiği ifade eden Necdet Demirat, 4′ü yavru olan 5 köpeğin kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından raylara bağlandıkları iddiasında bulundu. Demirat, raylara bağlanan köpeklerin üzerinden yük ve yolcu trenlerinin geçtiğini söyleyerek şöyle konuştu:
“İlk olarak büyük yetişkin bir sokak köpeği demiryoluna bağlanmış. Bu köpeğin üzerinden tren geçmiş. Köpeğin kafası gövdesinden ayrılmış. Daha sonra aynı şekilde 4 yavru köpek ölüsü ile karşılaştık. Bunları yapan kişiler ruh sağlığı yerinde olmayan sapık kişilerdir. Bu kişilerin belirlenip tedavi edilmesi gerekir. Hayvanlara zarar veren kişi insanlara da zarar verir. Bu kişilerin bulunması ve gerekli cezalara çarptırılması için de ilgili yerlere suç duyurusunda bulunacağız.”
DHA

Sokak hayvanlarını zehirlediler

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından bırakılan zehirli tavuk parçalarını yiyen 2 köpek ile 1 kedi öldü. 2 köpek ise veteriner tarafından kurtarıldı.

Edinilen bilgi ve iddiaya göre, Korkuteli ilçe merkezi Muhsin Yazıcıoğlu Parkı’nda zehirli etlerden yediği öğrenilen 4 köpek ve 1 kediyi üniversite öğrencileri can çekişirken fark etti. Öğrenciler hemen köpeklere tuzlu su ve süt vererek kusturmaya çalışsa da başarılı olamadılar. Zehirlenen 2 köpek ve 1 kedi öldü, 2 köpek ise olay yerine çağrılan veteriner hekim Abdurrahman Aslan tarafından tedavi edildi.

Olayı gören üniversite öğrencileri, “Gece yarısı 4 köpek ve 1 kedinin baygın halde yerde yattıklarını gördük. Hemen köpeklerin yanına gittik ama zehirlenmiş olduklarını gördük. Tuzlu su ve süt içirerek kusturmaya çalıştık ama 2 köpek ve 1 kedi olay yerinde öldü. Diğer 2 köpek de şoka girdi. Veteriner Abdurrahman Aslan köpeklerin şoktan kurtulması için iğne yaptı” diye konuştular.

Zehirlenen 2 köpeğin sabah saatlerine kadar şoktan çıkamadıklarını anlatan üniversite öğrencileri, “Böyle bir vicdansızlığı kim yaptı bilmiyoruz ama kamera kayıtlarında illaki görüntüleri vardır. Biz çevrede 20-25 adet zehirli tavuk eti parçası bulduk. Zehirlenmenin kaynağının da bunun olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştular.

Bizim Antalya

Muş’ta Hayvan Barınağı Yapımı

Muş Belediyesi, başıboş hayvanlar için barınak yapıyor. Muş-Bitlis karayolu üzerinde yapımına devam edilen sokak hayvanları barınağında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Barınaktaki çalışmaları inceleyen Belediye Başkanı Feyat Asya, yüklenici firmanın taahhüdüne göre barınağın ekim ayı sonu ile birlikte faaliyete gireceğini belirtti.

mu
1 idari bina, 10 adet sokak hayvanı kulübesi ve 1 adet de güvenlik kulübesi bulunduğunu dile getiren Asya, sokak hayvanlarının giderek artması ve bazı saldırı olayları dolayısıyla vatandaşların tedirgin olduğunu kaydetti.

Başkan Asya, “Şehrimizin eksikliklerinden birisi de sokak hayvanları için bir barınak olmamasıydı. Bu konuda vatandaşlarımızın şikâyetleri vardı. Sokak hayvanlarının şehrimizde başıboş gezmeleri çocuklarımıza, kadınlarımıza ve tüm vatandaşlarımıza ciddi manada rahatsızlık vermekteydi. Tabi bizim inanç ve yaşam biçimimize göre hayvan hakları da bir haktır ve hayvanlarımıza da itinalı bir şekilde davranmalıyız. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile birlikte sokak hayvanlarımız için bir proje hazırladık. Projenin yüzde 40’ını Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın karşılaması ve yüzde 60’lık kısmının ise belediyemiz tarafından karşılanması üzerine sokak hayvanları barınağımızın ihalesini yaptık” dedi.

Yüklenici firmanın sözleşmede belirtildiği şekliyle çalışmalarını ekim ayı sonuna kadar tamamlayacağını belirten Asya, barınağın tamamlanmasıyla kent açısından önemli bir sorunun ortadan kalkacağını ifade etti.

