Teknoloji: Yeme de yanında yat tatlılığında köpek emojileri

5Dünya akıllısı ve de tatlısı dostlarımıza varlıkları için ne kadar teşekkür etsek az. Sadece bir gün değil, her gün şımartılmayı hak eden, karşılıklı sevgi seansları düzenlenmekten en fazla zevk aldığımız dostlarımızı Dogs Trust adlı vakıf da unutmuyor. İngiltere’deki en yaygın 23 köpek türünün emojileri bu önemli günde karşımıza çıkıyor.

Emojilerin evrensel dil haline geldiği günümüzde, hemen hemen her gün yeni seçeneklerin de elimizin altına geldiği malumunuz. Dogs Trust’ın çalışması ise bu emoji seçeneklerinin en tatlılarından biri.

Emojiler, iPhone ve Android kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor. iPhone’cular buraya, Android’ciler de buraya!

1 2 3 4playtusu.com

Köpek vuran polis şimdi de bir kadını öldürdü

Görev yaptığı Çiğli Polis Merkezi Amirliği’nin bahçesinde beylik tabancasıyla bir köpeği vurarak yaralayan Komiser Yardımcısı M.A., yönetimindeki otomobil yolun karşısına geçmeye çalışan 72 yaşındaki Gülgün Tuna’ya çarptı.

kopek-vuran-polis-simdi-de-bir-kadini-oldurdu-64249-5

Hastanede tedaviye alınan Tuna yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. M.A., ise meslektaşları tarafından gözaltına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

“DAHA ÖNCE KARAKOLDA KÖPEĞİ VURDU”
Kadının ölümüne neden olan Komiser Yardımcısı M.A., geçen Haziran ayında görev yaptığı Çiğli Polis Merkezi Amirliği’nin bahçesinde beylik tabancasıyla köpeği vurarak yaralamıştı. Olayın güvenlik kamera kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından Komiser Yardımcısı M.A., açığa alınmıştı.

Çin’de 500 köpek mezbahadan kurtarıldı!

Çin’de hayvan özgürlüğü aktivistleri  mezbahaya giden kamyonu durdurarak  500 kadar köpeğin hayatını kurtardı.

cin-kopek-mezbaha

Son dönemler Yulin Katliamı ile dünyanın gündemine giren Çin’de hayvan özgürlüğü aktivistlerinin bu eylemi basına yansımadı.

Çin’de gerçekleştirilen eylemi CAPP (Çin Hayvan Koruma Gücü) adlı grup üstlenirken kamyonun durdurulmasının ardından kurtarılan köpeklerin alınması için bölgeye araçlar gönderildi.

Vehaber

Yaralanan Köpeğe İskenderun Belediyesi Sağlık Ekipleri sahip çıktı

İskenderun şehir merkezi meydanında sürücüsü belirlenemeyen bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanan köpeğe İskenderun Belediyesi Sağlık Ekipleri sahip çıktı.

1Bir vatandaşın İskenderun Belediyesi Kurumsal hattı olan 444 1939 numaralı telefona ihbarı sonrası dolmuş durakları yanında bir köpeğin kaza sonrası yolun kenarında yaralı olarak yattığını öğrenen İskenderun Belediyesi Sağlık ekipleri anında olay yerine intikal etti.

2

İskenderun Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı veterinerler kaza yapan köpeği tedavi altına aldılar. Ambulans içinde serum bağlanan köpek anında tedavisine başlandı.
Ekipler, köpeğin ilk muayenesinde ayaklarında parçalı kırık olduğunu teşhis etti. İskenderun Belediyesi ekipleri köpeği Hayvan barınağına götürdüler. Burada yapılan kontrollerinin ardından gerekli tedavisi yapılan yaralı köpek bir süre gözetim altında tutularak normal yaşamına kavuşturulacak.

