Yeryüzüne Özgürlük’ten ICAM Protestosu

3-5 Mart İstanbul ICAM “Köpek Nüfusu Yönetimi Konferansı”,
Sokak Hayvanlarınin Tecrit ve Katliam Politikaları için Meşruiyet Sağlama Çabasıdır

İstanbul Kısırkaya’da inşaatı tamamlanmış olan, Pendik’te de yapımına yakında başlanacak olan büyük toplama kampları, bize gösteriyor ki 2012’de 5199 sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu” yasa tasarısıyla gündeme gelen sokak hayvanlarının sokaklardan toplanma süreci başlamıştır. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, İstanbul, Kocaeli ve Trabzon’un bu hayvan yok etme politikaları icin “pilot şehirler” olacağına dair sözleri ve şimdi Grand Cevahir Hotel’de yapılacak ICAM’ (Uluslararası Refakatçi Hayvan Yönetimi) “Köpek Nüfusu Yönetimi Konferansı”, sokak hayvanlarına yönelik tecrit ve katliam politikalarının birer göstergesi ve aracıdır.

Yeryüzüne Özgürlük, eylem çağrısı:
Hayvan kontrolcüsü/refahçısı/katliamcısı ICAM, yeryüzünden defol!
Yarın saat 10:30’da Grand Cevahir Otel önündeyiz. Siz de gelin, hayvanların tecride, soykırıma gönderilmesine izin vermeyin!
Etkinlik linki için tıklayınız.

yyyyy

ICAM SENİ TÜRKİYE’DE İSTEMİYORUZ !!

ICAM Kimdir? 
ICAM, çeşitli hayvan refahı ve kontrolü derneklerinin oluşturduğu, sokak hayvanı nüfus kontrolü adı altında sokak hayvanları için soykırım yönünde çalışmalar yapan İngiltere merkezli bir gruptur.

ICAM Neden İstanbulda? 
İlk “Köpek Nüfusu Yönetimi Konferansı”, geçtiğimiz yıl İngiltere’de düzenlenirken ikincisinin İstanbul’da yapılacak olmasi tesadüf değildir. Kısırkaya ve Pendik’te dev ölüm kampları inşa eden devlet ve yerel yonetimler 5199 Yasa tasarısı ile sokak hayvanlarını tecrit ve imha etmeyi planlarken bu konferans, yapılacak olan toplu kıyıma bir meşruiyet sağlama çabasıdır.

ICAM Sponsorları !
Konferansın ana sponsorlarından MDC Exports Ltd. kanca, tuzak, eldiven, kafes gibi hayvan yakalama ekipmankari üreten uluslararası bir şirkettir.

ICAM, Türcü ve Ayrımcı Bir Topluluktur !
Daha “değerli” olarak niteledikleri, cins köpeklere sahiplenme ve yaşam hakkı yönünde farklı muamele yapılmasını savunmaktadır.

ICAM’a Göre Sokak Hayvanları Açlıktan Ölmeye Mahküm Edilmeli !
Bu anlamda Hükümetlere ve STK’lara önerileri: Sokak hayvanlarının beslenme noktalarına erişememeleri için çöp konteynerlerinin kilitlenmesi, geri dönüşüm işçilerine engel olunması ve gönüllü olarak hayvanları besleyen insanların caydırılması, çöp merkezlerinin çitle çevrilmesi.

ICAM, Katliamı Teşvik Etmektedir !
Türkiye’deki yasal düzenlemelerin sağlıklı hayvanların öldürülmesine izin vermiyor oluşu bir eksiklik olarak değerlendirilmekte ve yasa kapsamının sağlıklı sokak hayvanlarınında öldürülebileceği şekilde genişletilmesi önerilmektedir.