Barınakla ilgili sayısal bilgilendirmelerde bulunan Asya, “Toplamda 755 bin 200 lira maliyeti olan bu barınağımızın içerisinde 105 metrekarelik idari bina, 110 metrekarelik klinik, 10 adet hayvan barınakları ve 1 güvenlik kulübesi ve çevre düzenlemesiyle birlikte inşallah bu ayın sonuna doğru hizmete sunmanın gayreti içerisindeyiz. Müteahhit firmamız bu ayın sonuna doğru sokak hayvanları barınağının inşaatını tamamlayıp hizmete sokmayı taahhüt etmektedir. Bu barınağı yapmamızın gayesi; şehrimizde başıboş dolaşıp halkımız açısından tehdit oluşturan sokak hayvanlarını burada toplayıp, bakımlarını yapıp onlar için de iyi bir yaşam alanı oluşturmaktır” şeklinde konuştu.

Beyaz Gazete

Sarıyer Kısırkaya Barınağı’nda korkulan oldu

Sarıyer Belediyesi’ne ait Hayvan Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde toplanan hayvanseverler, belediyenin köpekleri kötü koşullarda tutup yardımcı olmaya çalışanlara da izin vermediğini öne sürdü.

1Hayvan hakları savunucuları ve aktivistleri, Sarıyer Kısırkaya’daki Hayvan Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki hayvanların aç bırakıldığını, yaralı ve uyuz köpeklerin tadavi edilmeyerek ölüme terk edildiğini iddia ediyor.

Barınağa sürekli giden ve sosyal medyada “Huysuz İhtiyar” adıyla bilinen Ramazan Ölçer’in çekmiş olduğu yaralı ve hasta köpeklerin fotoğraflarını yayınlamasının ardından hayvanseverler Kısırkaya’daki Sarıyer Barınağı hakkında imza kampanyası başlatmıştı. Kampanyaya 2 binden fazla kişi imza atarken aktivistler önceki gün de barınakta biraraya geldi.

‘Belediye yardıma izin vermedi’

Hayvanseverler, Belediyenin Veteriner İşleri Müdürü Ayhan Akbulut’un sorumluluğunu yürüttüğü Sarıyer Belediyesi Hayvan Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki hayvanların yasalara aykırı bir şekilde kötü koşullarda bulunduğu, çoğunlukla aç ve susuz olduklarını, tıbbi bakım ve tedavinin yapılmadığını iddia etti. Söz konusu bakımevinin görevlilerinin gönüllü olarak hayvanları tedavi ettirmek isteyen vatandaşlara zorluk çıkardığını ve buna izin verilmediği için ölen birçok hayvan bulunduğunu iddia ederek, Akbulut hakkında soruşturma açılmasını istedi.

‘Köpekleri bulamadık’

Milliyet’e konuşan hayvan hakları savunucusu çiçek Kamuran; “Bugün geldiğimizde gördüğümüz manzara öncekinden çok farklıydı. Bazı hastalıklı köpekler vardı, o köpekleri bulamadık. Barınak tamamen temizlenmiş. Jenaratör odası denilen bir oda var, bazı hasta köpekleri oraya koymuşlar. Hasta köpekleri çıkartmaya çalışıyoruz” dedi. Hayvansever Esra Gül ise, “Barınağa uzun zamandan beri gidiyorduk. 6 aydır köpeklerin içler acısı halini fotoğraf ve videolarla kayıt altına aldık” diye konuştu.

Milliyet

Tavport.com’dan rezervasyon yapın sokak hayvanları desteklensin!

TAV İşletme Hizmetleri’nin online turizm platformu tavport.com üzerinden yapılan her rezervasyon için 1 TL sokak hayvanlarına destek olarak aktarılıyor. TAV ve MarmaraFed üyeleri bu katkılarla alınan mamaları yardıma muhtaç hayvanlara dağıttı.

tav1TAV İşletme Hizmetleri Genel Müdürü Bora İşbulan “Çevremize ve içinde bulunduğumuz topluma karşı sorumluluğumuzun bilincinde olarak faaliyetlerimizin sosyal fayda yaratmasını önemsiyoruz.  Ayrıcalıklı, hızlı ve güvenli bir online seyahat platformu olarak hayata geçirdiğimiz tavport.com ile yer aldığımız bu projeyle yardıma muhtaç hayvanlara destek sağlıyoruz. MarmaraFed ile yaptığımız işbirliği sayesinde terk edilen hayvanların yiyecek ve ilaç ihtiyacını karşılamak üzere katkı sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı güçlendirerek sürdürmeyi amaçlıyoruz” dedi.