3 4

İskenderun Haber

Adana’nın Ceyhan ilçesinde belediyeye ait hayvan barınağında 500’e yakın köpeğin itlaf edildiği iddiaları Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) ve Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nu harekete geçirdi

Ceyhan’a gelen KİHAYKO temsilcileri, Ceyhan Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu, itlaf edilerek barınak yanındaki boş alana gömülen yüzlerce köpeğin tespiti için kazı çalışması ve inceleme yapılmasını istedi.

Ceyhan Kaymakamlığı’na da resmi suç duyurusu yapan temsilciler, daha sonra basın eşliğinde Ceyhan Belediye Barınağına geçti. Hayvanların öldürülerek gömüldüğü iddia edilen alanda incelemeler yapan heyet, basın açıklaması yaptı. KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım ve Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Avukat Ali Mert, uzun zamandır Ceyhan’da köpeklerin itlaf edilerek öldürüldükleri konusunda kendilerine şikayetler ulaştığını belirtti. Metin Yıldırım, hiç kimsenin, ağzı dili olmayan sokak hayvanlarını öldürme veya kötü muamele ile cezalandırma hakkına sahip olmadığını, sorumlular bulunana kadar konunun takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Heyet Adana Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile de görüştü. Kuruma resmi şikayet dilekçesi veren heyet, itlaf iddialarının olduğu alanda bir an önce kazı yapılması talebinde bulundu.

Cihan

Manisa’da sokak hayvanlarının zehirlendiği iddiası

Yunusemre ilçesinde ölü halde bulunan çok sayıda kedi ve köpeğe zehirli et verildiği iddiası üzerine inceleme başlatıldı.

manisa

Mahalle sakinlerinin 50’ye yakın kedi ve köpeğin öldürüldüğü ihbarı üzerine Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Saniye Altay, olay yerlerinde incelemelerde bulundu.

Altay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hafsa Sultan Mahallesi, Mehmet Akif Caddesi ile Güzelyurt Mahallesi’nde çok sayıda ölü hayvan bulunduğu ihbarı aldıklarını söyledi.

İncelemede ölen hayvanların ağızlarında salya görüldüğünü belirten Altay, “Bu, zehirlenme belirtisi olduğunu gösteriyor. Ölen köpekler çok sağlıklı. En azından görüntüleri oldukça sağlıklı. Bu, ölümlerin doğal olmadığı kesin gibi görünüyor” diye konuştu.

Altay, ilçe sınırlarında yaşanan vakalar nedeniyle üzgün olduklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu an hayvanlarla ilgili belediyemizde çalışma yapan birimimiz yok ama tabii ki ilçe sınırlarımız içinde böyle ölümlerin yaşanmış olması hepimiz açısından düşündürücü. Böyle bir manzarayla karşılaşmayı hiç istemezdim. Hakikaten çok üzücü. Takip ediyoruz ama şu an elimizden hiçbir şey gelmiyor. Bu olayın kim tarafından ve neden yapıldığı araştırılacaktır. Biz de vatandaşlarımızın bir daha böylesi bir manzarayla karşılaşmalarını engellemek adına elimizden geleni yapacağız.”

Altay, belediyenin zehirleme olayıyla bağlantısı olmadığına dikkati çekerek, kesinlikle bu ihtimali reddettiğini vurguladı.

Konunun Yunusemre Belediyesiyle hiçbir ilgisi olmadığını savunan Altay, “Hayvanlarla ilgili şu an yapılaşmış veya görevlendirdiğimiz bir kişi bile yok. Bu ihtimali kabul etmiyoruz. Zaten yasada barınakların yapılması Büyükşehir Belediyesiyle alakalı. Bir mahkeme kararı var ve bu mahkeme kararına göre hayvanların toplatılması ilçe belediyeleri sorumluluğunda ama bu konuda çalışma başlatmadık” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlar bakıyordu

Sokak köpeklerini 10 yıldır gönüllü besleyen Cemile Öztürk, öldürülen köpekleri iyi tanıdıklarını, çoğunun kısırlaştırılmış ve kulaklarında küpe olduğunu söyledi.