ICAM, Hayvan Düşmanlığını Halka Yaymaya Çalışmaktadır !
Düzenlenen “eğitim” programlarında, çocuklara pazarlanan kedi ve köpek türlerini satın almaya teşvik etmekte, sokak hayvanları ise kaçınılması gereken ve hastalık yayan bir tehlike olarak tanımlanmaktadır.

ICAM’dan Türkiye’deki STK’lara Davet Yapılmamıştır !!
285£ katılım ücreti yoluyla gönüllü katılımın yolu da kesilmiştir.

Yeryüzüne Özgürlük

Orman beslemelerine son hız devam

huysuzİstanbul’da hayvanseverlerin çeşitli gruplarda buluşarak, İstanbul ormanlarına terkedilen köpekler için yaptığı mama, sağlık, kulübe yardımları bu Pazar da hız kesmedi.
Bildiğiniz gibi bazı belediyeler sokaklardan topladığı, bazı insanlar da “bakamadığı” köpekleri şehirden uzak ormanlara, ölüme terkediyorlar. Yavru-yaşlı, cins-melez, kısır-hamile demeden ormana bırakılan bu köpeklerin imdadına hayvanseverler yetişiyor.
Siz de Pazar gününüzü gruplardan birine katılarak değerlendirmek, veya malzeme-mama yardımı göndermek isterseniz ya da bir köpek sahiplenmek istiyorsanız, aşağıdaki gruplardan biri ile iletişime geçmenizi öneririz.

Resimlere tıkladığınızda o grubun Facebook sayfasına yönlendirileceksiniz.

huysuz2   ss2bizimcoss1 huysuz1

“Head Pressing” nedir?

Eğer köpeğiniz kafasını duvar gibi sert zeminlere bastırıyorsa ve bu davranış sık tekrarlanıyorsa, sağlık durumunda ciddi bir tehlike olabilir. Bu davranış “head pressing” olarak adlandırılır. Genellikle sinir sisteminde bir hasar ya da nörolojik bir sorun olduğunu işaret eder ve mutlaka bir veteriner kontrolünden geçmelidir.

Head pressing” davranışının nedenleri değişebilir, fakat sık görülenler şunlardır:

– Prosansefalon (ön beyin) sorunlarıhead-press1
– Tümörler
– Karaciğer şantı (karaciğerden geçen kanla ilgili bir hastalık)
– Ciddi zehirlenmeler
– Metabolik sorunlar (Hiponatremi, yani kanda sodyum azlığı gibi)
– Felç
– Ensefalit (beyin iltihabı)
– Kafa travmaları

headpress-7

“Head pressing” olarak adlandırdığımız davranış, kedi ve köpeklerin kafalarını insana ya da başka hayvanlara sürtmeleri olarak anlaşılmamalıdır. Bu davranışa aşağıdaki etkenler de eklenirse, nörolojik bulgu şüphesi artar.

– Daireler şeklinde yürüme
– Reflekslerde bozulma
– Görme problemleri
– Duvarlara bakakalma
– Nöbetler geçirme

Yukarıda saydığımız belirtiler hiçbir zaman hafife alınmamalıdır. İnsanlarda olduğu gibi, erken teşhis hayvanlarda da hayat kurtarır. Köpeğinizde bir tuhaflık sezdiğinizde yapacağınız en iyi şey, güvendiğiniz bir veteriner hekime muayene ettirmektir.

www.dogheirs.com

 

Köpek Nüfusu Yönetimi Konferansı’na Hayvan Özgürlüğü Savunucularından Tepki

İstanbul’da 3-5 Mart tarihleri arasında 1düzenlenecek olan köpek nüfusu yönetimi konferansına hayvan özgürlüğü savunucularından tepki geldi.

Hayvan Özgürlüğü Savunucuları, “İstanbul Kısırkaya’da inşaatı tamamlanan, Pendik’te yapımına yakında başlanacak olan büyük toplama kampları, bize gösteriyor ki 2012’de 5199 sayılı ‘Hayvan Koruma Kanunu” yasa tasarısıyla gündeme gelen sokak hayvanlarının sokaklardan toplanma süreci başlanmıştır. ” dedi.