SAHİPSİZ HAYVANLAR BESLENİYOR 

MarmaraFed Onursal Başkanı Prof. Dr. Mirat Gürol “Hayvan Hakları Konfederasyonu’nun (HayKonfed) üye federasyonlarından MarmaraFed olarak tavport.com ile işbirliği içerisinde ormanlara atılmış sahipsiz hayvanlarımızı besliyoruz. İstanbul’u çevreleyen ormanlık alanlar belediyelerin bıraktığı binlerce köpekle  dolu.  Özellikle Kurtköy ormanlık alanlarında 3 bin civarında açlık ve hastalığa terkedilmiş köpek olduğu için ilk besleme etkinliğimizi bu alanda gerçekleştime kararı aldık. Can dostlarımızın  yardım çağrısına kulak vererek bu anlamlı işbirliğini  yapan tavport.com’un diğer kuruluşlara da örnek olmasını diliyoruz” dedi.

tav2

Uçak bileti, otel, araç kiralama yurt içi ve yurt dışı turlar gibi seyahatle ilgili her türlü hizmete www. tavport.com adresi üzerinden kolayca ulaşılabiliyor.  Site üzerinden yapılan her rezervasyon için 1 TL MarmaraFed’e bağışlanıyor.

Yardıma muhtaç hayvanlar için besleme etkinliğinin iki ayda bir düzenlenmesi planlanıyor.

Kokpit.Aero

Ordu’da Hayvan Hastanesi İçin İmza Kampanyası

Ordu Kimsesiz Hayvanları Yaşatma Doğal Ortamlarını Sağlama ve Koruma Derneği (ORKİNOS), Ordu’nun merkezi konumundaki Altınordu ilçesine bir hayvan hastanesi kurulması için imza kampanyası başlattı.

orduŞehrin muhtelif yerlerinde açılan stantlarda imza toplanmaya başlanırken, iki günde 2 bin 500 imza toplandı. ORKİNOS Başkanı Aziz İşbakan, imza kampanyalarının 10 gün yasal izinli olduğunu ve sürenin sonunda 10 bin imza toplanmasını hedeflediklerini belirtti.

İmza kampanyasını change.org adlı internet sitesinde de sürdürdüklerini belirten İşbakan, sanal alemde 5 bin imzaya ulaştıklarını kaydetti.

İmza toplamalarındaki amacın Ordu şehir merkezinde insanların kolay ulaşabileceği yol kenarı bir noktada 24 saat çalışabilen tam teşekküllü bir hayvan hastanesinin yapılabilmesi olduğunu dile getiren İşbakan, şöyle konuştu:

“Sarp’tan Samsun’a kadar olan kıyı coğrafyasında maalesef bir hayvan hastanesi bulunmuyor. Büyükşehir demek sadece insanları ile değil içinde yasayan hayvanları ile ele alınmalıdır 5199 sayılı kanun ile Hayvan Hastanesi yapılması belediyelerin görevleri arasında yer almaktadır. Belediyeler ise halkın istekleri doğrultusunda çalışmalar yapar. Hayvan Hastanesi de Ordu Büyükşehirde büyük bir eksikliktir. Hayvan hastaneleri sadece kedi köpek değil, büyük ve küçükbaş çiftlik hayvanlarına ve yaban hayvanlarına da bakar. Bu bakımdan tüm ameliyatları yapabilecek uzman bir kadronun yer aldığı hayvan hastanesi yapmak hem vicdani hemde dini açıdan da önemlidir.”

Beyaz Gazete

Hasta köpek tedavi için Almanya yolcusu

Köpeklerin en ölümcül hastalığı olan “Köpek Gençlik Hastalığına” yakalanan, annesi ve kardeşlerini kaybettikten sonra sokakta bulunup bir barınağa yerleştirilen ancak üç bacağı birden felç olan “Şanslı’nın” yaşam mücadelesi devam ediyor.

Daha 3 aylıkken “Köpek Gençlik Hastalığına” yakalanan Şanslı, annesi ve kardeşleri öldükten sonra sokakta bulunup bir barınağa bırakıldı. Barınakta hastalığını yenen ancak ardından 3 bacağı birden felç olan Şanslı, barınakları sık sık ziyaret eden 18 yaşındaki hayvansever Ilgın Bektaş’ın kendisini fark etmesiyle yeniden hayat buldu. Bir yıl boyunca barınağı ziyaret ederek Şanslı ile yakından ilgilenen Bektaş, sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle Şanslı’yı bir veteriner kliniğe yerleştirdi. 1 Nisan tarihinden itibaren klinikte tedavi gören Şanslı, tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından Aralık ayında Almanya’da yaşamaya başlayacak.