Hayvanların bakımlarıyla vatandaşların ilgilendiğini aktaran Öztürk, “Ne oldu da zehirlendiler bilmiyoruz. Sabah zehirlendiklerini öğrenerek uyandık. Biri yavru olmak üzere Hafsa Sultan’da 5, Mehmet Akif Caddesi’nde de 3 zehirlenmiş köpek bulundu. Güzelyurt Mahallesi’nde ise onlarca kedi ve köpeğin öldürüldüğü duyumunu aldık. Zehirli etlerden yiyen hayvanların hepsi hayatını kaybetmiş” diye konuştu.

Bazı vatandaşlar ise köpeklerin ölüm anına tanık olduklarını ifade ederek, uzun süre can çekişerek öldüklerini anlattı.

Kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için bazı numuneler aldıklarını belirten Manisa Hayvan Hakları Derneği üyeleri de ölen hayvanların arasında kedi ve köpek yavrularının da bulunduğunu kaydetti.

Anadolu Ajansı

Kedi tırmalarsa ne yapmalısınız?

Cunda’ya gidenler bilir, sahil balıkçıları, mis gibi deniz kokusu, buzlu bademi, sakızlı dondurması, lokma tatlısı hepsi birer şahanedir ve tekrar gitmek için birer sebeptir. Biz de bayramda küçük bir kaçamak yaptık Cunda’ya. Şöyle tam güneşin batmaya başladığı saatlerde, yarı mavi yarı turuncu bir gökyüzü altında oturduk bir balıkçı lokantasına.

Denizden çıkan nimetlere kendimizi kaptırmışken tam, Cunda’nın meşhur kedileri yanaşıverdiler yanımıza.

Tabi onların istekleri de biraz sebeplenmek yediklerimizden.

Biz de ufak ufak onlarla paylaştık mamalarımızı.

Böyle güzel güzel anlaşırken bizim büyük kuzu elindekini fazla bekletmiş olacak ki bir tanesinin ufak çaplı tırmık saldırısına maruz kaldık.

k1Baktık biraz da kanadı hemen koştuk tuvalete bir güzel sabunla yıkadık, tabi bu sırada kedicikler ne olduğunu şaşırdı.

Böyle bir durumda küçük bir çocuğun ağlamaları karşısında, hayvan hakları savunuculuğu yapan bir ablamızdan da bahsetmeden geçemeyeceğim.

Her şeyin ilerisine burada da maalesef karşıyım, hayvanları severim, çocuklarımı da hayvan sevgisiyle büyütmeye çalışan bir anneyim, onların da hakları olduğuna kesinlikle katılırım.

Ama sonuca baktığımızda yemek verirken tırmalanmış, korkudan ve acıdan ağlayan bir çocuk varken, bize bir geçmiş olsun demeden kedileri ‘Ooooyyy korktunuz mu, yok bir şey, gelin sizi seveyim ben’ gibi cümlelerle, bir de sanki kediyi biz tırmalamışız gibi ters bir bakış atarak yanımızdan uzaklaştı.

Hadi insan sevmiyor diyelim, çocuklar melektir onları da mı sevmiyorsun bilmiyorum, işte bu kadar abartısına karşıyım.

Neyse sonra tabi bizim yemekler ne bize ne de kediciklere yar oldu.

Oradakiler bir şey olmaz buranın kedisi bunlar dese de biz kendimizi attık bir eczaneye.

Temizliğini ve ilk müdahalesini yaptıktan sonra hemen hastaneye.

Kararsız kaldık ne yapsak diye aşı konusunda ama imdadımıza sevgili doktorumuz yetişti.

Ne zaman arasak ulaştığımız, sorularımızı hiç cevapsız bırakmayan canım doktorumuz Engin k2teyzemiz, sevgili Ayşe Engin Arısoy bize çok güzel açıkladı durumu ve yaptırmamız gerektiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü dermiş ki ne olursa olsun aşı yaptırın böyle durumlarda.

Takip edebildiğiniz bir hayvansa 3 doz, değil ise 5 doz.