Hayvan Özgürlüğü Savunucuları, “Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, İstanbul, Kocaeli ve Trabzon’un bu hayvan yok etme politikaları için “pilot şehirler” olacağına dair sözleri  ve şimdi Grand Cevahir Hotel’de yapılacak Uluslararası Refakatçi Hayvan Yönetimi (ICAM) “Köpek Nüfusu Yönetimi Konferansı”, sokak hayvanlarına yönelik tecrit ve katliam politikalarının birer göstergesi ve aracıdır”  açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamaların devamı şöyle:

2

Hırsızlar bu kez köpek mamalarına gözünü dikti

Bursa’da hırsızlar çalıntı otomobil ile sokak hayvanları için kurulan beslenme odaklarından köpek mamalarını çaldı.

bes

Haberin videosu için tıklayınız.

Artan hırsızlık olaylarına karşılık Nilüfer Belediyesi, 36 beslenme odağının bulunduğu yerlere güvenlik kamerası koyacak.  Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hırsızlar, sokak hayvanları için kurulan beslenme odaklarındaki köpek mamalarına gözünü dikti. Nilüfer Belediyesi tarafından ilçe genelinde kurulan toplam 36 beslenme odağına dadanan hırsızlar, sokak hayvanları için bırakılan köpek mamalarını çaldı. Beslenme odağından köpek mamalarını çalan hırsızı gören vatandaşlar, durumu Nilüfer Belediyesi ve polise bildirdi. Çalıntı araçla köpek mamalarını çalan hırsızın yakalanması için çalışma başlatılırken, Nilüfer Belediyesi de artan köpek maması hırsızlarına karşılık beslenme odaklarına güvenlik kamerası koyma kararı aldı.

Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mürsel Büyükçoban, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak tesislerdeki tüm sokak hayvanlarının bakımları ile sokak hayvanlarının yaşamlarını kolaylaştırmak adına ilçe genelinde 36 adet beslenme odağı kurulduğunu söyledi. Büyükçoban, “Beslenme odaklarına her gün çıkan ekiplerimiz, ortalama günde 250 kilo mamayı beslenme odaklarına koyarak sokak hayvanlarımızın beslenmeleri için çalışıyoruz. Son günlerde yaşadığımız üzücü olaylardan birisi de, sokak hayvanları için beslenme odaklarına koyduğumuz mamalarımızı araçlarla gelen bazı şahıslar alıp kendi özel ihtiyaçları için kullanıyorlar, tabiri caizse çalıyorlar” dedi.

BESLENME ODAKLARINA KAMERALI TAKİP
Kendilerine gelen ihbarlarla hukuksal işlemleri yaptıklarını ifade eden Büyükçoban, “Gelen ihbarların arasında köpek maması çalan araçların plakaları da var. Bu gibi durumlara son vermek için beslenme odaklarının çevresinde güvenlik tedbirlerini arttırarak, bu mamalardan medet uman hırsızların da bundan men edilmesine çalışacağız. Beslenme odaklarının etrafına güvenlik kameraları da koyacağız. Sokak hayvanları için sunduğumuz bu imkanları bireysel amaçları için kullanmasınlar. Bu tür hırsızlık olaylarından vazgeçsinler. Çünkü onlar sokak hayvanları için. Hayvanseverlerden beslenme odaklarına sahip çıkmalarını, hatta mama koyarak destek olmalarını rica ediyoruz” diye konuştu.

İHA

Barak Cinsi Av Köpeği, 18 Gün Ölü Yavrularını Karnında Taşımış

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde karnında ölen ve parçalanan iki yavrusu ile 18 gün yaşayan köpek, yapılan operasyonla yeniden hayata döndürüldü.