Hayvansever Ilgın Bektaş, Gölbaşı Hayvan Barınağını sürekli ziyaret ettiğini ve felçlilerle yakından ilgilenmek istediğini belirterek şunları söyledi:
“Şanslıyı gördüm ve benimle göz teması kurması bana farklı bir enerji verdi. Daha sonra onu sahiplendim. Yaklaşık 1 yıl boyunca barınakta özel bir odası vardı orada kaldı. Daha sonra durumu kötüleşince kliniğe kalkması daha doğru bulundu. Şuan da biraz daha kilo aldı ve kasları gelişti. Ben gördüğümde zaten 1 bacağını kullanabiliyordu. Şuan çok rahatlıkla oturabiliyor ve kendisi hareket edebiliyor. Onu böyle mutlu görmek beni daha çok mutlu ediyor. Şanslıya benim bakma ihtimalim olmadığı için aynı barınaktan başka bir köpek edindim. Kliniğin kapısındayken geldiğimi fark ediyor ve hemen havlamaya başlıyor. Almanya’ya gidecek olması beni çok üzüyor ancak onun için en iyisi olacak. Özleyeceğim ama senede bir kere onu ziyarete gidebilirim.”

Veteriner Hekim Timuçin Başaran, kedi ve köpekler de uzun yıllardır fizik tedavi üzerinde çalıştığını kaydederek, Şanslı’nın 1 Nisan tarihinde kliniğe getirildiğini ve o tarihten itibaren aktif olarak fizik tedavi ve akupunktur tedavisi gördüğünü ifade etti.

Fizik tedavinin ardından kasılmış olan kasların açılmaya başladığına dikkat çeken Başaran, “Hep yan yatıp hiç düzelemeyen bir köpek iken şimdi kalçası üzerine oturup vakit geçirebiliyor. Şanslı’nın şuan da tam olarak yürümesi zor ancak uzun yıllar sürecek bir tedavi programı ile kalkabilir. Kasların tamamen kısalmış olması onun için dezavantaj. Emin ellerde ve bire bir temas ile düzelebileceğini düşünüyorum. Platin ile yürüme şansı yok ancak bir robot ile yürüyebilir. Kasların tamamen donuk ekleme dönüşmesi onun için dezavantaj. Barınakta 1 yıl kalmayıp tedavi görüş olsaydı yürüme şansı vardı. Şanslı hayata çok bağlı bir köpek. Onu hiçbir şey yıldırmamış. Bu saatten sonra bire bir seans iyi gelebilir. Günlük açma ve kapama hareketlerini yaparak normal pozisyonlarını korur hatta daha ileri yol alabilir. Fizik tedavi bırakıldığı sürece eski haline geri dönüyor. Fizik tedavinin bırakılmaması gerekiyor” diye konuştu.

Sabah

Köpek ve Atlar Özel Güvenlik Hizmetlerinde Yer Alabilecek

Özel Güvenlik Hizmetlerinde köpek ve atların kullanılması ile ilgili genelde yürürlüğe girdi.

TC_İçişleri_Bakanlığı_logo30 Eylül 2015 tarihli duyuruda havalimanı, metro, alışveriş merkezleri, park ve bahçeler gibi toplu kullanım yerlerinde hayvan ve at gibi hayvanların özel güvenlik hizmetlerinde kullanılmasına ilişkin genelgenin 29 Eylül 2015 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girdiği belirtildi. Alınan yeni karar 81 ilin valiliklerine gönderildi.

Ulaştırma Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sivil Havacılık genel müdürlüğü ve özel sektör temsilcileri arasında yapılan görülmeler sonucu özel güvenlik görevlerinde hayvanların kullanılmasına ilişkin genelge hazırlandı.

Kamu Saati

Afyonkarahisar’da minikler hayvanlar için yürüdü

Afyonkarahisar’da özel bir ilkokulun öğrencileri hayvan haklarına ve sokak hayvanlarına dikkat çekmek için yürüyüş düzenledi.

afDumlupınar Mahallesi Ali Sabri Caddesi üzerinden başlayan yürüyüş, 2. Dumlupınar Caddesini takip ederek Bankalar caddesinnde sona erdi.

Yürüyüşe katılan 150 minik öğrenci, ellerinde İngilizce ve Türkçe pankartlar taşıdı. Öğrenciler yürüyüş sırasında ‘Hayvanları sevelim’, ‘onlar bizim dostumuz’ gibi sloganlar attı.

Etkinlikle ilgili bilgiler veren okul ekoloji öğretmenlerinden Melek Balık, “Bir kap su” projesi ile başladıkları etkinliği, yürüyüş ile devam ettirdiklerini belirtti.

Yürüyüşteki amaçlarının vatandaşların dikkatini hayvan haklarına ve sokak hayvanlarına dikkatini çekmek olduğunu söyleyen Balık, “Hem öğrencilerimizin hayvan sevgisini anlamalarını, hemde bunu vatandaşlara göstermek için yaptık. İnsanların sokak hayvanlarına olan bakış açılarını değiştirmek ve farkındalık yaratmak istedik” dedi.

Haber7