Tabi bir de tetanos aşısını yenileyelim dedi, olalı 5 sene olmuş, önlemimizi alalım.

Bir de hayvanı takip edebilme durumu yapabilirsiniz.

Ola ki sokakta yaşayan hayvanı o an alabildiniz kucağınıza, veterinere götürüp gözlemlemelerini sağlayabiliyormuşsunuz, hayvancığa bir şey olmazsa 10 gün içinde siz de aşıyı 3 dozda bırakabiliyorsunuz.

Biz de hemen yaptırdık aşımızı.

Bir de tabi geç kalmamak önemli 24 saat içinde olabildiğince erken yaptırmak gerekiyormuş ilk aşıyı.

Şimdi sırasıyla oluyoruz aşılarımızı, neyse ki kızımın kediciklere karşı korkusu kalmadı, hemen arkasından bir yavru kediyi bulup sevdik yine.

Aklınızda bulunsun dedim, belki siz de böyle bir şey yaşarsanız benim gibi saatlerce internette ne yapsam diye aranmazsınız.

Hayvan dostlarınızla güzel bir hafta sonunuz olsun…

Aslı Gencal – Bizim Kocaeli

Hayvan Hakları Bakanlığı olmalı

Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) Türkiye’de Hayvan Hakları Bakanlığı kurulması için harekete geçiyor. KİHAYKO tarafından hazırlanan geniş kapsamlı rapor 1 Eylül tarihinde Meclis tatilinin sona ermesinin ardından Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partilere taslak halinde sunulacak. KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, kötü muameleye maruz kalan sahipsiz hayvanların, kurulacak bakanlık sayesinde korunabileceğini vurguladı.

fff

HAKLARI SAVUNULMALI
KİHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldırım, yasal düzenlemelerdeki yetersizlikler yüzünden sık sık hayvan hakları ihlalleri yaşandığını belirterek, “5199 sayılı yasa ile yaşam hakları güvence altına alınmasına rağmen sokak hayvanları kötü muamele, şiddet ve saldırılara maruz kalmaktadır. Çağdışı bu manzaralardan toplum olarak kurtulmak için ülkemizde mutlaka hayvanlarında hakkını, hukukunu savunacak bir bakanlığın kurulması ön görümüzdür” dedi.

Sabah

Ayrılık Anksiyetesi (Kaygısı) Terapi Planı

 Daha önce yayınladığımız “Eğitim ve Davranış: “Problemli” köpek sahiplerine öneriler” yazımızdan sonra çok sayıda istek aldık ve oldukça sık yaşanan bu problem için yapabileceklerinizi yazdık.  Bu bir “terapi planı”, yani yumuşak ve pozitif bir şekilde uygulanması gerekiyor. Aksi takdirde istenmedik sonuçlar doğurabilir.

  1. Dikkat Çekme Davranışına Tepkisiz Kalmak

Köpeklerde dikkat çekme davranışı, insanlara aşırı bağımlılığın ve sempatik sistemin harekete geçtiğinin (sempatik sistem heyecan ve stresle aktive olan bir sistemdir) göstergesi olduğundan, bu davranışın yanlışlıkla pekiştirilmemesi gerekmektedir.

Bunun için öncelikle yapılması gereken, köpeğinizin her türlü dikkat çekmeye yönelik d1davranışına tepkisiz kalınmasıdır. Diğer bir deyişle, köpeğiniz dikkat çekmeye çalışırken kendisine kesinlikle hiçbir fiziksel veya sesli müdahalede bulunulmamalıdır. Bu çok önemli! Dikkatini çekmek istediği kişinin tepesine de çıksa, sevimli sevimli başını kucağına da koysa o yokmuş gibi davranılmalıdır. Konuşmak yok, okşamak yok, itmek yok, ”Hayır” demek yok. Bu uygulamaya başlamadan önce, önlem olarak etrafta zarar verebileceği her türlü nesnenin uzaklaştırılması gerekmektedir, böylece müdahale etmek zorunda kalınacak bir durum söz konusu olmaz.