Düzce ilinden Ereğli ilçesine getirilen bRkve iğne ile gebeliğine son verilen Barak cinsi köpek, 18 gün boyunca karnında ölen ve parçalanan yavrularını taşımış. Köpeğin sahibi 18 gün ateşi yükselen ve şoka giren köpeği Ereğli’ de veteriner Hekim Hüseyin Demircan’ a getirerek tedavisine başlanmasını istedi. Yapılan tetkik ve çekilen röntgen sonrasında anne karnında iki parçalanan yavru olduğunun tespit edilmesiyle köpek ameliyata alınmış. Yapılan ameliyat sonrasında parçalanan iki yavru alınırken, ameliyatın ardından köpek hortumla beslenmiş.

Veteriner hekim Hüseyin Demircan, köpeğin çok zayıf olduğu için ameliyattan kurtulma ümidinin az olduğunu ancak şu anda verdiği yaşam savaşını kazanarak hayata tutunduğunu kaydetti. Köpeğin değerli bir av köpeği olduğunu ifade eden veteriner Hekim Hüseyin Demircan “Bu köpeğimiz Barak cinsi av köpeği. Yaklaşık 25 gün önce bir gebelik yaşamış. Sahibi tarafından iğne yaptırılarak ki bizim çok uyarmamıza rağmen gebelik sonlandırılmış. Yaklaşık 3 ve ya 4 tane ölü yavru doğmuş. Daha sonra rahatsızlanmış ve veteriner hekime götürülmüş. Veteriner hekim kendi bulunduğu ortamın şartlarıyla müdahale etmiş ancak yeterli olamamış. Köpek olaydan yaklaşık 10 gün sonra kliniğimize geldi. Bize geldiğinde 33 derece vücut ısısı vardı. Şokta yarı ölü hali ile geldi. Tedaviye aldık ve röntgen çektik. Röntgende iki yavrunun ölü halde anne karnında parçalanmış olduğunu tespit ettik. Hemen ameliyata aldık. Gördüğünüz gibi çok zayıf. Ameliyatı da kaldırması bir mucize oldu. Ameliyat sonrası hızlı bir iyileşme ve şu anda kendi başına yiyor. Ancak daha önce hortumla besliyorduk. Şimdi sağlığına kavuştu. Bugün sahibine teslim edeceğiz. Bu Barak cinsi av köpeği çok değerli. Sahibi aslında bizlerden özellikle kısırlaştırılmaması için rica etmişti. Ancak maalesef yumurtalıkları parçalanmış, karın zarı iltihaplanmıştı. Çok büyük bir ameliyat geçirdi. Ortalama 17-18 gün ölü yavruları anne karnında taşımış. Çok büyük bir savaş ve mücadele vermiş. Bu mücadeleyi kazandı.” dedi.

İBB’nin Kısırkaya’daki Toplama Kampı’na karşı protesto eylemleri devam ediyor

Etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/408763675959038
Tarih: 28 Şubat 2015 Cumartesi / Saat: 13:00
Buluşma yeri: Vezneciler Metro İstasyonu Önü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer’in Kısırkaya köyünde inşa ettiği dev hayvan barınağına tepkiler sürüyor. 31 Ocak’ta Kısırkaya’da inşası devam eden bu tesisin önünde protesto düzenleyen hayvan hakları savunucuları, 28 Şubat’ta Saraçhane’deki İBB Başkanlık binası önünde tekrar bir araya gelecek. Mevzuata da aykırı olarak yapılan dev hayvan barınağına uluslararası tepkiler de çığ gibi büyüyor. İsviçre, Almanya, Yunanistan, Rusya’da destek eylemleri ve açıklamaları yapıldı.

Söz konusu tesisin, Başkan Kadir Topbaş’ın kisirkayakampibeyanı ile 20.000 hayvan kapasitelik olacağını, hayvan haklarından uzak bir şekilde faaliyet göstereceğini ve çok kısa bir süre içerisinde bir hayvan tecrit merkezine dönüşeceğini ifade eden hayvan hakları savunucuları, tesisin kapatılması gerektiğini ve hâlihazırda statüsü değiştirilmeyen arazinin ikinci derece SİT alanı olarak kalması gerektiğini söylüyor.