Köpeğinizin koltuk ve mobilya kemirme huyu varsa, uygulama öncesi buralara köpekler için satılan acı spreyler püskürtülmelidir. Vücut, söz ve göz temasının ancak köpeğiniz dikkat çekme davranışından vazgeçip kendi yerine gittiğinde ve huzurlu bir şekilde yatarken (parasempatik sistem devredeyken) sahibi tarafından başlatılması zorunludur.

Böylece köpeğinizin bireyselliği gelişecek ve bu davranışı pekişmiş olacaktır. Bu arada önemli bir nokta: Köpeğiniz dikkat çekme davranışından vazgeçmeden önce durumu daha da abartabilir. “Belki de yeterince sesim çıkmıyor ya da yaptığım işi gösteremedim galiba, biraz daha bağırmam gerek” düşüncesiyle çok yüksek sesle havlamaya vs. başlayabilir. Bu durumda kesinlikle köpeğinizin tuzağına düşülüp, ona dönerek veya dönmeden “Hayır” denilmemelidir. Çünkü o zaman öğreneceği şu olacaktır: “Demek ki dikkat çekmek için bu seviyede şımarmam gerekiyormuş”. Bu abartılı davranışına bir süre tahammül edilirse zamanla köpeğiniz ilgili davranışı tamamen bırakacaktır.

dogsaboutcom
Resim: dogs.about.com

* Köpeğinizin dikkat çekmeye çalışırken çok fazla strese girmemesi açısından “rahatlama işareti” çalışmaları yapılmalıdır. Köpek sakin bir şekilde yatarken kişi tarafından oyuna davet edilecek. Ortaya belirgin bir nesne konulup (sandalye, vazo, masa vs.) oyun aniden kesilecek. Başlangıçta sadece bir kaç saniye süreyle köpekle ilgilenilmeyecek. Sonra obje ortadan kaldırılıp yeniden oyuna başlanılacak. Köpekler, görsel uyaranlara karşı çok hassastırlar. Ayrıca oyun ve görmezden gelme durumu iki üç nokta olduğu için köpek çok kısa sürede ilgili obje ortada olduğu zaman sahibinden medet ummaması gerektiğini öğrenecektir. Günde 5-10’ar dakikadan iki kere bu alıştırma yapılmalıdır. Oyun sırasında birkaç kez ortaya obje konularak oyun kesilmelidir. Zamanla ilgilenmeme süresi arttırılmalıdır. Ama bu artışı 5, 10, 15, 20 sn… şeklinde değil, 5, 5, 10, 15, 5, 10, 20, 5 sn. şeklinde yapılmalıdır.

  1. Fiziksel Temasın Azaltılması

Terapi sürecinde, köpeğinizin koltukta sizin yanınıza çıkması ve kucakta oturması yasaktır. Bu durumları engellemek için köpeğinizin yatağını oturduğunuz mekânın yakınına koyabilirsiniz. Kucağa çıktığında, köpeğinizle hiçbir şekilde göz teması kurmamanız, severek ona onay vermemeniz ve konuşmamanız gerekiyor (“Hayır” demeniz bile köpeğiniz için ilgi çekme davranışına karşılık gelmiş olmasıdır). Köpeğinizin kendi isteği ile yerine gittiği ve sizden uzakta kendini oyaladığı zamanları kaçırmamaya, mutlaka ödül maması ve sevgi sözcükleriyle ödüllendirmeye çalışın. Bu da bireyselliğinin gelişmesi için önemli bir uygulama.

        3. Bağımsız Davranışının Teşvik Edilmesi

İnsanların varlığında kendini ödüllendirme aktiviteleri, bağımsız davranışın gelişmesine yardımcı olduğundan bu tür aktivitelerin köpeğinize temin edilmesi gerekmektedir.

Örnekler: Köpeğinizin kendi yeri veya yatağında yatarken çiğneme kemikleri, kulakları vs. veya içine yemek konulan oyuncaklarıyla (ödül topu, Kong topu vb.) oynaması, ayrıca dışarı çıkıldığında yemek ve oyuncak bulmaya yönelik oyunların oynanması.

Resim: DogTrainingNation

Alternatif Etkenler

Köpeklerde rahatlama durumunda parasempatik otonom sistem devrededir. O sıradaki görsel, duysal veya kokusal bir uyaran, rahatlatma uyaranı olarak evden çıkmadan önce uygulamaya konularak kullanılabilir. Bu ne demek peki? Oyalanma oyuncakları veya kemikler rahatlama işareti olarak kullanılmaya uygun nesnelerdir.

Uygulama şu şekilde olmalıdır: Siz evdeyken ve köpeğiniz kendi yatağında yatarken, aktivite oyuncağı (ödül topu vb.) veya kemiği kendisine verilmeli ve bu süre zarında kendisiyle ilgilenilmemelidir. Bu süreçte, köpeğiniz kendini oyuncağıyla oyalamalıdır. Bu uygulama gün içerisinde bir iki kere tekrarlanmalıdır.

Amacımız: Köpeğinizle ilgilenecek vaktiniz olmadığı zamanlarda ilgili oyuncağın köpeğinizin rahatlamasını tetikleyen bir obje haline gelmesi.

Dikkat edilmesi gereken nokta: Köpeğinizin oyuncağa ilgisi bittiği ve ilgisini size yönelttiği anda oyuncağın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Daha sonradan asıl yalnız kalma seanslarında da eve dönüldüğü anda oyuncak hemen ortadan kaldırılmalıdır. Bu uygulama için çok cezbedici bir şeyin seçilmesi gerekiyor.

 

Sistematik Duyarsızlaştırma Çalışmaları

  1. Basamak: Ayrılmaya dair ipuçlarına karşı duyarsızlaştırma

IMG_1603
© Patipedia

Köpeğiniz rahat bir şekilde kendi köşesinde otururken, evden ayrılmadığınız halde ayrılmayla bağdaşan araba anahtarının alınması, palto, ayakkabı vs. giyilmesi gibi uygulamaların yapılması gerekmektedir. Böylece bu uyaranlar, zaman içinde evde kalmayla bağdaşmış olacaktır. Köpeğinizin bu süre boyunca huzurlu ve mutlu olması çok önemli. Aşamanın yavaş yavaş arttırılması gereklidir. Mesela başlangıçta sadece önünden geçerken anahtarı elinize alıp bırakma, sonra anahtarı alıp geri oturma, sonra anahtar alma ve ayakkabı giyme vb.

 

  1. Basamak: Kişinin yokluğuna karşı duyarsızlaştırma

Köpeğiniz rahat bir şekilde köşesinde yatmışken kendisinden bir kaç adım uzaklaşmak ve geri dönüp ödüllendirmekle işe başlanmalı ve bu uzaklaşma dereceli olarak yavaş yavaş arttırılmalıdır. Her adımda köpeğin hala daha rahat ve mutlu olması çok önemlidir. Bu aşamayı geçtikten sonra, köpeğiniz yerinde yatarken kapı kolunu ellemek, geri gelip oturmak; kapıyı açmak kapamak; dışarı çıkmak 2 sn. sonra gelmek gibi uygulamalar yapılmalı ve yavaş yavaş dışarıda kalma süreyi arttırılmalıdır. Ama bunu yine 1, 5, 10, 30, 45, 60 dk. gibi bir artışla değil 1, 5, 1, 3, 10, 3, 15 dk. vb. bir stratejiyle uygulanması gerekmektedir. 5 dakikanın üzerindeki çalışmalarda köpeğinizi yalnız bıraktığınız takdirde, önüne yukarıda anlatılan oyalanma oyuncaklarından verilmesi, hem evde nesne çiğnemeyi seven köpeklerin ilgilerini başka yöne aktarmalarını sağlayacak hem de terapi sürecinin daha kolay ilerlemesine katkıda bulunacaktır.