31 Ocak’ta İBB’nin “Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı” önünde toplanan hayvan hakları savunucuları, sembolik olarak tesisin kapısını ve çitlerini sökmüş, bunun İBB’ye bir uyarı niteliğinde olduğunu ifade etmişlerdi. İBB Başkanı Kadir Topbaş, Kısırkaya’daki dev hayvan barınağına benzer bir barınağın da İstanbul’un Anadolu Yakası’nda inşa edileceğini duyurmuştu.

28 Şubat’ta İBB önünde eylem var

Kısırkaya’da inşa edilen tesisin, bölgenin ranta açılması için bir bahane olduğunu savunan Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Dört Ayaklı Şehir, İstanbul Kent Savunması, Kısırkayalılar Derneği, Kuzey Ormanları Savunması ve Yeryüzüne Özgürlük Derneği, kentsel dönüşüme, bu dönüşüm önemli birer ayağı olarak ormanların yok edilmesini ve imara açılmasını, sokak hayvanlarının toplatılmasına ve şehirden uzaklaştırılmasına karşı çıkan herkesi bir kez daha protestoya çağırıyor.

Aktivistler, Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’nde belirtilen “geçici hayvan bakımevi arazi seçimi” kriterlerinin hiçbirisini karşılamadığını ve devletin, yargının, mevzuata aykırı bir şekilde inşaatı tamamlanan dev hayvan barınağını görmezden geldiğini belirterek “Birkaç hafta önce, çok sayıda kent, doğa ve yaşam suçu işlenen Kısırkaya tecrit merkezinin önündeydik; buranın nasıl sonuçlar doğuracağını kamuoyuna açıkladık. Aynı endişeleri taşıdığımızı; tek bir hayvanı, tek bir ağacı dâhi gözden çıkarmayacağımızı, bu rant ve soykırım projelerine karşı çıkacağımızı bir kez daha haykırmak için 28 Şubat Cumartesi günü, bu defa İBB’nin Saraçhane’deki başkanlık binası önünde olacağız” açıklamasında bulundu.

TOPLAMA KAMPLARINA ULUSLARARASI TEPKİ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Yunanistan’da Türk yetkililer, eylemcilerin mektubunu geri çevirdi

18 Şubat Çarşamba günü, Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanan 269Life Greece adlı hayvan hakları örgütü ve Yunanistanlı hayvan hakları savunucuları, söz konusu dev hayvan tecrit merkezini protesto etti. Eylemin sonunda aktivistler, 3 hayvan özgürlüğü/vegan grubun ve 8 hayvan hakları örgütünün imzaladığı ve Kısırkaya’daki dev hayvan barınağının kapatılmasını talep eden mektubu Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçisi Kerim Uras’a ulaştırmak istedi ancak Türk yetkililer mektubu geri çevirdi.

Rusya’da polis, eylemcileri konsolosluk binasına yaklaştırmadı

Geçtiğimiz Cuma günü ise, Rusyalı hayvan hakları aktivistleri, Moskova’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanmaya çalışmış, Rus polis teşkilâtı tarafından eylemleri engellenmişti. Engelleme üzerine, büyükelçilik binası karşısında pankartlı eylem yapan Alliance For Animals adlı grup, büyükelçiliğe dev hayvan barınağı konusunda mektup ulaştırmak istese de Türk yetkililer mektubu almayı reddetti.
İsviçre ve Almanya: Turist boykotu kampanyası yolda…

İstanbul’dan yapılan toplama kamplarına karşı uluslararası dayanışma çağrısına, İsviçre ve Almanya’dan hayvan hakları örgütleri de kayıtsız kalmadı.Tierschutzbund Zürich ve Animal Welfare Foundation Berlin adlı hayvan özgürlüğü oluşumları, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Bern Büyükelçisi Mehmet Tuğrul Gücük’e dün bir mektup yollayarak İBB’nin toplama kampı projelerinin iptal edilmesini talep etti. Sokak hayvanlarının yok edilmesi anlamına gelen bu projelere devam edilmesi durumunda Avrupalı turistlere Türkiye’ye gitmeme çağrısında bulunarak boykot kampanyası başlatacaklarını da duyurdu.

 

ÇAĞIRICILAR:
BAĞIMSIZ HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ AKTİVİSTLERİ
DÖRT AYAKLI ŞEHİR
İSTANBUL KENT SAVUNMASI
SARIYER KENT DAYANIŞMASI
KISIRKAYALILAR DERNEĞİ
KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI
YERYÜZÜNE ÖZGÜRLÜK DERNEĞİ

Şanslı köpek Sarı

635543963facee39_480x270Çankaya Belediyesi’nin sahipsiz sokak hayvanları için başlattığı “10 Şanslı Proje” kapsamında Çankaya’da bir taksi durağı ilk kez bir köpeği sahiplendi. Tüm sağlık kontrollerinden geçen ve aşılarının tamamını olan sağlıklı hayvanların sahiplenilmesini amaçlayan “Şanslının Şansı Olun” projesi 100. Yıl Taksi Durağı’nda hayat buldu.

Yıllardır aynı bölgede yaşayan 13 yaşındaki kulakları duymayan ‘Sarı’ Çankaya Belediyesi sayesinde yeni yuvasına kavuştu. Toplam 50 araç ve 100’e yakın çalışan ile Çankaya’nın en büyük taksi duraklarından olan 100. Yıl Taksi Durağı çalışanları da sevgilerini bir an olsun eksik etmiyorlar.

Çankaya Belediyesi çalışanlarına kulübe ve kuru mama yardımı için teşekkür eden 100. Yıl Taksi Durağı esnafı, “Sarı kızımız artık yeni yuvasına kavuştu. Özellikle soğuklarda kartondan yapılmış kutunun içinde korumaya çalışıyorduk, o bizim göz bebeğimiz ekmek teknemizi koruyor. Onun da şimdi böyle bir kulübeye sahip olması bizi mutlu etti” dediler.

Bursa Valiliğinden Katliam ile İlgili Açıklama

Bursa Valisi Vekili Ahmet Hamdi Usta dün Yenişehir ilçesi Çamönü Köyü’nde 84 sokak köpeğinin öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı. Olaya köpek katliamı demenin yanlış olacağını savunan Usta, “Köpeklerin İnegöl hayvan barınağından olduğunu tespit ettik. Burada toplu bir itlaf yok. Bunları taşıyarak arazide yol kenarına bıraktıklarında ne olduğunu araştırıyoruz. Arkadaşlarımız, hayvanlar taşınırken araçta havasızlık nedeniyle telef olma ihtimali üzerinde duruyorlar” dedi. Hayvanseverleri ayağa kaldıran köpek ölümleriyle ilgili İnegöl Belediyesi’nin 3 görevlisi hakkında yasal işlem başlatıldığı bildirildi. Köpek ölümlerine katliam demenin doğru olmayacağını savunan Usta şunları söyledi:

“Karın yoğun yağmasından dolayı başıboş köpeklerin olduğu ve bunların çocukları tehlikeye düşürdüğü, insanlara zarar verdiği yönünde haberler aldık. Bu sebeple sahipsiz köpekler belediyelerimiz tarafından toplanıp bakım merkezlerine alınmıştı. Geçenlerde Yenişehir’e bağlı Çamönü Köyü mevkide 100’e yakın köpeğin 84’ünün öldüğü, 16 tanesinin ise yarı baygın olduğu bilgisi geldi elimize. Yenişehir Kaymakamlığımız olaya müdahale etti.”

Screen Shot 2015-02-26 at 11.12.29 PM

Köpeklerin ölüm nedenlerinin araştırıldığını ve İnegöl Hayvan Barınağı’ndan olduğunun tespit edildiğini kaydeden Vali Vekili Usta, şöyle devam etti:

“Burada toplu bir itlaf yok. İnsan bir cinayet işlediği konusunda ortada bir delil bırakmaz. Sonuçta o köpeklerin hepsinin kulaklarında ait olduğu yeri gösterir küpeler var. İnsanlar bunu bu amaçlı yapmış olsa, köpekleri bu şekilde bırakmaz. İnegöl belediyesi toplayıp, bakımlarını tedavilerini ve kısırlaştırma işlemini yapıp sonra araziye bırakılıyor. Ama orada bir ihmal olduğunu düşünüyoruz. Kesinlikle katliam, telef etmek, toplu öldürmek gibi bir durum yok. Bunları taşıyarak arazide yol kenarına bıraktıklarında ne olduğunu araştırıyor arkadaşlarımız. Havasızlıktan olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Belki de onları daha nezih şartlarda taşımak lazımdı veya bu işlemlerden sonra bir müddet bir yerde gözetim altında tutup ondan sonra araziye bırakmak gerekirdi, bunları bilemiyoruz.”

Vali Vekili Usta’nın kabuldeki bu konuşmasının ardından Bursa Valiliği de konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, İnegöl Belediyesi’nde görevli bulunan üç kişinin ifadelerine başvurulduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Bu kişilerin alınan beyanlarında ‘köpeklere kısırlaştırma işlemi yapıldıktan sonra kendileri tarafından yaklaşık 100 civarında köpeği sağ olarak Yenişehir- Bilecik yolu üzerinde bir bölgeye bıraktıkları, muhtemelen havasızlıktan dolayı hayvanların ölmüş olabileceğini’ beyan etmişlerdir. Konu ile ilgili tahkikat devam etmekte olup, ilgililer hakkında 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununa muhalefet suçu dahil idari, cezai ve disiplin açısından gerekli incelemeler yapılacaktır.”

Hayvanseverleri ayağa kaldıran olay iddiaya göre şöyle gerçekleşti. Köpekler önceki gün İnegöl’de belediye görevlileri tarafından kısırlaştırma işlemi sonrası kapalı kasa bir araca konuldu. Köpeklerin üzeri branda ile örtüldükten sonra araç içinde sabaha kadar bekletildi. Sabah erken saatlerde köpekleri Çamönü Köyü yakınlarında araçtan indirmek için kasayı açan görevliler hayvanların telef olduğunu görünce araziye indirerek olay yerinden uzaklaştı.

CNNTURK

Köpek dövüştüren kişiye 25 yıl hapis cezası ve ömür boyu köpek sahibi olmama cezası

dogfighterFlorida’da yaşayan James Reed adlı kişi, köpek dövüştürmek ve hayvana işkence suçundan 25 yıl hapse ve ömür boyu köpek sahibi olmama cezasına çarptırıldı. Hapisten çıktından sonra da denetimli serbestliğine karar verildi.

Reed’in savunma avukatı, cezanın çok ağır olduğunu ve hafifletilmesi için harekete geçeceklerini söylese de, hakim Dale Durrance kararının arkasında duruyor, ve şunları söylüyor:

“Bu olayla ilgili üzücü olan şey, köpeklerin insanın dostu olması gerekirken, Reed tarafından saldırgan yetiştirilmeleri, ve bu da hayvanlar için kötü bir durum.”

Reed’in evinde köpek dövüş “ring”leri ve çoğunluğu Pitbull’lardan oluşan 11 köpek bulundu. Köpeklerin hepsinde açık yaralar, kırık dişler, boyun yaraları ve kulaklarındaki kesikler dikkat çekti.